Komputer do gier za 12 tys. - ocena części

Witam. Na tym forum pomagaliście mi w doborze części (składany PC) od lat. Najpierw pierwszy, potem drugi, trzeci i przyszedł czas na kolejny. Ps. Konto mam nowe (bo nie mogę się po zmianach (1wp) zalogować na stare: o to link do starego konta jakby ktoś chciał się upewnić) akurat pytałem wtedy o ostatni dobór PC: Zestaw dla gracza (obróbka filmów) za ok. 5200zł

Do rzeczy: Potrzebuję PC który będzie służył przede wszystkim do gier (to najważniejsza sprawa) oraz do obróbki wideo / zdjęć. Zależy mi także na dobrym dzwięku (PC będzie podpięty pod wieże). Posiadam monitor: LG 27" 27UL650-W (Rozdzielczość 3840 × 2160 UHD 4K) i jego chciałbym użytkować w nowym PC. Do nowego PC dodałbym także już użytkowane: dysk HDD, nagrywarkę oraz jeden lub dwa dyski SSD.

Nie za bardzo się znam na konfiguracjach (ta znaleziona na: www.youtube.com/watch?v=YlKuACTTZAg więc proszę ocenić komponenty i ewentualne uwagi co do całości: ps. W/w zestaw (minus komponenty które mnie nie interesują a o których piszę niżej) obserwowałem cenowo od lipca. Spadł już o ponad 2 tyś więc chyba jest to już dobry moment? na zakup aby nie potrzebnie przepłacać?

Moje typy (za w/w stroną YT) :

Karta graficzna: ASUS Dual RTX 4070 White OC

Procesor: Intel i9-13900K

Obudowa: Lian Li O11 Dynamic EVO Snow

Chłodzenie wodne: NZXT Kraken Elite 360 RGB AIO

Płyta główna: ASUS Prime Z790-A WiFi

Pamięci: 32GB Corsair Dominator DDR5 6200MHz

Dysk M2: Samsung 990 PRO PCIe Gen 4 2TB

Wentylatory: Lian Li SL Infinity Fans (x2 zestaw po 3 wentylatory)

Zasilacz: Corsair RM1000x 80+ Gold

Od siebie dodałem:

Karta dzwiękowa: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus

Dysk HDD: Tu nie mam typu, chciałbym szybki dysk wyłącznie na dane koniecznie HDD (max 2TB – więcej nie potrzebuję) Jakieś typy?

Wytyczne: Zależy mi aby zasilacz był sporo mocniejszy niż moc wszystkich pod zespołów (czy ten będzie wystarczająco mocny?). Jak wspomniałem będzie do niego podpiętych (jeszcze) kolejny dysk HDD, nagrywarka i jeden dysk SSD. Myszkę, klawiaturę już mam.

Zdaję sobie sprawę że w/w buda nie ma gabloty na nagrywarkę (?) jednak zależy mi na tym aby w nim była. Pewno się podepnie z tyłu lub będzie leżeć zewnętrznie bo i tak będzie mało użytkowana.

Generalnie zależy mi aby PC był utrzymany w białej tonacji (tak jak na linku YT) przy czym nie zależy mi na bajerach typu podświetlane kable (strimery) oraz wyświetlacz LCD (Temp Monitor). To tak jakby ktoś patrzył na zestaw z nagrania.

Od siebie dodałem do całości kartę dzwiękową, nie znam się na tym zupełnie czy podejdzie do w/w płyty głównej / czy będzie współpracować? Tak czy inaczej jednak upierałbym się na dodatkowej karcie dźwiękowej aby była (koniecznie wewnętrznej)

Hmm, co tu jeszcze? Budżet max. Do ~~ok. max 12.000zł. Zakup i montaż planuje za max. miesiąc. Generalnie sprawdzałem w/w ceny części na Morele. Ps. Nie mam zamiaru podkręcać niczego w (PC).

Proszę o wyrozumiałość i ocenę tego zestawu, wszak wzorowałem się na nagraniu YT nie znając się na tym za bardzo a i nie będę ukrywał że taki PC wizualnie bardzo mi się podoba (bez w/w bajerów których nie chce).

Mam jeszcze dodatkowe pytanie do znawców: Otóż kupiłem swego czasu windowsa 7 (oryginalnego) pózniej przeszedłem bezpłatnie na Windows 10 Home. Na obecnym kompie już nie mogę przejść na Windows 11 bo nie spełnia (śmiesznych) warunków. Jak zrobić aby mieć na nowym PC Windowsa 11 (kontynuację klucza z 10 a wcześniej 7-ki?) Oczywiście na starym PC nie użytkowałbym już klucza z nowego Windowsa 11 czyli (starej 10tki /7ki). Jakieś rady jak przejść? Czy jestem skazany na zakup nowego windowsa (11-tki) (klucza)?

Obecnie to żaden problem: zrób pendrive instalacyjny Rufusem a w momencie naciśnięcia przycisku START pojawi się dodatkowe okienko gdzie można zaznaczyć opcje, które usuną wymagania Win11.
2024-01-26_190448

P.S. A wiesz jak będzie wyglądała biała obudowa po roku albo 2 latach?

A czy te ustawienia ominą niewspierany procesor?

Tak.

W budżecie „domowym”, czyli liczmy 500 zł za dysk hdd, raczej większość będzie miała taką samą prędkość zapisu i to ograniczoną przez mechanikę dysku więc raczej bym stawiał po prostu na coś sprawdzonego. U mnie sprawdzały się generalnie Toshiby i Seagate’y.

Taniej o jakieś chyba 600 zł wyjdzie Ci i7-14700KF. W wydajności dużej różnicy nie poczujesz, trochę łatwiej będzie go schłodzić i w dodatku nie ma zintegrowanego układu graficznego więc programy i gry nie będą się gubić przy wyborze gpu. Różnicę dorzucisz do płyty głównej i pamięci RAM i tutaj zdecydowanie wybrałbym 64G. Poniżej taka lista. Płytę główną oczywiście mógłbyś zmienić na tańszy model, nie ma karty dźwiękowej i dysku bo normalnie poleciłby, Goodrama ale tylko i wyłącznie IRDM pod nvme (kwestia bardzo indywidualna). Należałoby również doliczyć chłodzenie.

Na upartego z jakimś mądrym chłodzeniem (powietrzne też da radę!) spokojnie powinieneś zmieścić się w budżecie.

Instalkę może zrobić z użyciem maszyny wirtualnej i podpięcia pendraka pod nią.

Napisz do mnie na PW, mam pomysł który być może zadziała.

Celuj w 4070 SUPER (link)

Po co aż taki? Dlaczego nie wystarczy i7-13700k albo i5-13600k?

Więc tak: co do białej obudowy to godzę się z tym, po prostu mam już dość ciemnych gablot (…) Jeśli chodzi o temat windy to chodzi mi o to aby był w nowym PC a nie obecnym (starym) - zostawmy na razie ten temat bo bardziej zależy mi na skonfigurowaniu PC. Jc. będę pisał do cb na priv (Pavlo950). Co do dysku HDD sam jakiś sobie dobiorę (bo to nie problem).
Jeśli chodzi o konfigurację wklejoną przez (Pavlo950) Ta buda którą sugerujesz zdecydowanie odpada! mam dość wąskich bud! Co jest złego w tej której wymieniłem?
Obudowa - Lian Li O11 Dynamic EVO Snow
Procesor Intel i9-13900K {co jest złego w tym procesorze? za bardzo się grzeje? za dużo kosztuje względem osiągów tańszych modeli? Jeśli chodzi tylko o aspekt ceny to powiedzmy że mogę to przełknąć. Tyle że no właśnie, to grzanie się tego procka trochę mi nie pasuje (…)

Zasilacz - CORSAIR Shift RM1200x 1200W 80 Plus Gold PCIe5.0 {ta opcja może być}
Płyta główna - Asus ROG STRIX Z790-A GAMING WIFI II {ta opcja może być}
Pamięć: Kingston Fury Beast RGB, DDR5, 64 GB, 5200MHz, CL36 {ta opcja może być}
Karta graficza: ASUS GeForce RTX 4070 DUAL OC White 12GB GDDR6X {ta opcja może być}
Nikt nic nie pisał o: Dysku na system M2 i chłodzeniu - czyli:
Dysk M2: Samsung 990 PRO PCIe Gen 4 2TB {rozumie że ta opcja jest OK?}
Chłodzenie: NZXT Kraken Elite 360 RGB AIO {prawdę mówiąc zawsze miałem chłodzenie powietrzem, nigdy nie miałem wodnego. Ktoś coś poradzi czy ta da radę? Rzecz jasna przy procesorze który wymieniłem wyżej (moja moja opcja)
Ps. Co do Karty dźwiękowej to powiedzmy że ją dokupię ewentualnie pózniej. Miejcie tylko na uwadzę to aby współpracowała z całą resztą / płyta Głowna etc! Dla przypomnienia:
Karta dzwiękowa: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus

Nie no, to nie jest tak że jest coś nie tak z tym procesorem, tylko…
Tak na prawdę żeby zejść z ceny to mógłbyś pójść w Ryzeny co miałoby sens przy budżecie załóżmy 4k (ale też nie zawsze) ale nie przy 12k. Ryzeny zawdzieczają teoretycznie lepszą wydajność dzięki większemu cache L3, większemu taktowaniu bazowemu i brak podziału na rdzenie „wydajne” i „energooszczędne” co akurat ma miejscu u Intela.
I9 ma więcej rdzeni energooszczędnych które akurat niespecjalnie się w Twoim przypadku przydadzą i nie ma sensu dopłacać. Będzie bardziej się grzał niż i7 i wtedy byłoby trzeba zainwestować prawdopodobnie w wodzenie chłodne. Przy i7 i dobrze wentylowanej obudowie powietrzne powinno dać radę. To moje typy: ENDORFY Fera 5 Dual Fan, be quiet! Dark Rock Pro 4, Noctua NH-D15, ENDORFY Fortis 5 Dual Fan. Dobierz sobie według budżetu.

Wydaje mi się że wąska byłaby lepiej wentylowana ale niech się inny wypowie. Ogólnie z tego co widzę to od frontu i z boku jest szkło co znacznie ogranicza przepływ powietrza, no ale to twój wybór. Trochę taniej i lepiej wyjdzie np Cooler Master Qube 500 Flatpack White. Asus miał fajne kwadratowe obudowe ale pod micro atx.

Pod system będzie ok.

Do i9 może i ok ale sporo taniej masz niewiele mniej wydajny (z 2% może) i7 i znacznie taniej chłodzenie powietrzne - mniej problemowe.

Kilkukrotnie przeczytałem co napisałeś i może zacznę od tego że budżet który podałem (max 12K) jest teoretyczny tj. założyłem go po przebadaniu cen części (PC z nagrania YT). Po prostu musiałem jakąś mniej więcej podać kwotę. Nie jest też tak że po trupach chce kupować (składać) jakiegoś drogiego PC. Tym bardziej że PC z takiej półki relatywnie w krótkim czasie szybko tanieją więc bez sensu przepłacać. Następna sprawa jest taka że PC najwyżej nie kupie za miesiąc (jak zakładałem) a za półtora czy 2 m-ce. Tutaj jakoś mi się bardzo nie śpieszy bo raz że ten który mam a polecaliście na tym forum 7,5 roku temu) działa bez zarzutu (jedynie od 2 lat po przesiadce na monitor 4K gry na max detalach już kulały / nie były grywalne). Ogólnie byłem w szoku że dawał radę tak długo (gry: CoDy, Battlefieldy FarCry etc)

Po prostu na spokojnie chciałbym abyś/cie mi skonfigurowali PC a zakupem się nie śpieszy (że na już). Kolejna sprawa to taka że owszem gram w gry ale prawdę mówiąc jedynie od czasu do czasu i co najwyżej z pół godziny, max godzina bez przerwy (z pauzami). Po prostu wole trochę dopłacić i mieć PC na dobre kilka lat (aby w miarę był nadal mocny) niż kombinować za parę lat z podmiankami podzespołów (…) To czy to będą Ryzeny czy Intele dla mnie nie ma większego znaczenia – chodzi mi o to aby (PC) podczas upływu czasu nadal był w „miarę” wydajny (…) ps. Od 20 lat miałem zarówno jedne i drugie „stajnie” Procków.

Co do budy którą sugerowałem to trochę poczytałem o niej i raczej powinna mieć dobre chłodzenie przy założeniu (łącznym 6 wentylatorów odpowiednio dobranych wloty / wyloty powietrza) + 3 w chłodzeniu. Ok podsumujmy części:

Obudowa - Lian Li O11 Dynamic EVO Snow

Zasilacz - CORSAIR Shift RM1200x 1200W 80 Plus Gold PCIe5.0

Płyta główna - Asus ROG STRIX Z790-A GAMING WIFI II

Pamięć: Kingston Fury Beast RGB, DDR5, 64 GB, 5200MHz, CL36

Karta graficza: ASUS GeForce RTX 4070 DUAL OC White 12GB GDDR6X

Dysk na system (M2): Samsung 990 PRO PCIe Gen 4 2TB

Plus… no właśnie i tu na razie nie ma pełnej oceny (twojej na razie) co wybrać?

Chłodzenie: NZXT Kraken Elite 360 RGB {proponowane przeze mnie raczej przy nim zostanę jeśli mówisz że jest OK,- tyle że drogie}

Procesor: Intel i9-13900K {tu mam dylemat bo: jeszcze gdy badałem PC z YT to dużo czytałem / słyszałem że bardzo się grzeje ten procek. Niby nic mu nie jest nawet przy 100C ale takie temperatury to troche mnie przerażają (nie chciałbym aby się spalił / uszkodził). Tak jak pisałem wyżej, kasa to nie jest jakiś problem bo najwyżej kupie PC trochę z poślizgiem. Jedyne co to nie chciałbym się pchać dla oszczędności kilku stówek w jakiś procek technologicznie nieco starszy (jak kolwiek to zabrzmi) :wink: bo z tego co piszesz i sam czytałem: nowszy technologicznie nie znaczy znacznie wydajniejszy a za to trochę trzeba dopłacić. Ps. Jeśli mówisz że w/w przeze mnie chłodzenie dałoby rade do tego procka to raczej byłbym na tak – jako całość zestawu.}

Plus dokupię we własnym zakresie: dysk HDD, wentylatory (6x) + karta dzwiekowa prawdopodobnie pózniej (chodzi o tu aby współpracowała z resztą / płytą główną).

Karta dzwiękowa: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus

ps. Kończąc ten temat ostatecznie złożyłem go z następujących części

Płyta główna: Asus ROG STRIX Z790-A GAMING WIFI II
Karta graficzna: Asus GeForce RTX 4070 DUAL OC White 12GB GDDR6X
Procesor: Intel i9-13900K
Pamięci: G.Skill Trident Z5 RGB, DDR5, 64 GB, 6400MHz, CL32
Dysk M2 (system) : Samsung 990 PRO PCIe Gen 4 1TB
Zasilacz: CORSAIR Shift RM1200x 1200W 80 Plus Gold PCIe5.0
Chłodzenie wodne: NZXT Kraken Elite 360 RGB AIO
Windows 11 Home
Obudowa: Lian Li O11 Dynamic EVO Snow
Wentylatory: Lian Li SL Infinity Fans (3x2 zestawy)= 6 sztuk
Dysk HDD: WD Blue 2TB 3.5" SATA III
Pasta termoprzewodząca na procesor: Thermal Grizzly Kryonaut Extreme 2g
Napęd zewnętrzny: Hitachi - LG GP60NW60
Monitor: LG 27" 27UL650-W (4K) (3840 x 2160)

Komp chodzi aż miło. Dziękuje tym co włączyli się w dyskusje.

Wcześniejsze moje składaki były czarne i mam już dość tej tonacji - ot co. Chce spróbować czegoś nowego :wink: - najwyżej w przyszłości kolejny PC znów będzie czarny.
Co do czarnych to zawsze były dwa problemy jak dla mnie: ciężko było dostrzec bez dobrego światła detale a i kurz na ogół ma odcienie białe - czyli widoczny. Oczywiście w miarę regularnie czyściłem go z kurzu jednak tak czy owak.
ps. Odkąd używam do czyszczenia kurzu potężną dmuchawę 1000 watową żaden kurz się nie ostanie. Potrafi nawet wydrzeć kłębki (kurzu) z wnętrza zasilacza mimo mniejszych oczek. Chyba że chodzi o pożółknienie bieli?
Tak czy owak przekonam sie która opcja jest lepsza - czarna czy biała :wink:

No to chociaż srebrna albo tzw. szczotkowany metal byle nie biała. Właśnie chodzi o pożółknienie bieli. Miałem coś takiego i po pół roku była szarobura.

Niektóre nie robią się żółte. Kupuj taką jaka ci pasuje. Nawet różową w zielone groszki. Niczym chustka dziadka Tika.

I9 często się wysypuje, przegrzewa. Nawet z dobrym chłodzeniem. Czasami trzeba obniżyć taktowanie.
Patrząc na TDP i temp. to za wiele egzemplarzy nie doczeka 2 ręki.

Karta GPU nawet do i7, mogłaby być mocniejsza.

Następna generacja intela ma być bardziej udana. Sporo. Zaczekalbym. Tylko dyski trzeba kupić, bo pójdą o 50% w górę.