Komputer nie uruchamia się oraz skan mhdd czy wszystko jest ok? Proszę o analizę

Witam mam problem z komputerem stacjonarnym bo nie chce się uruchomić. Pojawia się ikona ładowania windows i od razu bluescreen i tak cały czas. Zrobiłem memtest wszystko ok, chciałem zrobić skan mhdd (dysku Seagate Barracuda 7100.10 250 GB) , lecz on nie widzi tego dysku, w komputerze jest tylko ten jeden dysk podłączony do sata0. Wykręciłem go i chciałem podłączyć przez adapter ide, sata, do laptopa lecz niestety cały czas słychać dźwięk podłączania i po sekundzie odłączania dysku i tak cały czas a w “Komputerze” przy innych dyskach go nie widać… w zarządzaniu dyskami (gdy jakoś udało się zrobić żeby usłyszeć tylko dźwięk podłączenia sprzętu) widnieje jak nie zainicjowany, gdy próbuję zainicjować odmowa dostępu czy coś podobnego - dokładnie już nie pamiętam. W takim razie postawiłem na uszkodzony dysk. 

Poszukałem w domu i znalazłem nieużywany dysk SAMSUNG HD250HJ 250GB. Podłączyłem go przez adater usb i od razu w Komputerze go zobaczyłem i zrobiłem szybki format. Następnie włożyłem go do tego kompa na początku nie było go widać w mhdd ale poprzestawiałem w biosie wyłączyłem ide z tego co pamiętam i zobaczyłem go na 6 pozycji. Puściłem skan mhdd ale coś mi sie nie podoba po pierwsze ten dysk ma 250 gb a tu jest jakaś dziwna liczna przy nim 488,397,168 czyżby nie widział mhdd całej jego pamięci?

wygląda to tak podczas skanowania

3652d6895f5d.jpg

Czy ten dysk też jest popsuty? Jak myślicie ten pierwszy dysk czyli seagate jest uszkodzony czy np. jeszcze spróbować włożyc go i od razu chcieć instalować na nim system? Zobaczymy co się stanie… czy to zły pomysł? Wydaje mi się że nie zaszkodzi:)

Co do dysku SAMSUNG spróbuję go naprawić bo widzę że ma sporo błędów ale może uda się naprawić te badsektory?

Co polecacie mi zrobić? 

drdala

 

 

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Skoro ten Samsung jest pusty to uruchom zerowanie (usunie wszystko z dysku), w tym momencie 

3.JPG

wpisz  erase  i dwa razy Enter.

 

Po wykonaniu operacji pokaż SMART dysku (F8 w MHDD).

wynik mhdd końcowy oraz smart

 6400438800_1386174579_thumb.jpg 8484766400_1386174582_thumb.jpg 
 

 

zrobiłem erase i leci… 

jak skończę to F8 czyli SMART i następnie remap?

 

Jak myślicie ten pierwszy dysk czyli seagate jest uszkodzony czy np. jeszcze spróbować włożyć go i od razu chcieć instalować na nim system? Zobaczymy co się stanie… czy to zły pomysł? Wydaje mi się że nie zaszkodzi smiles.gif

Nie obowiązkowo, ale możesz wykonać.

 

 

Możesz sprawdzić, ale skoro są z nim problemy to jeśli nawet zainstalujesz system to długo nie pochodzi (jeśli będziesz mógł odczytać to podaj jego SMART).

 

Tak, jest to LBA (Logical Block Addressing) dysku.

skończył się w końcu erase

oto wynik z erase oraz smart po erase

5108721400_1386234856_thumb.jpg 5529018900_1386234860_thumb.jpg 7529767500_1386234863_thumb.jpg 
czy robić teraz remap?

Zniknęły niestabilne sektory.

Niestety wzrosła wartość w Rad error rate (wskazuje to na uszkodzenie powierzchni dysku lub problem z głowicami odczytu/zapisu).

 

Parametr 199 (Ultra ATA CRC Error Rate) informuje o błędach w komunikacji między dyskiem a płytą, na początek wymień kabel sygnałowy SATA (i monitoruj wartość parametru C7, w każdym programie do odczytu SMART).

 

Spróbuj na tym dysku zainstalować system.

mam już 83 % remapu jak na razie 

Parametr informuje o błędach w komunikacji.

W najlepszym przypadku jest to wina kabla, w najgorszym jest sygnałem informującym o uszkodzonym porcie lub kontrolerze płyty głównej bądź też o uszkodzeniu portu przy dysku lub uszkodzeniu elektroniki dysku.

Wolne sektory w przyszłości mogą się zmienić w bad sektory.

Proszę korzystać z opcji Edytuj , zamiast pisać post pod postem.

rgabrysiak

skończył się remap i oto wyniki oraz smart po remapie

3783170100_1386239683_thumb.jpg 4894191500_1386239686_thumb.jpg 4276991100_1386239689_thumb.jpg 
Dobry czy niedobry ten dysk?

Warto na nim instalować system ? Czy trochę strach bo w niedługim czasie mogą pojawić się problemy z działaniem systemu itd.? Lub np. dysk może paść lub coś podobnego?

Odpiąłem teraz dysk samsunga nic nie przestawiałem w biosie i podłączyłem dysk seagate i robię skan mhdd i odziwo leci mimo że przez adapter usb ten dysk ruszał tylko na sekundę i się rozłączał… oczywiście wynik skanu wrzucę nieługo

Niestety wartość w parametrze Rad error rate znacznie wzrosła.

Na dysku nadal są 2 wolne sektory.

 

Używanie takiego dysku zawsze jest ryzykowne (należy bacznie obserwować jego stan).

Czyli jego stan jest bardzo zły, zły, w miarę doby, dobry, czy bardzo dobry:)

zobaczymy co pokaże skan mhdd dysku seagate

mam wynik skanu dysku seagate z mhdd oraz smart

1462052300_1386242273_thumb.jpg 9765017500_1386242277_thumb.jpg 

co o tym dysku myślicie?

dodam dysk jest podłączony na tym samym kablu sata

___________________________________________________________________________________________

Proszę korzystać z opcji Edytuj, zamiast pisać post pod postem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

198 to nienaprawialne błędy (stan dysku jest lepszy Samsunga).

 

Wykonaj remap dysku Seagate ale na tym etapie

7.JPG

ok ale ta opcja nic nie usunie? Bo chciałbym jeszcze o ile to możliwe odzyskać dane z tego dysku… po podłączeniu adapterem usb do lapka tego dysku cały czas to samo … dźwięk podłączenia i po sekundzie rozłączenia dysk… i tak ciągle.

Przy operacja na dysku zawsze zaleca się zrobienie kopi plików.

 

Czy możesz uruchomić system w trybie awaryjnym?

 

Jeśli tak to uruchom wiersz poleceń i wpisz  chkdsk c: /f i Enter (potwierdź sprawdzenie systemu plików podczas następnego uruchamiania systemu), uruchom ponownie system.

 

Wykonaj to samo z pozostałymi partycjami (jeśli masz, nie trzeba uruchamiać ponownie systemu).

 

Spróbuj zgrać pliki.

Operacja remapu nie usuwa danych z dysku (co nie znaczy że nie może się tak zdarzyć).

 

Napisałem ci abyś wykonał remap tylko da małego wycinka dysku (wartości LBA, w miejscu gdzie program odnalazł uszkodzony sektor).

trybu awaryjnego nie mogę odpalić

 

co do remapu tak myślałem ale wolałem się upewnić :slight_smile:

 

podłączyłem ponownie dysk SAMSUNG do kompa stacjonarnego zrobiłem jeszcze raz skan po remapie dysku SAMSUNG mhdd  oraz smart po tym skanie i oto wyniki

czy teraz lepiej wyszły?

7758552900_1386246346_thumb.jpg 7137372100_1386246350_thumb.jpg 5463740500_1386246353_thumb.jpg

zrobiłem to i co dalej

Podaj SMART tego dysku.

proszę

221bbcad686b.jpg

Nadal jest jeden błąd w Current pending sectors (197), to on tak bruździ.

 

Wykonaj skanowanie dysku ale tylko tego wycinka (Remap OFF)