Komputer przeznaczony do gier - ok.3500 zł

Witam.

Jakiś czas temu w kompie składanym z 8 lat temu padła grafika (artefakty na ekranie, bluescreen, bez odinstalowywania sterowników karty graficznej działa tylko tryb awaryjny). Uznałem, że jest to wyznacznik na zakup nowego zestawu do gier. :roll_eyes:

Jestem zielony w tych tematach więc proszę was o pomoc w dobraniu podzespołów. Najwięcej spędziłem czasu na dobieraniu GPU. Czy GTX 1660 jest dobrym wyborem w tym budżecie? Czy może opłaca się dopłacić do jakieś lepszej grafiki? I jakiego producenta wybrać? Zależy mi na dobrej wydajności i temperaturach. Resztę podzespołów proszę wybrać tak, żeby jak najlepiej to funkcjonowało z resztą. Chcę, żeby sprzęt starczył na jak najdłużej.

Jeszcze jedno, czy mogą zostać te rzeczy z obecnego komputera:

  • Zasilacz - OCZ 600SXS2 600W
  • Dysk - Seagate Barracuda 1Tb
  • Obudowa - Fractal Design Core 3000

Z góry wielkie dzięki!

Liczę na szybkie wyprowadzenie mnie na prostą, gdyż mam mało czasu na zdecydowanie się

Bez Windowsa?
Jakieś specjalne zamówienia (Intel/AMD) lub zastosowania (programowanie, gry - jakie)?
Odpowiadając 1660 nie jest zła, typowa klasa “średnia” w sam raz do 6 rdzeniowego Intela lub AMD.

Bez windowsa, bez specjalnych zamówień. W obecnym kompie mam i5-2500 ale to tylko taka pusta informacja mówiąca, że nie miałem nigdy styczności z amd. Najważniejsze są osiągi za taką cenę, nie mam pojęcia czy lepiej wybrać intela czy amd.
A jeśli chodzi o gry - wiesiek, apex, pubg i jakieś nowe tytuły jak się spodobają oczywiście :smiley:
Wracając do grafiki. Czyli brać zwykłą 1660’tkę bez dopisku Ti, nie dopłacać do jakiejś z nieco wyższej pułki?
I od jakiego producenta brać? To też dosyć istotne pytanie.

Jak bez Windowsa, to 1660 Ti spokojnie wejdzie, weszłaby i 2060 chyba nawet, nie mam dzisiaj czasu szukać po sklepach :slight_smile: Wydaje mi się jednak, ze 240-480 SSD za 200-300 zł, 16 GB RAM za 500-600 zł, płytka za 400, ewentualnie chłodzenie za 100 i na procesor zostaje praktycznie 1000 złotych. Czyli do wyboru masz 6 rdzeni Intela lub 8 (i 16 wątków) od AMD. Na dłużej, tak mi się wydaje, wystarczy chyba AMD - rdzenie sa nieco słabsze, ale 8. CO do firm i kart, to nie podpowiem, ale można zaszaleć, bo wszystko ze starego komputera w sumie można brać.

Proszę bardzo. Wszystko pojechane z górnej półki.

Ewentualnie jak nie boisz się podkręcać to można pokombinować z 9600k, ale wtedy bez dysku SSD.

Jeżeli jesteś zielony to strzelam że raczej nie zamierasz podkręcać procesora. Moim zdaniem lepsza będzie w tym wypadku platforma Intel.


G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16
ASRock Z370 Pro4
Crucial 250GB SSD MX500
SilentiumPC Armis AR3 TG z oknem
Intel i5-9400F 2.90GHz 9MB BOX
NVIDIA Palit GeForce RTX 2060 Gaming Pro 6GB GDDR6

Ewentualnie alternatywa na platformie AMD

SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16
Crucial 250GB MX500]
AMD Ryzen AMD Ryzen 5 2600
Płyta główna Socket AM4 MSI B450-A PRO
Karta graficzna NVIDIA Palit GeForce RTX 2060 Gaming Pro 6GB GDDR6

Przy tym zestawie możesz rozważyć wydajniejszy ram, masz jeszcze na to budżet

No i wszystkie zestawy OK, ja bym AMD sugerował, a co do detali : jeżeli masz pasujące porządne chłodzenie (tzn inne niż boxowe do starego procka i o ile na 100% będzie pasowało do AM4 - sprawdź w necie!), to zamiast Ryzen 5 dopłać te 100-150 zł za ten element i weź Ryzen 7. 8 Fizycznych wystarczy Ci do gry do śmierci tego zestawu lub dłużej :wink:

Super a FPSy takie same na Ryzen 7 1700/2700 co na Ryzen 5 1400.

Dlatego nie mówię dopłacać na 100%, ale tylko jeżeli miałby drugie chłdozenie :wink: