Kompatybilność

Witam czy karta graficzna o rekomendowanej mocy zasilacza 300W będzie kompatybilna z zasilaczem o mocy 240W?

V czy W??

Jednostka mocy to wat (W). Podaj normalnie model i markę tego zasilacza oraz o jaki model karty graficznej chodzi.

Jeżeli karta grafiki wymaga 300W a masz zasilacz 240W to nie. Jeżeli karta potrzebuje 300W to do tego musisz doliczyć jeszcze procka, dyski, napędy i całą resztę. Czyli najlepiej jak zasilacz był by 550W-600W. Odnośnie zakupu zasilacza to nigdy nie oszczędzaj na nim. Kup jakiś droższy lepszej firmy. I nigdy nie kupuj zasilacza dokładnie takiego jak potrzebujesz, tylko kup o 25%-40% większy.

Dzięki

Zasilacz FSP/Fortron 250W (FSP250-60HHN)
Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1050 Windforce OC 2GB GDDR5

Niestety musisz zmienić zasilacz. Na twoim miejscu kupił bym minimum 500W np. Thermaltake.
Jaki masz procesor ?

Procesor:
amd fx™-4100 quad-core processor

Tak 500W to minimum. Możesz pokusić się też o 550W-600W

A jaki był by dobry zasilacz 550W lub 600W?

np. Thermaltake.

Proponuje od razu wziąć 3kW żeby był zapas!
Jeżeli kolega zamierza modernizować sprzęt to zakup zasilacz 550-600W ma jakiś sens, jeżeli nie to szkoda kasy.

Solidne 300W np. chieftec czy corsair spokojnie by wystarczyło.

Oznaczenie W to jest moc maksymalna jaka może dostarczyć zasilacz. To nie jest faktyczna moc ile będzie pobierał ten zasilacz. Większy zasilacz prawdopodobnie będzie miał lepszą sprawność energetyczną przy takim samym obciążeniu. Powinien za tym pobierać mniej prądu. Większy zasilacz to lepsza kultura pracy. Będzie pracował o wiele ciszej niż taki 300W. Mniejszy zasilacz prędzej może się uszkodzić. Wystarczy że będzie zabrudzony i jego efektywność chłodzenia szybko spadnie.
Włożenie większego zasilacza to same plusy, jest tyko jeden minus – cena. Większy zasilacz będzie droższy. Ale ja wole dołożyć te parę złotych.

1 polubienie

Tutaj znajdziesz kalkulator za pomocą którego możesz obliczyć jaki orientacyjnie potrzebujesz zasilacz:

Kalkulatory mocy to bzdury. Orientacyjnie to sobie możesz obliczyć ile zjesz na obiad.

Być może. Jednak nie za pomocą tego kalkulatora do którego linkowałem.

To jest tylko ORIENTACYJNE obliczenie. Każdy kto tego używa wie, że trzeba wziąć poprawkę na skoki napięcia, OC i ew rozbudowę. Do tego co ta i podobne strony wyświetlą w podsumowaniu dodajemy min. 100W. Zresztą wchodząc na stronę produktu - w tym wypadku GTX 1050 od Gigabyte mamy podaną rekomendowaną moc zasilacza

W tym wypadku jest 300W. Doliczając OC procesora, grafiki czy dodatkowe urządzenia lub wentylatory bezpieczną wartością będzie 400W. Taki zasilacz ani się nie powinien grzać, ani nie powinien pracować na granicy swoich możliwości co powoduję jego szybszą degradacje.

Ewentualne OC doliczamy nawet jeżeli nie mamy zamiaru tego robić. Trochę mocniejszy zasilacz to zawsze jakiś większy margines błędu.

BTW spójrzcie zresztą na ceny zasilaczy. 10-20 zł więcej to czasami zasilacz mocniejszy o 100W. Wg. mnie nie ma się co zastanawiać, a na przyszłe rozbudowy zawsze coś mamy. Oczywiście jeżeli patrzymy na zasilacze min Bronze.

Każdy kto tego używa nie ma pojęcia co to skoki napięcia i nie bierze na nic poprawek.

To niech lepiej nie bierze się za składanie komputera jeżeli nie wie jak on działa. Ja przy dobieraniu zasilacza używałem takiego kalkulatora. Wyszło mi 387, rekomendowany PSU 437. Doliczyłem do tego OC i parę urządzeń na USB i wyszło 500- 550. Dla świętego spokoju i myśli o rozbudowie wziąłem 750W GOLD z 5 lat gwarancji. Komputer bierze w porywach 60% mocy zasilacza, ale to jakiś problem? Ja wiem, że są ludzie co kupują na Allegro zasilacze za 50 zł z wysyłką, ale tacy w końcu się dowiedzą dlaczego zasilacz kosztuje min. 150 zł w sklepach internetowych.

W życiu tego nie użyłem, a wiesz dlaczego? Bo możesz łatwo sprawdzić ile pobierają zbliżone zestawy do tego, który chcesz złożyć. A jak już trochę siedzisz w komputerach to wiesz, że do typowego mocnego zestawu z i7 + OC, pojedynczą kartą graficzną pokroju 1080 Ti + OC wystarczy markowe 600 W.

Obecnie używam 650 W Corsair RMX i jest to optymalny wybór.