Komputer do oceny za 14.000 PLN

Po setkach przeczytanych testów, wypowiedzi i obejrzanych filmików myślę, że jestem gotów do skończenia zamówienia, ale przed tym chciałbym Was jeszcze prosić o rzut okiem i ocenę, czy dobrałem odpowiednie podzespoły do mojej maszyny.

Nie zapomnij o myszce, klawiaturze, obudowie, monitorze i UPSie.

@Miszkurka2000 obudowa jest na liście, a resztę mam, poza UPS’em bo mi to nie potrzebne :smiley: (wyczuwam sarkazm w twojej wypowiedzi)

Odrobinkę :wink:

Mam na dzieję, że przy takiej rakiecie wspomożesz w wolnej chwili medycynę

Albo na GPU albo chociaż na CPU w przeglądarce Chrome, np.

Ja bym wziął 2 x 16 GB zamiast 4 x 8 GB - tyle samo ale łatwiejsza rozbudowa.

@anon47021787 Tylko że jak padnie mi kość to muszę kupić 16GB, które jest droższe niż jedna 8GB. A nie oszukujmy się już 32GB jest dużym zapasem, więc nie sądzę, że będę dokładał kiedykolwiek drugie tyle :slight_smile:

Kości mają dożywotnią gwarancję, także nic nie będziesz musiał kupować - chyba, że na rynku nie będzie już DDR4. Kości RAM stosunkowo baaaaardzo rzadko padają. Dlatego gwarancja jest dożywotnia. Tu się nie ma co praktycznie zepsuć bez winy użytkownika.

Dołóż do chłodzenia wodnego, kupiłem Dark Rock 3 i żałuję, że nie dołożyłem do chłodzenia wodnego. Zamiast ładnego PCta mam dużego kloca na środku :stuck_out_tongue:. DR3 jest mniejszy do Nutoci, a moim zdaniem za duży. Fakt jest to dobre chłodzenie i dobrze się sprawuje. Jest ciche i wydajne (mówię o moim DR3, ale nutoca jest bardzo podobna), ale swoje waży i aż szkoda mi się robi jak myślę jaka siła działa na płytę ze względu na jego ciężar. Druga sprawa taka, że zasłania całą płytę która jest w sumie ładna.

Myślę, że podobne odczucia możesz mieć ze swoim AUROSem bo to też jest w sumie ładna płyta która może być ozdobą w pokoju, zwłaszcza, że obudowę masz z oknem.

W skrócie, nie popełniaj mojego błędu i weź chłodzenie wodne. Jakiegoś Krakena np :wink:. Zwróć tylko uwagę na to by miało możliwość uzupełniania bądź zmieniania cieczy, niestety nie jest to czymś standardowym i za jakiś czas może powodować problemy.

@Fizyda i właśnie dlatego nie chcę chłodzenia wodnego, zależy mi na bezawaryjności, a z tego co wyczytałem (bo pierwotnie chciałem wodne mieć) to o chłodzenie wodne trzeba dbać, zmieniać płyn, odpowietrzać, pompka może się zepsuć, może się rozszczelnić itd. A w noctua tylko przedmucham i tyle z konserwacji… Na wyglądzie mi nie zależy :slight_smile: ma śmigać tylko.

Też się boję trochę ciężaru, ale chyba od tego jest backplate?

Jak już dajesz tyle za komputer to weź te przynajmniej 1TB dysku SSD NVMe. 512GB to za mało.

@kowgli Mam jeszcze jeden dysk z starego komputera, dlatego na liście jest tylko ten, bo to będzie systemowy.

A google VR masz? :slight_smile: obudowa wg mnie zbytecznie droga.

@panicagaming nie mam :wink: raczej nie będę kupował. Trochę się zastanawiałem nad ta obudową, ale w sumie wydaje się łatwa w czyszczeniu i jest obszerna, temperatury też powinny być okej (według testów, które oglądałem). Dlatego stwierdziłem, że jak mam dać 700zł za gorszą, to już się szarpne na tą obudowę, bo taka obudowa to wiadomo zakup na lata.

Nie powiem, że nie, ale jako, że jestem typem cebuli co do kompów to do najmocniejszego kompa jakiego stawiałem obudowa z wentylatorami kosztowała coś 350 :smiley:

Konstrukcja AIO - bo tym jest Kraken z reguły nie wymaga częstej wymiany płynu - ba nawet nie powinno się tego robić by nie rozszczelnić układu. Nie ma nieszczelności czy jakichś innych czynników, które by zatykały finy itp. Glony też się nie robią. Zewnętrzne zestawy z oddzielną pompką, rezerwuarem i przewodami wymagają konserwacji raz na ok. rok.
Jest masa chłodzeń komputerowych, które dobrze wyglądają w budzie i nie trzeba od razu wielkiego kloca jak procesor nie będzie kręcony - przy czym 9900K i tak ma problemy z temperaturami nawet na chłodzeniu AIO, bo glut źle oddaje ciepło. Zaleca się jego UV.

Przy takim budżecie obudowa to tak naprawdę żaden koszt. Nie ma co pchać tak drogich elementów do jakiegoś Silentium PC. Przy takiej kwocie sam chciałbym by obudowa jakoś się prezentowała i była funkcjonalna - a taka jest Base 900, która się prosi o jakieś wewnętrzne oświetlenie.

W tradycyjnym wiatrak też może paść. Ale fakt w AiO masz więcej elementów które mogą ulec uszkodzeniu - dlatego lepiej zbudować własne chłodzenie - w razie awarii wymieniasz tylko jeden komponent i tyle w temacie.
O klasyczne chłodzenie też trzeba dbać - czyścić po paru latach naoliwić wiatrak, a z czasem go wymienić. Zazwyczaj jak padnie wiatrak to i tak zmienisz całe chłodzenie. W sumie łatwiej dokupić wentylatory do AiO niż do takiego Coolera.

Ja bym osobiście chłodzenia wodnego się nie bał i się nie boję, ale każdy wybiera co woli :wink:.

Prawda, jest bakcplate, ale mimo to mam wątpliwości jak płyta będzie wyglądała po powiedzmy 4 latach - czy nadal będzie prosta.

Widzę, że ten NZXT Kraken X72 lub NZXT Kraken X62 v.2 posiada 6 lat gwarancji, hm dosyć kuszące, czyli przez 6 lat nie musiałbym odpowietrzać ani zmieniać płynu?

Ale prawdopodobieństwo padnięcia RAMu przy 4 kościach masz o 50% większe niż tylko przy 2.

A czy zdarzają się przypadki ze chłodzenie wodne się rozszczelnia i zalewa cały sprzęt?