Komputer raz startuje, raz nie

Nie wiem czy dobrą kategorie wybrałem ale potrzebuję szybkiej pomocy z moim komputerem
A więc komputer kiedyś działał normalnie w sensie zawsze sie uruchamiał problem pojawił sie z 2 miesiące temu że komputer raz startował ekran raz nie (wentylatory działały) ale można było to obejść startując kompa z 20 razy wtedy się włączał lecz już z 2 dni komputer w ogóle nie startuje ekranu wentylatory działają ale restartowałem go ze 100 razy i dalej nic powiecie że.zasilacz ale wymieniłem go tydzień temu dostałem od kolegi w ogóle prawie nie używane i teraz jestem w czystym nieporozumieniu czy jakoś tak bo nie wiem co zrobić a robiłem wzszystko przekładałem ram itd karta grafiki jest sprawna bo testowałem na słabszym kompie i ekran normalnie wystartował tylko problem z tym nowszym kompem właśnie jest. Przez chwile myslałem że cpu ma wygięte piny lub przegrzany ale nie ihs było chłodne i wszystko jest wporzo oczywiście i tu UWAGA mała czerwona dioda zaświeca się na chwile i gaśnie po kliknięciu przycisku włączania oczywiście a zawsze jak komp normalnie działał to ona migała na czerwono. Więc co to może być nie tak
Z góry dzięki za pomoc

No nie ten dział ale OK.
Co to za karta, co to za zasilacz, procesor itp. Nawet nie wiemy z czego ta dioda, obudowy, płyty etc.
Mogłeś dostać np. od kolego taki zasilacz, który nie ma deklarowanej mocy.
Druga sprawa, czy podpinałeś do innego TV?

Ok: CPU: AMD FX 6300 3.50 Ghz 6core 6threat AM3
RAM: 8 1x8 GB 1600 MHz CL1 i 1x4 GB 1600 MHz CL11
GPU: NVIDIA GeForce GT 635 2 GB ale karte mam rok i dziala spoko
Zasiłka: Tracer 4 Life model 4life/400 pc power supply PFC AC 230V 180W Max 360 W
plyta: MSI socket AM3
Bateryjka: SONY 3V 2032
Dysk: 512 GB podejrzewam ze SATA
Wszystko bazowe nic nie podkrecalem
Co do diody to wyciagnalem odlaczylem wszystko CPU GPU DYSK oprocz plyty i zasilacza i dioda sie zaswieca na chile i gasnie ale slychac wentyl w zasilaczu jak działa

Oczywiscie na zadnym z pojedynczych ramow komp nie startuje

RAM DDR3 Slot

Poprzedni zasilacz byl 500W ale wymie ilem bo tamten nagle zasmierdzial taka elektronika jakby ale problem pojawil sie wczesniej niz ten smrod

Jesli chodzi o diode #2 to mam wlasciwie 2 diody ale jedna u dołu przodu obudowy symbolizuje zasilanie nawet gdy komputer jest wyłączony ale gdy wyłącze przedłużacz itd to gaśnie i i w sumie zwrócilem uwage na to że jak komputer podziała z 5 6 godzin i wyłączy sie go normalnie to ta dioda poprostu gaśnie tak przynajmniej mialem jak komp działał druga natomiast jest u góry przedniej obudowy i gdy komp normlanie sie uruchamia to ona miga na czerwono ale z tym problemem zaświeca sie raz i tyle ale gdy przybliże do niej oko to ta kobtrolka gorna świeci ale tak z małym poziomem światła a gdy sie kompa wyłączy nawet normalnie to ona gaśnie całkowicie do momentu ponownego włączenia kompa

Na początek reset płyty głównej przestaw zworkę ClearCMOS lub przy odłączonym całkowicie zasilaniu 230V wyciągnij baterię z płyty głównej na 2-3 minuty. Bez baterii wciśnij kilka razy przycisk Power na obudowie tak by płyta całkowicie rozładowała kondensatory. Potem zamontuj baterię i próbuj wystartować podstawowe podzespoły płytę główną, cpu, ram, grafikę i zasilacz wszystko co zbędne odłącz, resztę sprawdzisz później jak wszystko już wystartuje. Gdyby po takiej operacji nic nie chciało ruszyć sprawdź czy wentylator podłączony jest do właściwego gniazda CPUFan i podłączyłeś wszystkie konieczne zasilania do płyty głównej. W następnej kolejności do sprawdzenia byłby zasilacz i musisz go podmienić na inny w 100% sprawny.

Gdzie dokladnie znajduje sie ta zworka? Czy klikac z wyjetymi wszystkimi podzespolami i bez podlaczonego kabla zasilajacego?

Zworka znajduje się gdzieś na płycie głównej ale jak nie potrafisz jej zlokalizować możesz wyciągnąć baterię jako opcję alternatywną, da ten sam efekt. Wyciągnięcie baterii nie jest trudne, chyba że coś blokuje do niej dostęp. Wystarczy odgiąć lekko blaszkę przytrzymującą na bok i bateria sama wyskakuje. Każdą operacje montażu lub demontażu części komputerowych robisz przy odłączonym zasilaniu, nawet tak prozaiczną czynność jak przestawianie zworki, czy wyjęcie baterii lepiej robić bez napięcia 230V podłączonego do zasilacza.

Niestety ale reset nie pomogl wciaz ekranu brak

Ciągle restartuje kompa i nic tylko wentylatory chodzą

Poczekałem nawet 5-6 minut na ten reset ale nic

Jak taki problem był od dłuższego czasu, to wygląda na awarię płyty głównej (może jakiś kondensator, albo MOSFET lub uwalił się cały mostek). Tyle resetów ile jej zrobiłeś to na pewno coś się uwaliło, ewentualnie gdzieś jest zimny lut i nie łączy. No i przy FX taki total szajs zasilacz.
Ewentualnie przydał by się głośniczek tzw Speaker, bo jak płyta jakimś cudem działa to piknięciami naprowadziła by nas na trop, a jak by nic nie pikała to od razu było by można podejrzewać płytę.
Czerwona dioda z reguły odpowiada za wskazanie pracy dysku.

Zgadzam się, w sumie „taki zasilacz”, to można uznać na wstępie za niesprawny, on może mieć problem z takim poborem. Podepnij „od kolegi” coś porządnego. Po czym poznasz porządne? Nie wdając się w szczegóły będzie miało cyferkę 400W(lub więcej) i dużą 80 w logo. :wink:

Moja rada: podepnij wspomniany zasilacz, jak chcesz to odłącz dysk, ale jak nie wstanie, to wymień komputer. Nie dlatego, że słaby, z tym można żyć, ale zabawa w „diagnozę w serwisie” i „profesjonalna naprawę” - ewentualną „nową płytę”, to wyjdzie drogo, za drogo jak na reanimację 10 letniego muzeum. ;(

Speaker tydzien temu tez mialem ten sam problem wyjolem ram i karte graf i speaker zapikal niskimi pikami ale teraz juz nie pika to zwalona plyta glowna?

Dobra skoro wiatraki się kręcą ale brak obrazu to, przyczyn może być kilka. Zacznij od tego, odłącz zasilanie jak poprzednio. Zdemontuj pamięć ram, potem podłącz ponownie zasilanie i spróbuj odpalić całość. Jeśli głośniczek jest prawidłowo podłączony, płyta powinna sygnalizować brak pamięci pikaniem, to dobry znak i możliwe że sama pamięć i płyta są ok ale to się jeszcze okaże. Niestety w tym momencie musisz mieć inna kompatybilną pamięć do sprawdzenia żeby podmienić ram i przetestować czy wszystko odpali. Gdyby po podmianie kości na inną płyta główna nadal nie startowała możesz zdemontować grafikę i wykonać test tak jak w przypadku pamięci ale ram zamontuj ponownie. Brak karty graficzne płyta powinna również sygnalizować pikaniem tylko trochę innym niż w przypadku pamięci. Taki objaw to również dobry znak i żeby dalej testować sprzęt musisz podmienić teraz grafikę na inną, ponieważ problem może tkwić w GPU. Jeśli żaden z tych testów po przez demontaż ram lub grafiki nie zostanie zasygnalizowany a głośnik działa i jest podłączony, może to oznaczać uszkodzenie MOBO albo CPU a to grubsza sprawa. Gdy zakiś przyczyn pada zasilacz czasem potrafi zabrać ze sobą również inne podzespoły.

Nie pika :frowning:

Zrób zdjęcia tego sprzętu może coś się jeszcze ustali i wrzuć na forum.

Mam za slaba jakosc aparatu ale mysle ze cos sie zobaczy

Chodz mysle ze to mobo bo glosniczek podlaczony ewentualnie moze zasilacz nie chce wszystkiego zasilic?

Byl u mnie kolega i troche mu pokazalem o co chodzi powiedzial ze mogl tez zasilacz paść i jutro postara mi sie przywieść całe pudlo zasilaczy ktore ma jak tylko coś będzie dam znać

Raczej dział #mobilnosc-z-komorkomania-pl to zły pomysł, cud że umiecie tam wklejać tematy - forum powinno preferować wymóg wybrania podkategorii o smartfonach-tabletach/iOS/Android itd.

Starszy silnik forum by ci pewnie temat zablokował, że tylko admini by mogli coś napisać.


Jak wyjdzie, że to Windows winny to się przeniesie do #oprogramowanie-komputerowe:problemy-z-oprogramowaniem / #oprogramowanie-komputerowe:windows-10

Czytając specyfikację kompa i nie wczytując się w resztę podaję co może być martwe:

  1. Zasilacz
  2. Płyta główna
  3. Karta graficzna
  4. Procesor
    Reszta raczej nie :slight_smile: Polecam sprawdzić po kolei, najlepiej przez podmianę.

Karta nie bo e innym kompie mi dzoala i zasilacz zmienilem ze starego kompa ale tez nie dzoiala wiec obstawiam na plyte lub proc

Na procku widze takie szare plamki to przypalenie?

A dokladnie na IHS procesora

Może być, to wiekowy procek, gorący, ihs mógł się odbarwić. Oczywiście nową pastę dajesz?

Jaki zasilacz? 600W bandit power lub akyga, to śmietnik, nie test. :wink: