Komputer dla inwestora giełdowego.

:point_down: :computer:
Zakupiony sprzęt:

AMD Ryzen 9 5900X + Fera 5 dual fan + Arctic MX-5 (pasta)
MSI mag X570 Tomahawk WiFi
Crucial 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Ballistix black
WD Black SN850 1TB
= 5451 zł
możliwa GTX 1660 (po zakupie nowych monitorów)

Następny fantasta,
Pokaż zdjęcia faktur.
albo raty na 3 lata

Czemu fantasta?

Przecież nie wstawiłem kosztów k.graficznej :slight_smile:

Prosta rzecz, kupiłeś za dużo , robisz zamieszanie, pokaż kwit.
zamaż imie nazwisko, i co tam inne
Fantasta

No tak, powinienem kupić tego gotowego Della za 8 tyś. Błagam.

Już widzę co mogło Cię zmylić, x570 oznacza model a nie że kupił 570 sztuk także wszystko jest ok, nie kupił za dużo :laughing:

Gratulacje, świetna płyta. Zaktualizuj BIOS do wersji 1.72 (oznaczona jako beta, ale działa doskonale).

PS
Aktualizacja idzie dość długo, u mnie było coś koło 4 minut. Aktualizacja czyści ustawienia do fabrycznych.

PS2
Przed aktualizacją odepnij dyski.

Tak
Ja zawszę kupuję komputer na wyrost. W momencie kupna używam 1/4 mocy, w momencie sprzedaży /z 2 lata/ 3/4 mocy. I prawie nigdy nie dopłacam do nowego./czasami jakieś niewielkie kwoty/
Nie jestem żymianinem, ale tak robię już od wielu lat.

Jakby to powiedzieć…

:smiley: :smiley: :smiley:

Jeśli na trzech monitorach jednocześnie chcesz wyświetlać obraz 4K to potrzebujesz karty graficznej z dużą ilością VRAM. IMHO co najmniej 12GB.

@ Sidkwa twierdzi inaczej:
„Generowanie wykresu zabiera dużo mocy i odbywa się to na procesorze. Karta ma za zadanie wyświetlić wygenerowany przez procesor wykres. Ty chyba nie rozumiesz do czego ten komputer ma służyć. Tu nie jest potrzebna mocna karta graficzna tylko procesor bo to on będzie zajmował się głownie obliczeniami. Karta tylko wyświetla wynik tych obliczeń.”

Kilka postów wyżej.
Nie będę sie kopał z koniem

Albo będę. I dlatego masz akcelerację np. w przeglądarkach, --przecież tylko wyświetla obraz z tego co przerobi procesor.
Weź koło i wiesz co…

Do gier na 3 monitorach to może i tak, ale dla statycznego obrazu?

Mniej. Zależy jeszcze jak dokładnie te wykresy wyświetla, ale 4K na integrze w laptopie raczej 1-1,5 GB nie przekracza. FHD na Forum to koło 150 MB w Vedze.

Może to wystarczy , nie chce mi się szukać w papierach.
A i5-9400 jeszcze na rok wystrarczy

A możecie polecić jakiś TV 4K 43-50 cali?

Ciekawe, zagadką jest dla mnie, dlaczego najtańsze telewizory 43+" są znacznie tańsze niż najtańsze monitory o porównywalnej wielkości.

Jakość obrazu. Dla TV nie ma to aż takiego znaczenia, ma być żywo i jasno. Monitor ma wyższe wymagania. No i jeszcze takie smaczki jak input lag (są TV dedykowane pod konsole z niskim lagiem, ale niektóre modele mogą mieć opóźnienie wręcz widoczne gołym okiem, sam się z tym spotkałem).

W biurze mieliśmy swego czasu 50" Bravie od Sony także nie żadna Manta czy coś. Wyświetlanie mockupów grafik nowych interfejsów to była mordęga, jakbyśmy się nie natrudzili żeby ustawić profile kolorystyczne czy ustawienia obrazu tak wyglądało to totalnie inaczej niż nawet na zwykłych biurowych Dellach (o graficznych NECach nie wspominam nawet). TV np. gubił gradienty, jasne-na-jasnym, delikatne przejścia tonalne itd.

Tylko 4 rdzenie / 4 wątki. Jedna z pierwszych i5. Jak wymienisz na coś 12 wątkowego to poczujesz ogromną różnicę. Była u nas w biurze podobna konfiguracja. i5 4 generacji 12GB RAM, SSD (deweloperka, 2 wirtualki, przegląarki, trochę narzędzi). System klękał na rdzeniach, na przepustowości dysku i pamięci. Po wymianie na i5 10 generacji i na dysk NVME system na tych samych zadaniach się nudzi. Wykorzystanie procesora w większości czasu < 30%. Nowe systemy mają też szybsze pamięci, wszystko ma znaczenie.