Komputer do grania do 10 000 zł

Więc… Od dawna zbierałem się z kupnem nowego pc. Wczorajsza zapowiedź cyberpunka sprawiła, że uznałem, iż nie ma co tego odkładać dalej. Niestety na sprzęcie nie znam się wcale. Próbowałem korzystać z
https://www.komputronik.pl/advanced-configurator/
Bo nie widziałbym co z czym działa, a co nie, a także nie potrafiłbym tego samemu złożyć, oraz bałbym się, że coś połamię i tak dalej. Dlatego jeśli to nie jest problem to wolałbym żebyście mi coś dobrali na tym serwisie, albo takim, który mógłby mi go złożyć. Zależy mi na tym aby był to “gotowy pc”. Przez to rozumiem, że nie będzie potrzeby go ulepszać za rok, czy dwa. Co do marek nie mam jakiś oczekiwań… Jedyne co mi przychodzi do głowy to aby miał dysk m2, bo z tego co słyszałem nie można o nich nic złego powiedzieć poza ceną, ale jestem gotów zapłacić za 1tb m2. No i dobre chłodzenie dla procka, bo to był problem mojego obecnego peceta.

Z niecierpliwością czekam na wasze sugestie ;]

Daj jakiś punkt odniesienia:

  • masz już monitor, inne peryferia?
  • masz OS (rozumiem, że Windows)?
  • masz jakieś elementy ze starego komputera, które możesz zostawić, czy wszystko chcesz mieć nowe?

Windows na pewno kupię oryginalny do nowego kompa. Poza tym będę kupował całą resztę… Ekran, głośniki (obecnie korzystam tylko ze słuchawek), klawiaturę, myszkę, bo choć stary komputer nadal jest dobry to chcę go oddać do użytku reszty rodziny. Dlatego sugestie odnośnie monitora, czy głośników są mile widziane, ale na razie chciałem skupić się na samym pc.

Kup sobie gotowy - np. MSI Trident

Obniż trochę budżet :wink:
Tak pół żartem mówię, pół serio. W takiej cnie możesz “segreguj po cenie malejąco” i najdroższe brać, a to niekoniecznie jest najbardziej opłacalne :wink:
Przykładowo i7 +2070 +16 GB wystarczy spokojnie, dopłatę do 2080 +i9 lepiej zainwestować…. w więcej gier lub na nowa kartę za…5 lat :wink:

Gotowy komp na 10 lat. (Dyski 2 bo m.2, a zwykły SSD w grach nie robi różnicy). Zestaw dobrany tez wizualnie.

Tak jak mówiłem bawiłem się tym serwisem i przeglądałem też gotowce. Zgaduje, że mówisz o tym


Gdy jednak na niego patrzyłem miałem pytanie, bo się nie znam, więc może na nie odpowiesz.

Procesor i7-9700, czy nie lepiej brać i9-9900? nie wiem nawet jaka jest różnica między nimi, czy duża czy mała.

Co z chłodzeniem procesora? Czy jest wystarczające?

Karta, czy 2070 jest gorszy od 2080? jak duża jest to różnica?

Odkładaj jeszcze przez rok, masz czas :wink:

Na oko +15% wydajności i cena 2x na korzyść 2080 https://www.gpucheck.com/pl-pln/compare/nvidia-geforce-rtx-2070-vs-nvidia-geforce-rtx-2080/intel-core-i7-8700k-3-70ghz-vs-intel-core-i7-8700k-3-70ghz/

SPC podaje, że Navis 280-tka nie wejdzie (zapewne przez brak otworów montażowych dla śrub):

Czyli tak, dzięki za odpowiedź na pytania jaka jest różnica między 2070 i 2080. Było to bardzo pomocne.

Co do tego zestawu na morele, czy oni oferują złożenie, czy tylko części?

Czy dobrze widzę, że różnica między i7-9700 i i9-900, nie jest taka duża? Czy coś źle wybrałem?

https://www.gpucheck.com/pl-pln/compare-game-cpu/the-witcher-3/intel-core-i9-9900k-3-60ghz-vs-intel-core-i7-9700k-3-60ghz/nvidia-geforce-rtx-2070

Co do oszczędzania kolejny rok, to myślałem aby za tą gotówkę kupić monitor i całą resztę ;]

A i jeszcze jedno, czy dobrze zrozumiałem, że dyski m2, nie mają wpływu na szybkość ładowania gier?

Na szybkość ładowania oczywiście mają, nie mają wpływu na rozgrywkę (fps).

No na fps oczywiście, że nie XD Aż tak ciemny to nie jestem ;]

i7 ma 8 gołych rdzeni więc już w tej chwili gry wykorzystują ten procesor na 80-90%, a i9 ma 8 rdzeni 16 wątków, więc de facto drugie tyle.

Gotowiec ? Odpada, takie to mają zawsze gdzieś przyoszczędzone (np: zasilacz do tyłka).

Lepiej samemu poskładać co nie jest trudne.

Szczerze mówiąc to nie spodziewałem się tak szybkiej i tak konkretnej pomocy. Mam już a więc jakieś wyobrażenie co do części, ale jeszcze parę pytań pozostało. Na przykład…

Czy warto brać 32 gb ramu? Czy 16 nie wystarczy?

Jeśli chodzi o windowsa zauważyłem, że zamiast na płycie można go wziąć na pendrivie. Czy warto?

Skoro jak napisałem idzie to tak sprawnie zapytam od razu o sugestie co do monitora i głośników. Jak wcześniej wspominałem, komputer jest do grania, pokój w którym stoi ma mniej więcej 5 na 5 metrów, a ja raczej samej muzyki nie słucham (chyba, ze chodzi o wybuchy i krzyki moich przeciwników :P).

O i jeszcze pasty termoizolacyjne. Czy dobrze wychodzę z założenia, że na początek wystarcza ta dostarczona przez producenta?

Wg mnie warto. Ale weź tylko wtedy, gdy zostanie Ci trochę wolnej gotówki. 16GB do grania wystarczy.

Rodzaj nośnika nie ma znaczenia. Zawsze możesz ściągnąć obraz ISO z sieci i przygotować z niego bootowalny pendrive albo wypalić na płycie. Jeśli różnica jest w cenie, to kup tańszy.

Termoprzewodzące :slight_smile: Wystarczy ta, którą będziesz miał z chłodzeniem.

Na początek tak, następnie kieruj się wyborem wg dobrego testu:

Testów jest kilkanaście, ale w jednym zazwyczaj są zgodni - Thermal Grizzly Kryonaut !

Jak za takie siano komp to na paście i chłodzeniu procka bym nie oszczędzał.

A tam…

… z moich osobistych doświadczeń wynika, że SPC Pactum-1 jest równie dobra co Grizzly. A kosztuje ułamek tej drugiej.

Jeśli OP zdecyduje się na zakup Navisa, to dostanie Pactum-2. Wg mnie nie ma większego sensu kupować pasty. Ale nie mój cyrk i nie moje małpy :wink: