Komputer przechodzi w analogowy tryb oszczędny

Witam, jak w temacie mój komputer przechodzi w analogowy tryb oszczędny po dłuższym użytkowaniu lub gdy jest pod większym obciążeniem, komputer jest jakby nadal włączony gaśnie obraz i muzyka ale słychać że podzespoły pracują i się świecą, myślałem że to wina chłodzenia więc założyłem nowe wiele mocniejsze jednak to nic nie dało wie ktoś może o co chodzi i jak temu zaradzić?

Witaj @SpeideR na Forum DobreProgramy

Przydałoby się trochę więcej informacji.

  1. Jaki Windows? 7, 8, 10 ? Jeśli 10, to która dokładnie wersja.
  2. Jaka płyta główna?
  3. Ile ramu? Ile kości?
  4. Jaki procesor? Chłodzenie?
  5. Jaki zasilacz?
  6. Jaka karta graficzna?
  7. Od kiedy zauważyłeś problem? Aktualizacja Windows? Zmiana sprzętu?
  8. Sprawdzałeś, czy można przywrócić system do momentu sprzed wystąpienia problemu?

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Windows 10pro
Procesor AMD FX 8350 4GHz 8 rdzeni
Karta radeon rx 460 2gb
Ram 8gb 2 kości goodram
Zasilacz cube 2 czy jakoś tak
Płyta gigabyte 970 gaming
Chłodzenie nie ma winy bo je zmieniłem i dalej to samo wg mnie najprawdopodobniej to zasilacz ale wolę spytac co o tym myślicie zanim go wymienię

Jaki DOKŁADNIE zasilacz - ile mocy, jaki producent?
Zanim powiemy abyś wymienił musimy wiedzieć czy powinieneś wymieniać.
Chłodzenie nie ma winy… Biorąc pod uwagę, że nawet nie wiesz jaki masz zasilator możemy śmiało założyć, że równie dobrze skopałeś coś przy wymianie wentyla.

Niezbyt dokładny opis, szczególnie jesli o “chłodzenie”. Należało by jakimś programem obciążeniowym przetestować system.
Dobrze by było sprawdzić jak ustawiona jest opcja zasilania. Uśpienie, hibernacja oraz zawansowane ustawienia.

Zasilacz to iBOX Cube II Black Edition 600W
a nie pisałem dokładnie bo nie miałem go przed nosem żeby sprawdzić a kupowałem go jakieś 4 lata temu
Skoro mówię że chłodzenie nie ma winy i podzespoły się nie przegrzewają to znaczy że tak jest i nie nic nie skopałem :wink:

Po co ci dokładniejszy opis chłodzenia skoro mówię że to na 100% nie jego wina

Jaki program polecasz?

Pisząc “chłodzenie” miałem na myśli temperatury procesora i karty pod obciązeniem. Po to sugerowałem test. Ostatecznie piszesz ze problem występuje gdy urządzenie jest pod większym obciążeniem. Sprzęt ma zabezpieczenia by nie dopuścić do jego “usmażenia”.
Inną przyczyna moze być twój Plan oszczędnościowy systemu.(opcje zasilania). Jeszcze inną błędy systemowe. Malware. A na koniec sprzęt.
Myślę jednak że należy zacząć od drobniejszych rzeczy.
Przeskanować poleceniem sfc /scannow.
Przelecieć system jakimiś zewnętrznymi skanerami malware
Przeskanować pamięć chociażby systemowym skanerem
Powyłączać w opcjach zasilania co się da by ustawić na maksymalną wydajność i zrobić test obciażeniowy.
Jak to nic nie zmieni a temperatury wskażą że są w normie to wtedy można kombinować ze sprzętem.

Temperatura jest git bo sprawdzałem, pisząc o większym obciążeniu chodziło mi że np kiedy włączę gta 5 to po 2 min komputer przejdzie w ten tryb bez jakichś wzrostów temperatury, a kiedy pracuje na nim dłużej to też przejdzie w ten tryb również bez wzrostu temperatury, możliwe jest żeby zasilacz dawał jakieś źle napięcie albo coś takiego? Jak wstukalem go w Google to raczej nie jest on z górnej póki :joy:

No to sprawdż pozostałe rzeczy.
Problemem moze być przypadkowo ustawiony wygaszacz ekranu na 1 minutę.
Najpierw pogrzeb w systemie.

Kiedy pojawił się problem? Jesteś w stanie ustalić, że po zainstalowaniu jakiejś aktualizacji, jakiegoś programu, wymianie jakiegoś podzespołu? Może były próby podkręcania sprzętu - grafika albo procek?

  • Zasilacz iBOX… Jeśli masz możliwość to sprawdź stabilność linii zasilających. Istnieje możliwość, że gdzieś coś do końca nie jest wystarczająco zasilane jak należy. Chociaż z drugiej strony - RX460 raczej nie był na tyle mocożerny. Jeszcze idąc dalej - mając czteroletni zasilacz iBOX wymieniłbym go tak czy inaczej. Nawet jeśli ten jest teoretycznie sprawny.
  • Spróbuj zainstalować najnowsze sterowniki do sprzętu - szczególnie karta graficzna.

Wszyscy skupiliśmy się na komputerze, ale…
To nie komputer przechodzi w analogowy tryb oszczędny tylko MONITOR. I teraz zaczyna się kolejne drzewko problemów. Skoro monitor NAGLE się usypia to problem może być z elektroniką monitora, kablem monitor - karta graficzna, ale też z grafiką.
Spróbuj podpiąć inny monitor i sprawdzić co się dzieje.
Spróbuj podmienić kabel sygnałowy…
Przy kolejnym wyłączeniu się obrazu spróbuj delikatnie poruszyć kablem sygnałowym. Spróbuj wymusić wyłączenie i ponowne włączenie monitora.

“Skoro mówię że chłodzenie nie ma winy i podzespoły się nie przegrzewają to znaczy że tak jest i nie nic nie skopałem”
Wybacz - ale skoro widząc na monitorze ‘Analogowy tryb oszczędny’ zakładasz, że komputer Ci nie działa to Twoja wiarygodność jako speca od komputerów sama stawia się pod znakiem zapytania. Ustal jaki masz dokładnie monitor i poszukaj w Google informacji odnośnie tryby oszczędnego w Twoim monitorze. Możliwe, że to usterka charakterystyczna dla jakiejś konkretnej partii sprzętu.
Ja bym to zrobił w pierwszej kolejności. A dopiero później szukał pomocy na forach intenretowych.
Udanej soboty :wink:


I pójdę jeszcze dalej, bo sam zacząłem szukać :stuck_out_tongue:
Skoro problem występuje w trybie analogowym, to spróbuj podpiąć monitor przed HDMI. Nowy kabel to wydatek rzędu niecałych 10 zł.

Ale gdyby był to monitor lub kabel to muzyka by nie gasła czy się mylę?

Ja nigdzie nie przeczytałem ze on to widzi.

Napisz konkretnie co masz na myśli pisząc

Jakiś komunikat ci wyświetla? Jesli się cos wyswietla No i jaki monitor? Z głośnikami?

Co to jest ten "analogowy tryb oszczędny?

Jeśli masz głośniki wpięte w gniazdo na płycie głownej, wtedy monitor gasnie, ale komputer pracuje dalej normalnie. Chyba, że głośniki masz wbudowane w monitor i z nich korzystasz…


Chopie - wpisz sobie w Google “Analogowy tryb oszczędny” i od razy znajdziesz informację, że jest to komunikat wyrzucany najczęściej przez monitory FLATRON marki LG. W innym wypadku - cóż, nie ma w komputerze (nie mylić z zestawem komputerowym) co innego przechodzić w “analogowy tryb oszczędny”. Wiesz już skąd wiem co on widzi na monitorze?

Prawdopodobnie posiada właśnie monitor LG Flatron podpięty kablem D-SUB i przejściówką D-SUB <-> DVI do karty graficznej. Możliwe, że podpięty jest bez przejściówki, ale nie wiemy dokładnie jaki posiada mogel karty graficznej. Najczęsciej jednak RX460 nie posiadały już złącza D-SUB, więc użytkownicy starszych monitorów musieli używać przejściówek.
Jednak występujące objawy to zanik obrazu po krótkim czasie pod obciążeniem lub po dłuższym czasie bez obciążenia co ewidentnie wskazuje na poblem z karta graficzną.

@SpeideR - na czym wymieniałeś to chłodzenie? Na procesorze? Na płycie głównej czy na karcie graficznej?


Tryb pracy monitora, gdzie jest włączony, ale nie odbiera żadnego sygnału od komputera, a dokładnie to od karty graficznej. Elektronika wygasza wyświetlacz i przechodz w tryb czuwania lub gotowości do włączenia wyświetlacza gdy tylko pojawi się sygnał z komputera. Nie mylić z wygaszaczem ekranu.

Mnie nie interesuje co w googlach o LG. Przypuszczam że Speider też googlował i czytał ale w swoim poście nie napisał o monitorze a o komputerze co jednak jest różnicą, “chopie”. Czemu napisał analogowy, nie wiem? Jego pytaj nie mnie.

I od tego zacznijmy i zakończmy rozwiązywanie tego problemu.
Nie doszukujmy się co jest nie tak z komputerem skoro to monitor zostaje wygaszony.

Tyle wiadomo. I nic więcej.