Komputer odpala,czarny ekran grafika?

(Boyka13) #1

Witam.Problemem jest grafika mianowicie:

Komputer odpala chodzą wiatraczki od procesora i grafiki lecz jest czarny ekran !!

Intel Pentium 4 2.0 gh

Karta graficzna: Geforce 7300 gt

Zasilacz: Mustang pisze 400 W i 230 V wiec nie wiem dodam iz nawet cd rom nie daje odznaki zycia przy wlaczeniu .Klawiatura mignie myszka swieci i nic . Nie ma zadnych piskow prosze o pomoc :frowning: :frowning: :frowning:

Czekam na szybką odpowiedź[-o<

(kubut) #2

Mi to wygląda na problem z zasilaniem. Podłączyłeś dobrze płyte główną? Na oba złącza?

(Boyka13) #3

wszystko wydaje sie podlaczone

(gucio0123) #4

jak włączysz komputer to weź na tym czarnym ekranie wciśnij na obudowie komputera przycisk reset jak odpali to ok ale na 99% masz uszkodzoną grafikę ja miałem to samo

najlepiej jak pożyczysz od kolegi kartę i sprawdzisz.

(Boyka13) #5

ale jakim cudem moglem spalic grafe a moze to wejscie na plycie glownej moze popatrzec roznice czy co ?

(Kwalimir) #6

Zasilacz Mustang, w najlepszym wypadku sam się spali, w najgorszym pójdzie cała reszta.W twoim przypadku wygląda że karta graficzna padła.

Tak na marginesie polską klawiaturę możesz sobie doinstalować, ja teraz piszę na niemieckiej(QWERTZ), i jak widzisz problemu z polskimi znakami nie ma.

(Boyka13) #7

Jak rozpoznać że karta jest spalona?

(Kwalimir) #8

Jeżeli nie ma na karcie żadnych widocznych objawów to chyba tylko sprawdzając ja na innym kompie, lub na swoim inną kartę.

Ale jeżeli karta uległa awarii przez zasilacz powinieneś się zająć najpierw nim, żeby nie było więcej niespodzianek.

(Kamiloski_) #9

Na samym urządzeniu może nic nie być widoczne, ewentualnie jakieś ciemniejsze zabarwienia na laminacie.

Ewentualnie sprawdź ją w innym kompie, a w swoim kompie zainstaluj pożyczona od kogoś grafikę.

Poczytaj także o zasilaczach (biała lista i czarna lista) i osobiście zalecałbym wymianę tego Mustanga na jakiś markowy zasilacz o dobrej opini :slight_smile:

(PaPuX) #10

Czy procedury POST przechodzą, czy słychać charakterystyczne jedno piknięcie podczas startu komputera?

Czy system w tle bez obrazu się ląduje

Prawdopodobnie padła sekcja zasilania 12V.

Możliwe że pociągło sekcje zasilania procesora.

(Boyka13) #11

Tak wszystko się ładuję ,nie słychać żadnych piknięć ,znajomy polecil mi reset biosu (ten metalowy krazek) na 10 min a potem włożyć zobaczymy czy to poskutkuje

(Kwalimir) #12

Ten ''metalowy krążek'' to bateria.Lepiej gdybyś zresetował bios zworką, powinno być opisane w instrukcji.Jeżeli nie, podaj jaki to model płyty głównej.

(Boyka13) #13

plyta glowna to P4B533 (asus)

Niewiem jak zresetować biosa

(Kwalimir) #14

Próbuje się dokopać do instrukcji na stronie ASUS, ale jak zwykle strona przeciążona i może to trochę potrwać.

(Boyka13) #15

a umialbyś mi to wyjaśńić krok po kroku?

(Kwalimir) #16

snap20100125151448001.png

Wyłącz komputer i przestaw zworkę z pozycji Normal na Clear CMOS , po 5-10 sekundach daj z powrotem na Default i uruchom komputer.Przy starcie wciśnij DEL i wejdź w BIOS.

(Boyka13) #17

(Kwalimir) #18

T jakaś inna płyta niż w instrukcji, ale tylko taka jest na stronie ASUS'a.Szukaj na płycie zworki oznaczonej jako CLRTC.

(Michal Kolatek) #19

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=347

Wyjmij wtyczkę z zasilacza, i przestaw zworkę teraz jest na pinie np 1-2 , przestaw ją na parę sekund na pin 2-3, potem ponownie na pin 1-2 włóż wtyk i odpal.

Tu jest podobny temat, zrób tak jak w opisie

zwarcie-plycie-glownej-t376898.html

(Boyka13) #20

Jak ja wszystko mam ustawione na takiej strzałce ustawiałem na 1 i 2 i zaraz 3 na 4 i nic chodzi mi o taką kostkę niebieską to to jest bios?