Kompletowanie nowego komputera

Czyli doszliśmy do tego, że usprawnienia w X470 są mało znaczące dla przeciętnego gracza, a tym bardziej nie-gracza i o obcinaniu nie ma mowy, bo to nie to samo co usprawnienie następcy - który de facto jest usprawniony kosmetycznie i szaleństwa z wydajnością nie będzie, a Ty dalej idziesz w zaparte, że “olaboga ciąć bedo”. 200Mhz na RAM to nie jest jakieś szaleństwo i straszna ujma na wydajności, szczególnie dla casualowego gracza, dla którego te 2-3% wydajności (przy dobrych wiatrach) szału nie robi - i to tak bardziej zauważalne będzie z jakim GTX 1080(Ti).

Burza w szklance wody i nic więcej… A Boost dotyczy tylko droższych procków z “X” gdzie i tak szału ma nie być specjalnie.

Nie lepiej byłoby dołożyć 100zł do tej płyty?


Co o niej myślicie? Może być pod 1800X?

Sam chciałem taką kupić jak jeszcze myślałem o R7 1700. Dzisiaj zdaje się zostaje zniesione embargo na Ryzeny 2xxx. Poczekaj na testy, bo ceny zapowiadają się bardzo dobrze i może ukulasz coś na usprawnionych chipach i płytach. Pytanie tylko jak sprawa z cenami płyt. Skoro chcesz 1800X to może zdecydujesz się na niewiele droższego R7 2700.

Już go miałem w koszyku bo cena poniżej 1200zł i się nachapałem :smiley: ale nie widzę cen za 2700? Czy to już jest w sprzedaży?

Na razie dwa sklepy mają go w przedsprzedaży.

Masz gdzieś porównanie wydajności między nimi? Bo cena podobna z tego co widzę.

Jak już pisałem testy powinny być dzisiaj, bo AMD dało na nie blokadę właśnie do 19.04. Nie wiem do której godziny, ale na razie nic nie ma. Same procki mają mieć lepsze osiągi o kilka procent i w końcu przekraczać granicę 4 GHz bez większego problemu.

Tutaj masz np. nieoficjalne, ale na ile prawdziwe to nie wiem. dodajmy do tego, że nie wiemy czy BIOS na testowej płycie miał najnowsze łaty, był stabilny i w ogóle był przystosowany pod serię 2xxx.

Nie jest to duży przyrost mocy, ale zawsze nowsza technologia. No nic, dobrze że dopytałem zanim nachajpowany kliknąłem kup teraz :smiley: Poczekam aż się pojawi w morele ten procek i może do tej pory będą jakieś testy rzetelniejsze.
Czy pod te nowe procki lepiej nowsze płyty główne, czy ta którą pokazałem nadal jest ok?

Ta co pokazałeś nadal jest ok, ale sklep musiałby przeprowadzić na Twoje życzenie aktualizację BIOS - morele pobiera za to opłatę 20 zł bodaj. Nowe płyty z marszu te procki będą wspierały + mają parę usprawnień. Niewielkich, ale mają. Z tego co Wiem ten ASRock powinien pojawić się w niemal identycznej formie na nowym chipie:

Cenowo K4 na x370 wychodził podobnie co Gaming X.

Myślisz że mój stary zasilacz to uciągnie z grafiką gtx1060?

Nie powinno być problemu. cały zestaw powinien pobierać ok. 350-400W nawet po delikatnym OC, także nawet zapas jest.

Możliwe, że już widziałeś. Progress jakiś jest, choć spodziewać się cudów nie należało.

Póki co płyt na X470 nie ma za wiele i są tylko te nieco droższe lub drogie

Płyty niby droższe, a sprawdzam pierwszą z brzegu i obsługuje max 2666MHz pamięci :smiley:

Obsługuje 2666MHz nie licząc podkręcania rzecz jasna (taka pewna obsługa taktowania). Na takich ramach 3200MHz opartych o Samsungi B-die, odpalasz profil XMP i zapominasz o sprawie.

Procesory już sypnęli na morele, wysłałem im zapytanie do działu handlowego kiedy rzucą do nich płyty i poczekam na jakąś z obsługą 3200MHz w podstawie :smiley:
Podniecam się normalnie jak rodzice w prl przed dostawą mięsa na kartki :laughing:

Dobrze, że mnie nie słuchasz ani trochę. Obsługa podstawowa a obsługa OC to są dwie zupełnie różne sprawy. Obsługa podstawowa zależy od procesora (kontroler pamięci) a nie od płyty. Obsługa OC to już inna sprawa i zależy od płyty głównej i BIOSu. Zgodnie ze specyfikacją żaden procesor drugiej generacji Ryzena nie obsługuje 3200MHz jako obsługi podstawowej (jest wszędzie 2933MHz w generacji drugiej, generacja pierwsza ma 2666MHz). Jako OC myślę, że tylko najgorszy paździerz pamięci RAM nie zadziała na 3200MHz.

Przy 4 kościach 3200 MHz może być problem, ale nie musi. Jedna kość na tym taktowaniu raczej na pewno zadziała bez problemu.

Co do procesorów to mamy to co widać - bardzo wyżyłowane jednostki. Zegary wzrosły, ale kosztem wyższego napięcia, wyższych temperatur oraz wyraźnie zwiększonego poboru mocy. Chyba nie tak miała wyglądać szumnie zapowiadana optymalizacja procesu przez Globala.


Ta płyta jest warta uwagi?

Czy to się ze sobą sparzy?


Czy stary zasilacz to uciągnie?

I czy upcham to do starej obudowy obudowy?

Osobiście wziąłbym jakąś fajniejszą obudowę, choćby:


Albo coś z tego:

Procesor 112 W, grafa 185 W. Zasilacz to bronze więc masz jakieś 80% jego mocy czyli 400W minus 300 (CPU + GPU) zostaje 100W na płytę dyski i inne podzespoły.

Zestaw wygląda ok.