Komputer do zadań domowych / gier ~ 1000 zł

Siemka!
Powoli przymierzam się do zakupu zestawu komputerowego w okolicy kwoty 1000 zł.
Zastosowanie tak jak w tytule — zadania domowe, kilka mniejszych gierek.
Nie chce samodzielnie składać komputera, dlatego też w koszty wliczony będzie montaż podzespołów.

Szczerze to można powiedzieć, że ciąłem na wszystkim co się dało, dlatego chciałbym abyście ocenili i pomogli mi w wyborze ewentualnych zamienników.
Zestaw zamierzam kupić w ciągu 2 tygodni.

Zestaw - https://www.x-kom.pl/lista/983mdzpuj

Na koniec pytanie, czy jeśli posiadam monitor na złącza VGA + DVI to będę w stanie wszystko podłączyć?

Przy takiej kwocie nie ma sensu kupować nowych podzespołów bo polowe środków, które masz, wydasz na system.
Coś takiego polecam:

Ale to nie ten budżet…

Jakie te gierki?

Głównie to jakiś LoL czy Valorant, nic wymagającego.

Dysk 120 GB na start niestety jest żartem. Moja rada poszukać tych części na Allegro, nawet uzywane będą prawie nowe, a na cenie jest szansa z 10-20% urwać. :wink:

Niby ok, ale ja bym pomieszał z używanymi częściami.

Szczerze, to dla mnie przesiadka z aktualnego sprzętu na ten to będzie duża różnica. (Aktualnie laptop z Intel Atom + 2GB RAM)
Zamierzam kupić coś z możliwością rozbudowy w przyszłości.
Co do dysku to zapewne za jakiś miesiąc czy też dwa dokupię jeszcze jeden, dlatego też wybrałem 120 GB.

Jeśli chodzi o zasilacz, który wybrałem to będzie w miarę dobry?

Jeżeli mozesz z “laptopa wyjąć” to to wykorzystaj dysk HDD. :slight_smile: Przemęczysz się, a potem kupisz sensowny. Zakup 120 jest inwestycja w …

Zamaist tego możesz kupić nieco lepsza płytę główną… bo na tej mocniejsze procki nie pójdą i będzie problem z rozbudową RAM (nie dokupisz 2x4, ale będzie tzreba kupić 2x8 i spzredać ze stratą obecne). Czyli albo 4 banki, albo myśląc o rozbudowie 1x8, ale wtedy integra będzie bardzo słaba…

No i własnie procki. Kiedy planujesz rozbudowe i jak intensywną? Ryzen 3200G nie jest zły, ale jest trochę nijaki. I kartę mocniejsza musisz dodać i wymienić procesor na mocniejszy.
Jeżeli chcesz szybko dobrac grafikę, to stawiałbym na Athlona i róznice 200 zł juz do karty odłożyć, alternatywnie bym proponował Ryzena 3100/1400/1600 i kartę do wyświetlania pulpitu z Allegro na przeczekanie. :slight_smile: W pierwszym przypadku dostaniesz dobra grafike, w drugim procek.

W miarę, to znaczy, że ten procesor i zewnętrzna kartę do 75W uciagnie, ale takich nie ma wiele. W nowych generacjach tylko gt 1650. Powinien też od biedy dać jeszcze ładnie radę z gt1650Super, ale czy ma dodatkowo kabelek do zasilania karty nie ręczę:)

Rozbudowę planuję w niedalekiej przyszłości tzn. kilka miesięcy a może i nawet rok.
Co do zasilacza, mogę w sumie trochę dopłacić i zmienić, ewentualnie zostawić ten i później wymienić na inny.
Dysku niestety nie mogę wyjąć. Widziałem, że 240 GB SSD jest za jedyne 50 zł więcej więc raczej się skuszę.
Co do płyty głównej, jaką byś polecał?

B450m ds3h

Jeżeli poszukasz, to w cenie SIlentium 350, który miałeś, znajdziesz w necie wersję 450, która by Ci lepiej pasowała. :slight_smile:

Z płyt coś w ten deseń https://www.x-kom.pl/p/439448-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-b450m-ds3h.html lub outlet / używana https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-plyty-glowne-4228?string=b450&description=1&typ-gniazda-procesora=AMD%20Socket%20AM4&price_to=300&order=p&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-4-0903

Dobra, w takim razie poszukam innych podzespołów i dzisiaj/jutro wstawię nowy zestaw do oceny.

A jakby tak pod tego i3 coś zmontować, on na dłuższą chwilę wystarczy? :slight_smile:


EDIT: albo gotowy, wygląda dobrze:

Potwierdzam,
Modernizacja będzie trudniejsza niz z Ryzenem, ale i5 z 6 fizycznymi to tez opcja na kilka lat, pomijając maniaków ustawień ultra, a 1050 na starcie też pozwoli we wszystko komfortowo pograć (w najnowsze w niższych ustawieniach, ale wyższych niz integra Vega).

Obudów nie znam, więc się nie wypowiem.
Dysk SSD przydałby się większy, 240GB można trafić za 130 złotych, nawet w supermarketach. 120GB to chyba nawet już nowych nie produkują, w każdym razie różnica w cenie z 240 jest tak mała, że się nie opłaca.
Zasilacz, to cóż, może lepiej dołożyć do modelu 450W. Znaczy się 350W w zupełności wystarczy, nawet gdyby w przyszłości dołożyć kartę graficzną pokroju GTX1650. Ale 450W wydaje mi się nieco solidniejszy, jest cięższy przy dokładnie takich samych rozmiarach, kabelkach i masie.
Dużo lepszy jest Ryzen 3400G, ale też droższy, jak w przyszłości ma być dołożona karta graficzna to może być i taki, w każdym razie nie ma co się spodziewać nadmiernej wydajności w grach na tej integrze.

Monitor będzie działał na VGA lub DVI, bo płyta ma te złącza i grafika w procesorze obsługuje.

Płyta normalna, zwykła B450 jakich wiele, więc co nie pójdzie? Każdy Ryzen 3, 5 i 7 pójdzie.
Ze złączami pamięci faktycznie, w podobnej cenie można już kupić z 4 slotami i łatwiej będzie później rozbudować.

Ale NIE MA tanich nowych kart graficznych. Jest GT1030 za około 350 złotych, ale to już trochę leciwa i do gier jak na współczesne standardy zbyt słaba. Teoretycznie jest konkurencyjny Radeon RX560, ale tego niełatwo kupić, nigdzie nie widziałem w sensownej cenie.
Sensowne karty zaczynają się od GTX1650 lub RX470 ale to już jest wydatek ponad 700 złotych. Więc w nowym komputerze za 1200 złotych tego się nie upchnie cenowo.

Ryzen 3200G jest wyraźnie słabszy niż 3400G, ten drugi niemalże dorównuje karcie GT1030, ale też jest droższy mniej więcej o cenę tej karty.
Więc 3200G chyba jest na chwilę obecną jedynym sensownym wyborem, a później można dołożyć normalną kartę graficzną, bo na GT1030 szkoda pieniędzy, 300 złotych więcej jest już pełnosprawna karta.

Nie jest opcją.
Do płyt B450 można włożyć każdego Ryzena serii 1000, 2000, 3000, a być może 4000 (jeszcze nie sprawdzone), więc wybór ogromy. Za kilka lat będzie można wstawić jakąś używkę Ryzena 7.
A płyty Intela są kompatybilne z procesorami przez 2 lata, czyli dwóch serii, później mimo takiej samej podstawki nie działa.
Wcześniejsze niż zeszłoroczne Intele serii 9000 i tegoroczne 10000 wypadają bardzo blado w starciu z Ryzenami. Intel co roku podnosił wydajność o kilka procent, po 2010 roku wzrosły może 40%, a tu nagle AMD wyskoczyło ze swoimi Ryzenami dwukrotnie wydajniejszymi od odpowiedników Intela.

Straszny maruda z Ciebie. Do tego kompa wsadzi RX 570/GTX 1650 i zagra we wszystko…

Mocniejszy procesor nie pójdzie, a raczej pójdzie do sauny z płytą. :slight_smile:Sekcja zasilania, płyta teoretycznie obsłuży pewnie nawet 3900, ale przy tej juz przy 3600 bym miał watpliwości. :slight_smile:

no własnie dla mnie 2200G nie jest sensownym wyborem, dlatego, że z założenia jest na chwile i nie jest budżetowa. Bardziem bym widział Athlon ->1650Super/1660->Ryzen 3100. Przy 2200G 1650Super tezż będzie blokowana i będzie trzeba na 3100 przejsć, a koszt całego procesu o 200 zł wyżśzy, akurat na lepsza płyte i dodatkową 8 GB kość RAM. :slight_smile: