Komputer do obrobki wideo GPU vs CPU

Witajcie, stoje przed dylematem, jestem w trakcie kupna nowego PC glownie do obrobki wideo, programowania i czasem pogrania.
Set jaki sobie wymyslilem:
z jednej strony r5 3600x z rtx2080 super
z 2giej r9 3900x z rtx 2060 super

co bedzie lepszym wyborem w mojej sytuacji?

r9 3900x z rtx 2060 super

Na jakim programie chcesz montować ?

kiedys kupilem Vegasa pro 15 wiec chyba dalej bede go uzwal, a na moim lapku (i7 7700hq z gtx1060 6gb) troche kleka a o 4k nie wspomne

W Vegas 15 nie działa prawidłowo akceleracja GPU więc w tym programie liczy się tylko siła procesora - 2 set będzie lepszy chyba, że zaktualizujesz Vegas do wersji 17 - to pierwszy. W enkodowaniu materiałów filmowych GPU jest nawet 4 razy szybszy od CPU.

DO takich zastosowań:

  • jak najmocniejszy procesor z multum wątków
  • z 32GB RAM (tak sądzę)
  • każde GPU od GTX 1660 w górę będzie OK.

Właśnie się zorientowałem ze w 15 są problemy. Dlatego chyba zmienię na 17 (wyjaśnienie: dlaczego nie Adobe? Bo nie chce płacić abonamentu całe życie, wolę zapłacić raz i mieć spokój a Adobe wydoi ze mnie już w pierwszy rok tyle co Vegas kosztuje który starczy na X lat) i wtedy rtx2080super będzie ok. Teraz zaczynam się zastanawiać czy opłaca się set r9 3900x + rtx2080super (naturalnie min 32gb ram) pod względem przyszłości. Żeby teraz zapłacić i mieć spokój na kilka dobrych lat. Chyba że to mija się z celem?

Tylko aktualizacje w Vegasie też masz płatne. Świat nie stoi w miejscu. Obecnie najciekawszy model aktualizacji ma Davinci Resolve Studio. Kupujesz raz i jak na razie masz dożywotnie aktualizacje. Na dodatek w ramach testów może pobrać darmową wersję, która potrafi skopać tyłek niejednemu płatnemu programowi. A Vegas. No cóż przejął to Magix i jakoś słaby rozwój po tym przejęciu widzę. Obecnie sporo z Vegasa przenoszą do swojego NLE Pro X. No ale wiadomo. Po coś musieli to kupić :wink:
W przypadku DR CPU/GPU są tak samo ważne. Pobaw się Fusion np. głębią ostrości a RTX 2060S przestanie wyrabiać.

Przetestuj sobie Davinci Resolve Studio darmową wersję, jak Ci podpasuje to sobie kupisz pełną.
Na GPU dużo szybciej idzie renderowanie materiału wideo.

Nie ma sensu kupować. Do zastosowań profesjonalnych wystarczy także wersja darmowa :wink:

W sumie nigdy nie wpadłem na pomysł żeby sprawdzić sobie dokładniej jakiś darmowy program od kupna vegasa.

Z tego co wiem, to komercyjna wersja jest szybsza od darmowej.

1 polubienie

Komercyjna i darmowa, tak samo śmiga.
Po prostu płatna ma nieco więcej funkcji a’la podkręcony HDR, nacisk na animacje w filmach i więcej filtrów :slight_smile:

Wersja płatna bardziej wykorzystuje GPU w niektórych filtrach, efektach itp. Dodatkowo ma sprzętowe wsparcie przy eksporcie h.264/265. Ponadto umożliwia np. usunięcie przeplotu, przeskalowanie HD>4K, lepszy algorytm “dorabiania” klatek przy spowolnieniach, filtr odszumiania itd. Generalnie warto brać płatną jak zarabiamy na filmach. Do zastosowań domowych i powiedzmy półprofesjonalnych darmowa wersja wystarczy. Co najważniejsze obecnie darmowa wersja obsługuje już h265. Wcześniej było to zablokowane. Wystarczy doinstalować

Więc tak: kupiłem coś takiego: Ryzen 9 3900x na MSI x570 pro gaming carbon wifi z 32GB ram i RTX2070 Super. Odpalam Davinci i… Po dodaniu np light Rails na clip (4k) tnie się podgląd. ■■■?! Wydałem prawie 9k PLN i zacina się podgląd. Serio? To jest normalne? PS wykorzystanie CPU podczas podglądu to ok 80 - 85% a karty jakieś 30%. Temperatura CPU 65C

Prawdopodobnie tak.
Procesor jest ok, ale najprawdopodobniej karta nie spełnia minimalnych wymagań do 4K.
Mówię najprawdopodobniej, gdyż obstawiam, że “przypadkowo” wykorzystałeś tego rx 570.

What CPU is best for color grading and editing in DaVinci Resolve?

The best CPU for Resolve depends primarily on how much GPU power you have in your system. If you have a single GPU, then even a mid-range CPU is going to be just fine, but if you have two or three GPUs you will see a performance boost when using a higher-end processor.

Overall, however, the AMD Threadripper 3rd Generation CPUs give the best performance in DaVinci Resolve, although the Intel X-series processors are terrific for their price.

What CPU is best for Fusion?

Fusion was integrated into DaVinci Resolve relatively recently, and currently is quite a bit different than the rest of Resolve. Here, you are better off with a CPU that has a high frequency than one with a lot of cores. In fact, the AMD Ryzen 9 3900X will easily match or outperform any Intel X-series or AMD Threadripper CPU.

*How much VRAM (video card memory) does DaVinci Resolve need?

Straight performance is not the only thing to consider when choosing a GPU, it is also essential that your video card has enough VRAM or video card memory for your projects. This can change based on the length and complexity of your timeline or grade, but in general we recommend having at least the following amounts of VRAM depending on the resolution of your timeline:

Timeline Resolution 1080p 4K 6K/8K
Minimum VRAM capacity 4GB 8GB 20GB+

Źródło:

Ok zobaczę wykorzystanie ramu w karcie jeszcze. Ale ogólnie ciekawi mnie ze tylko 30 - 40% procent karty wykorzystuje podczas pracy

Zobacz na której pracujesz, bo masz dwie 570 i 2070, ewentualnie przełacz, bo z danych technicznych wynika, ze 2070 powinna wszystko “uciągnąć” z tym prockiem. I błedem nie jest sprzęt (raczej).

@anon7248146 Tylko co ma przełączyć ? “Czipset” płyty głównej x570 na kartę graficznąj :wink:
Wracając do przycięć w 4K to nie powinno ich być. Siedzę na r7 3700x z RTX 2060 Super działa bez przycięć nawet po nałożeniu wspomnianego efektu.
Zaczął bym od:

Aj przepraszam, masz rację, ja odczytałem “MSI x570 pro gaming” jako “MSI Rx570 pro gaming” i stąd o 2 kartach mi coś zamajaczyło. To z przejęcia wyborczego. :wink:

Opcje mam dokładnie takie jak ty. To jest świeży Windows i wszystko siedzi na m.2 material to 4k60fps. I tnie. Jak zrobię Media zoptymalizowane czy jakoś tak to nie tnie ale to bez sensu ciągle zaczynać od optymalizowania pod slabeko kompa. Więc jaki set trzeba mieć żeby płynnie 4k60fps obrabiać?