Komputer pod SLI 1080Ti

(Vinor) #1

Hej,

Jaki CPU i płytę polecacie i dlaczego pod 2 x 1080Ti w SLI ?

GPU zakupione z myślą o kopaniu krypto walut, komputer do pracy przy wirtualizacji maszyn wirtualnych oraz czasem do gier.

Brak limitu cenowego ale nie chciałbym płacić 10k za CPU

(Fizyda) #2

Do krypto nie łączy się GPU w SLI/CrossFire. Wirtualizacja do głównie CPU, a nie GPU. Gry wymagają innego CPU niż krypto. CPU w zależności od tego do jakiego celu ma być wirtualizacja oraz ile maszyn chcesz stawiać i co one mają robić.

O ile gamin i wirtualizację da się sensownie połączyć o tyle z miningiem nie da się połączyć żadnego ponieważ do Miningu nie potrzebujesz CPU, a GPU, natomiast do wirtualizacji nie potrzebujesz GPU lecz CPU. W grach będziesz musiał użyć SLI, a mininigu nie.

(Vinor) #3

Ja nic takiego nie napisalem zeby SLI sie laczylo do kopania.

GPU w SLI jest problemem ze wzgledu na ilosc linii PCI-E.

(Fizyda) #4

Nie nie z tego powodu, a z tego powodu, że SLI sprawia, że karty dzielą się obliczeniami i muszą się synchronizować co powoduje niewielki wzrost mocy, a w przypadku kopania lepiej mieć 2 osobne karty bo masz (wartości poglądowe) dostępne do 100% mocy pierwszej i 80% mocy drugiej, a w przypadku SLI byłoby to łącznie około do 150% mocy obu kart.

I sam napisałeś CPU i płyta pod SLI:

Jak chodzi o CPU to weź sobie i7-8800K, nada się do wirtualizacji i do gier. Jeśli chodzi o płytę to zależy co planujesz potem z zestawem robić i czy w ogóle planujesz jakąś rozbudowę. Do miningu będzie inna płyta główna i do zwykłych zastosowań też inna.

(Vinor) #5

czytanie ze zrozumieniem, ja nie pytam sie jak kopac co kopac, a polecajac mi 8800k widze ze nie wiesz o co chodzi, takze dzieki

(Fizyda) #6

Nie mam szklanej kuli i nie wiem co chcesz wirtualizować. Na podstawie tego co napisałeś możesz nawet wziąć sobie Celerona też na nim odpalisz VMke i uruchomisz grę. Saper wzywa …

(Odyniec_Stary) #7

Zdecyduj się czy chcesz na tym kopać, czy pracować przy wirtualizacji, bo dwóch tych rzeczy na raz nie zrobisz.

Ponadto SLI ze względu na coraz gorsze wsparcie gier i sterowników się już nie opłaca. Potrzebujesz również platformy z większą liczbą linii PCI-EX, czyli w grę wchodzi I9 7900x albo AMD TR 1900X lub wyższy.

(Vinor) #8

Jakos do tej pory to robie, wiec nie wiem czemu mi mowisz ze nie zrobie, gpu uzyte do kopania a pracuje na sprzecie.

O linii pci-e wspomnialem po rekomendacji mi 8800k - w tym wypadku od razu widac ze polecajacy sie nie zna, z tego co widzę ludzie też rekomendują np i7-7820X, dlatego szukam jakichis argumentacji dlaczego taki a nie inny

(Odyniec_Stary) #9

Robić możesz, ale ryzykujesz stabilnością w czasie kopania. Nie mówiąc o poborze mocy. Ale Twoja sprawa.

8700K ma tylko 16 linii, więc będzie 8 x 8 w SLI. 7820x ma 28 linii, czyli również niewystarczająco na pełne 16x16.
Potrzebujesz jak wspomniałem minimum I9 7900x.

Procesor ok. 3900 zł
Płyta ok 1400 zł.

Do tego SLI skaluje się różnie, a poprawy w przyszłości nie będzie.

Moim zdaniem daj sobie spokój z SLI.

Karty graficzne już masz czy dopiero zamierzasz kupić?

(Vinor) #10

Kopie mi sie bardzo dobrze, sama praca nie ma wplywu na kopanie, do wirtualizacji uzywam iGPU ktore spokojnie wystarcza. Nic nie ryzykuje zadna stabilnoscia a pobor mocy jest wiekszy bo cpu i ram ciagnie co jest oczywiste.

Czyli reasumujac musze miec cpu obslugujacy 32 linie pci-e zeby w 100% móc obsluzyc moc kart ?

Czy potrafisz powiedziec jak duze beda skutki - jaka roznica w obslugiwaniu przez 28 linii nie 32 ?

(Odyniec_Stary) #11

Żeby SLI mogło działać z pełną prędkością x16 dla obu kart.

Taka różnica, że karty będą działać dalej z prędkością x8. Dla 1080 Ti w SLI oznacza to utratę wydajności na poziomie 10-30 %
Czyli de facto nic nie zyskasz w grach wybierając 7820x zamiast 8700k. Ten drugi jest wydajniejszy w grach.

(Vinor) #12

mam już zamówione, te karty i tak kupie bo profit z kopania na nich jest świetny, sęk w tym że chciałem skorzystać też z SLI skoro już takie mocne karty mam.

Jaka płytę bys polecał do tego cpu ?

(Odyniec_Stary) #13

Do 8700K?

ASRock Z370 Taichi

Bardzo dobra płyta pod względem sekcji zasilania (możliwości OC) i wyposażenia.

(Vinor) #14

do I9 7900x

(Odyniec_Stary) #15

Asrock X299 Taichi XE

Koniecznie model z dopiskiem ‘XE’ (poprawiona sekcja zasilania, chłodzenie VRM oraz drugie złącze zasilania CPU 8 pin).

(Vinor) #16

plyta ma na prawdę fajną cenę w całości zamknałbym się w 4500zł

(Odyniec_Stary) #17

No nie sądzę.

Płyta - 1300 zł
Procesor - 3900 zł.

Nie podałeś też czy masz pozostałe podzespoły (RAM, dysk, zasilacz, chłodzenie)
W przypadku chłodzenia musi być to coś naprawdę wydajnego (Noctua NH-D15 lub dobre AIO minimum 280 mm), ponieważ I9 7900 x jest dość gorący pod obciążeniem. Nie mówiąc o podkręcaniu.

(Vinor) #18

ale ja sadze, sprawdzilem w sklepie, nie mieszkam w polsce wiec mam inne ceny - sporo tansze

ja o samym cpu i plycie pisze

(Vinor) #19

A co powiesz na AMD Ryzen 7 1900X ? tez ma 32 linie PCI-E i jest o 3/4 tańszy :slight_smile:

(Odyniec_Stary) #20

Nie ma takiego procesora Ryzen 7 1900x, jest Ryzen 7 1800x i on też ma 16 linii.