Komputer nie chce się włączyć

A zworkę po resecie BIOS dałeś na pierwotną pozycję?

Wyjalem zworke z cmosu I widzę ze sa 3 piny I pisze 1-2 normal 2-3 clrcmos czy mam wlozyc do clrcmos zworkę?

Proponuję, abyś dokładnie obejrzał jakie kable podłączyłeś, jakie odłączyłeś.
Sprawdź, czy nie została poruszona lub jest nie domknięta pamięć RAM.
Sprawdź gniazdo karty graficznej.

Zwróć uwagę, że komputer działał przed wymianą na nowy procesor, więc dwukrotnie coś pominąłeś. Po instalacji nowego procesora i po wymianie na “stary”

1 polubienie

Tak! Oczywiście! Najpierw na piny 2-3, a po chwili z powrotem na piny 1-2. Komputer musi być odłączony od sieci energetycznej!

Tak. Zworka wędruje na piny 2-3 od 20- 60 sekund i wraca na 1-2. Wpierw zasilacz odłączasz z prądu czy to przyciskiem czy wypięciem kabla z gniazda.

Nadal nie dziala :frowning:

Coś oprócz procesora wypinałeś jeszcze? Wyciągnij procesor i odpal komputer. Jeżeli będzie to samo to jest problem gdzie indziej…

Najpierw sprawdze sposob z biosem czyli wyciagniecie baterii a potem sprawdze bez procesora

Czy problem moze Tkrwic w zle podlaczoych kablach od power sw I reset sw?

Może, jeśli są pomieszane między sobą.
"+" i “-” na nich nie ma znaczenia, byle by były na pinach do tego przeznaczonych i nie pomieszane między sobą. Nie jesteś pewny, to je odłącz i uruchamiaj komputer czymś metalowym między pinami PWR_SW.

Nie sa pomieszane.

O tym samym pomyślałem.
Bo komputer tak się zachowuje jakby ktoś nacisnął Power i przytrzymał.
Może jest “wciśnięty” ?

Zastanawia jeszcze brak “piszczenia” BIOSu, to mogłoby pomóc w identyfikacji błędu.

Nie jest wcisniety, probowalem śrubokrętem I nadal taka sama sytuacja

12-woltowe kable z zasilacza dobrze docisnąłeś w gnieździe procesora?

Czy starują wszystkie wentylatory ? na procku ? na grafice ?
Czy procesor jest osadzony prawidłowo ? we właściwą stronę ?
Czy BIOS piszczy gdy uruchomisz komputer bez RAMu ?

Tak wszystkie startuja prawidlowo. Procesor jest dobrze wlożony.

Tak

Czy zastosowałeś pastę termiczną na procesorze ?

Odłącz wszystkie peryferia, tzn. dyski, napędy CD.
Najlepiej byłoby uruchomić “gołą” płytę, czyli tylko z procesorem i jego chłodzeniem. Bez grafiki, ramu, napędów.

Kilka podpowiedzi znalazłem na TomsHardware, ponieważ jest to zbyt ogólne, niezależne od rodzaju płyty głównej.
Nieraz spotkałem się z tym przy składaniu komputerów, ale to było 15 lat temu :wink:


Tak zastosowałem / sprobuje tak uruchomic

Lepiej zostawić podłączony - jest przynajmniej uziemiony.