Komputer nie widzi dysku

Witam
Proszę o pomoc , ponieważ zakupiłam podobno nowy dysk na OLX i okazało się, że dysk ma hasło , niestety próby oddania dysku były bezskuteczne.
Podpinam dysk i po starcie woła hasło. a po podpięciu go po uruchomieniu instaluje sterowniki , ale dysku nigdzie nie widać/
Bardzo proszę o pomoc.

Jaki to dysk? Jaki model? Dysk do komputera stacjonarnego, czy laptopa?
Hasło pojawia się w systemie, czy podczas uruchamiania komputera (z poziomu BIOS)?

Jeżeli ma hasło to możliwe, że poprzedni właściciel korzystał z tej funkcji w celu zabezpieczenia swoich danych. Możliwe też, że dysk pochodzi z dekodera satelitarnego. Tam dyski są domyślnie szyfrowane. Odblokowanie takiego dysku jest możliwe, ale raczej średnio opłacalne.

Dysk Western Digital SATA 500 GB 3,5 , hasło pojawia się tuż po uruchomieniu , chyba z BIOSU

Już kolejny dysk dziś oddałam bo okazało się, że ma wadę fabryczną , a w sklepie nie mieli akurat na wymianę , dawali mi dysk bez nalepki, sami nie wiedzieli jakiej firmy

To za mało. Podaj konkretny model. Możliwe, że to dysk WD typu GREEN, który lądował w dekoderach.

Dysk Western Digital WD500AVDS

Dysk może pochodzić z dekodera. Odblokowanie tego dysku łatwe nie będzie. Tanie też nie.

Ale miałam kiedyś taki sam , więc skąd przypuszczenie, że pochodzi z dekodera?

A stąd, że dyski te montowane były również w dekoderach, a do tego ten jest zablokowany.
Skoro sprzedawca nie chce go przyjąć to znaczy, że nie ma możliwości odblokowania tego dysku. Nie ma możliwości, bo jest z dekodera i nie potrafi tego zrobić, albo jest to dysk wątpliwego pochodzenia, przez co ma założone hasło. Jakby nie było, taniej wyjdzie kupno nowego dysku twardego.

Wpisałam hasło i zarządzaniu dyskami widzę dysk, co mogę teraz zrobić? Wychodzi niezainicjowany i nieprzydzielone 466 GB

Prawy przycisk na dysk i zainicjuj. Jak powstanie nieprzydzielone miejsce, to utwórz nową partycję o danej wielkości (jaką chcesz).

Miejsce jest nieprzydzielone , a zainicjować nie można

Może jakiś program do formatowania , bo on odblokowany w dalszym ciągu nie jest.

Skoro nie jest odblokowany, to żaden program nie pomoże. Hasło pasowało? Po ponownym uruchomieniu komputera wciąż prosi o podanie hasła? Jeżeli nie, to dysk powinien być dostępny. Można spróbować z pozycji płyty LiveCD programu GParted. To narzędzie daje sobie radę z beznadziejnymi przypadkami. Jeżeli jednak dysk jest zablokowany hasłem, to GParted nie zda egzaminu.

PODRZUĆ SCREENY Z ZARZĄDZANIA DYSKAMI. UWZGLĘDNIJ TEN DYSK DOKŁADNIE.

Rozumiem, dziękuję :slight_smile: poszukam i wypróbuję różne programy.

Wygląda że dysk nie jest zainicjowany w systemie, spróbuj zrobić inicjację jak na filmie https://www.youtube.com/watch?v=hwW0gflhNyk

Witam niestety u mnie tylko pokazuje się opcja właściwości i pomoc.

Dla wyjaśnienia , żeby nikt nie pomyśleli że coś kombinuję wstawiam screen ze zgłoszenia ogłoszeń człowieka od którego zakupiłam dysk , niektóre treści zasłoniłam, gdyż są to dane osobowe.

Proponuje przejść się do Rzecznika praw konsumenta :slight_smile: jedno pisemko i powinien być zwrot pieniędzy. Raz byłam w sprawie komputera i Pani wszystko ładnie mi wytłumaczyła i zaznaczyła że tak się często zdarza :slight_smile:
Nie wiem tylko jak wygląda przykład z osobą fizyczną ponieważ ja byłam w sprawie pseudo serwisu.