Komputer dla inwestora giełdowego.

Helo!. Chciałbym złożyć komputer dla inwestora giełdowego (nie do kopania bitcoinów!). Główne założenia to 2 monitory 40 cali i więcej + TV 55 cali i więcej, wyświetlanie dużej ilości wykresów z wymagającymi obliczeniami, ma nie robić za elektrownie i grzejnik (więc chyba nowe procki Intela odpadają). Komputer ten nie ma służyć do grania, tylko praca, więc jakieś mega drogie karty graficzne odpadają.

Zacznij od budżetu i rekomendowanych wymagań minimalnych tych

+Jakie wejścia masz w tych monitorach i tv?

Czyli chcesz używane części?

Bez żartów, co mu zaproponujesz i5-7000 czy i7-8000 w cenie nieporównywalnej do wydajności. :wink: Jest spokojnie do wyboru AMD od 3600 w górę i wszystkie wykresy i aplikacje giełdowe mu to utrzyma.

Normalnie bym powiedział, że Vega w AMD da radę z 3x FHD, ale tylu wejść nie będzie pewnie w płycie, czyli czeka CIebie polowanie na jakąś używaną 1050TI, no chyba, ze TV/monitory 4k?

Taka płytka np Gigabyte B365M D3H - Płyta główna - Morele.net ma
D-Sub (VGA) x1
DisplayPort x1
DVI-D x1
HDMI x1
a to jedna z wielu takich płyt. Więc na integrze śmiało można, jeżeli to nie będą monitory 4K i będą miały złącza jak w płycie lub zastosuje się przejściówkę.

Co do procesora polecam mocny nowy wielordzeniowy np i5 10 gen. Przy takim zastosowaniu pewnie będzie się nudził, przez co będzie wykorzystany w 10% i zimny (no chyba że te wykresy mega mocy potrzebują, ale chyba nie? )

Miałem 3 monitory na 10 letnim laptopie z integrą, ale przed kupnem płyty sprawdź, czy na pewno obsługuje 3 jednocześnie.
Jeżeli idziesz w 4k, to raczej musisz mieć dedykowaną kartę graficzną. Z tanimi dedykowanymi trzeba też uważać, bo potrafią być wolniejsze od integry.

Mogę przeznaczyć około 10 tyś. Z tymi intelami, to chodziło mi o ich wysokie temperatury i pobór mocy (podobno).

Dużo osób namawia mnie na AMD, choć ja całe życie na Intelu jadę. Moje wykresy zużywają dużo mocy, ponieważ to nie tylko wykres. Program posiada własny język programowania i każdy wykres oprogramowany jest w skomplikowane obliczenia. I tak, idę w 4K przynajmniej taki TV chce podpiąć, a monitory przy 4k też przydałyby się duże ze względu na coraz gorszy wzrok (literki i ikony stają się dla mnie zbyt małe, a skalowania chciałbym uniknąć). Obecnie mam 32 cale 2560x1440 i 27 cali 1920x1200.

To w sumie obecnie nie ma wielkiego znaczenia, 5 lat temu byś usłyszał AMD to złom, ale dzisiaj to Intel jest „tym drugim”. Ważniejsze jest ilu rdzeni/wątków potrzebujesz. Tj. czy program lepiej radzi sobie z mniejszą liczbą szybkich, czy potrafi w 100% wykorzystać wielowatkowość. :wink: Sparwdziłbyś w wymaganiach/rekomendacjach/poleceniach na forum dla rekinów iełdy, co polecano, to dobierzemy na podstawie tego. Jednak, nawet w ciemno, strzelam, że 6/12 Ryzen/I5 da radę.

Czyli karta CIebie nie ominie. Ceny na nówki są jednak z sufitu, celowałbym może w używaną 1050TI, z 3 pulpitami da radę, a może za 400 dostaniesz…

Przy budżecie 10K cena za 1050TI chociaż z kosmosu to nie gra już takiego wielkiego znaczenia.

Taaa jasne, a gdzie monitory, TV, obudowa. Ja jestem straszny dusigrosz i jak już muszę coś kupić to 100 razy muszę przekalkulować :slight_smile:

Mam to samo, ale ja 100 razy się upewniam czy sprzęt ma rzeczy, których chcę używać albo kiedyś będę chciał. No i oczywiście w dobrej cenie. Co do procesorów:

Intel i5-10400F - 649zł - Intel Core i5-10400F - Procesory Intel Core i5 - Sklep komputerowy - x-kom.pl
Ryzen 5 3600 - 869zł - AMD Ryzen 5 3600 - Procesory AMD Ryzen 5 - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Ten Intel wypada w benchmarku dokładnie tak jak ten Ryzen. Nie znam się na Ryzenach nie wiem czy do właściwego porównuję.

Co do temperatur, to mogę wypowiedzieć się tylko o tym Intelu, bo mam takiego pod ręką w pracy. Programowanie w Python, środowisko IDE od JetBrains z wtyczką kompletującą kod z wykorzystaniem sieci neuronowych, kompilacja, wideokonferencje na Teams, kilka przeglądarek z dziesiątkami kart, Youtube w tle często w 4K

Temperatura jaką maksymalnie dziś przy upałach nabił to 65 stopni na rdzeniach, przy czym ani razu wentylator nie wskoczył na wyższy poziom obrotów, czyli cały czas jest na niesłyszalnym niskim poziomie (trzeba to skonfigurować w biosie - domyślnie wentyle kręcą się na maks nawet jak nie potrzeba). Całe obciążenie rozkłada się w moim przypadku gdzieś na 6 rdzeni / 12 wątków i zupełnie go nie czuć.

Komputer ma chłodzenie stockowe takie z pudełka, najprostsze. Gdy obciążam rdzenie czymś co wymaga max wydajności przez 100% czasu to ten boksowy cooler zaczyna być słyszalny. Słychać powietrze cięte małymi łopatkami wentylatora. Gdybym kupił ekstra chłodzenie, to przy obciążeniu byłoby niesłyszalne.

Naturalnie wybierasz procesory bez zintegrowanej karty graficznej, po potrzebujesz dedykowaną.

A nie można wykorzystać zintegrowanej jako dodatkowe źródło? (Mam tak obecnie w swoim starym kompie, czyli jeden monitor z płyty, drugi z karty).

Kiedyś supportowałem taką firmę (nie w Polsce). Najważniejsze dla nich były rozwiązania sieciowe, szczególnie jak najniższe opóźnienia. Byli gotowi wydać ogromne pieniądze (liczone w setki tysięcy EURO, jak udało się ugrać po modyfikacji sieci lokalnej i firewalli 1-2ms.

Na ten temat się nie wypowiem. Mam w płycie taką opcję, że można wykorzystać złącza monitorowe zamontowane na płycie głównej do podłączenia dodatkowych monitorów w przypadku gdy się ma dedykowaną kartę graficzną. Tzn jak na karcie graficznej są 3 złącza na monitory a na płycie 2 złącza to w teorii można podpiąć 5 monitorów. Wszystko jednak obsługuje dedykowana karta graficzna. Nie wiem jak to działa w praktyce i czy tak jak piszę, bo nie miałem okazji sprawdzić.

Czy można jednocześnie wykorzystać kartę zintegrowaną w procu i dedykowane GPU, nie wiem. ktoś inny musi się wypowiedzieć

Zgadza sie i też bym go doradził, cena-wydajnosć jest super, ale Autor, w pierwszym poscie, napisał, iż nie lubi nowych Inteli. :wink:

Nie chce mi się tego czytać, ale skoro ma być bezawaryjny sprzęt który może pracować latami yo jakiś serwer od Della lub coś w tym stylu

Wybieram pomiędzy procesorem Intela 11900K i AMD 5900X.

a napisz co aktualnie masz to będzie za punkt odniesienia z wymaganiami.

Czy budżet 10k jest na sam komputer czy na 2 monitory tv i ewentualnie jeszcze jakieś myszki klawiatury drukarki itp

Jeżeli intel to raczej zamiast i9 11900K za 2400zł
lepiej i7 11700K za 1700 lub wersje F bez zintegrowanej za 1370 zł

Na razie dam radę ze starymi monitorami+dokupię jakiś tani TV 55 cali 4K.

a jaki masz obecnie sprzęt?

Powiem tak: 5900X to już praktycznie maszyna serwerowa, do kilku wirtualek i jednoczesnej kompilacji. Nie jestem pewien, czy faktycznie taka moc jest potrzebna. :wink: