Komputer do obrobki wideo GPU vs CPU

Witajcie, stoje przed dylematem, jestem w trakcie kupna nowego PC glownie do obrobki wideo, programowania i czasem pogrania.
Set jaki sobie wymyslilem:
z jednej strony r5 3600x z rtx2080 super
z 2giej r9 3900x z rtx 2060 super

co bedzie lepszym wyborem w mojej sytuacji?

r9 3900x z rtx 2060 super

Na jakim programie chcesz montować ?

kiedys kupilem Vegasa pro 15 wiec chyba dalej bede go uzwal, a na moim lapku (i7 7700hq z gtx1060 6gb) troche kleka a o 4k nie wspomne

W Vegas 15 nie działa prawidłowo akceleracja GPU więc w tym programie liczy się tylko siła procesora - 2 set będzie lepszy chyba, że zaktualizujesz Vegas do wersji 17 - to pierwszy. W enkodowaniu materiałów filmowych GPU jest nawet 4 razy szybszy od CPU.

DO takich zastosowań:

  • jak najmocniejszy procesor z multum wątków
  • z 32GB RAM (tak sądzę)
  • każde GPU od GTX 1660 w górę będzie OK.

Właśnie się zorientowałem ze w 15 są problemy. Dlatego chyba zmienię na 17 (wyjaśnienie: dlaczego nie Adobe? Bo nie chce płacić abonamentu całe życie, wolę zapłacić raz i mieć spokój a Adobe wydoi ze mnie już w pierwszy rok tyle co Vegas kosztuje który starczy na X lat) i wtedy rtx2080super będzie ok. Teraz zaczynam się zastanawiać czy opłaca się set r9 3900x + rtx2080super (naturalnie min 32gb ram) pod względem przyszłości. Żeby teraz zapłacić i mieć spokój na kilka dobrych lat. Chyba że to mija się z celem?

Tylko aktualizacje w Vegasie też masz płatne. Świat nie stoi w miejscu. Obecnie najciekawszy model aktualizacji ma Davinci Resolve Studio. Kupujesz raz i jak na razie masz dożywotnie aktualizacje. Na dodatek w ramach testów może pobrać darmową wersję, która potrafi skopać tyłek niejednemu płatnemu programowi. A Vegas. No cóż przejął to Magix i jakoś słaby rozwój po tym przejęciu widzę. Obecnie sporo z Vegasa przenoszą do swojego NLE Pro X. No ale wiadomo. Po coś musieli to kupić :wink:
W przypadku DR CPU/GPU są tak samo ważne. Pobaw się Fusion np. głębią ostrości a RTX 2060S przestanie wyrabiać.

Przetestuj sobie Davinci Resolve Studio darmową wersję, jak Ci podpasuje to sobie kupisz pełną.
Na GPU dużo szybciej idzie renderowanie materiału wideo.

Nie ma sensu kupować. Do zastosowań profesjonalnych wystarczy także wersja darmowa :wink:

W sumie nigdy nie wpadłem na pomysł żeby sprawdzić sobie dokładniej jakiś darmowy program od kupna vegasa.

Z tego co wiem, to komercyjna wersja jest szybsza od darmowej.

1lajk

Komercyjna i darmowa, tak samo śmiga.
Po prostu płatna ma nieco więcej funkcji a’la podkręcony HDR, nacisk na animacje w filmach i więcej filtrów :slight_smile:

Wersja płatna bardziej wykorzystuje GPU w niektórych filtrach, efektach itp. Dodatkowo ma sprzętowe wsparcie przy eksporcie h.264/265. Ponadto umożliwia np. usunięcie przeplotu, przeskalowanie HD>4K, lepszy algorytm “dorabiania” klatek przy spowolnieniach, filtr odszumiania itd. Generalnie warto brać płatną jak zarabiamy na filmach. Do zastosowań domowych i powiedzmy półprofesjonalnych darmowa wersja wystarczy. Co najważniejsze obecnie darmowa wersja obsługuje już h265. Wcześniej było to zablokowane. Wystarczy doinstalować