Komputer sam się resetuje

Witam! Mam problem wczoraj pod wieczór ściągałem spolszczenie do Kane & Lynch oczywiście gra jest oryginalna tylko w wersji angielskiej. Włączyłem gdzieś około godziny 20:00 więc pomyślałem że zostawię na noc ściąganie. Kiedy rano sie obudziłem komputer był zresetowany a pobieranie nie działało bo nie było połączenia z internetem (mam połączenie szerokopasmowe i muszę ręcznie się łączyć). Nie wiedziałem od czego to było, ale przed pójściem do szkoły włączyłem ściąganie i spolszczenie miało się ściągać. Kiedy wróciłem ze szkoły komputer znów był zresetowany pytałem się rodziców czy coś grzebali, ale powiedzieli że nie. Nie wiecie czemu komputer sie resetuje?

Myśle ze powinieneś uruchomić sciąganie i poczekać parę a nawet paredziesiąt minut i zobaczyć co się takiego dzieje że połączenie się urywa a komp restartuje. Zaobserwuj co pojawia się na ekranie oraz czy komp wyłancza się nagle czy następuje samowolne zamknięcie systemu.

Wtedy coś się da zaradzić :smiley:

Zobaczyłem tak jak Ty mówisz i jest to wyłączenie się komputera bez żadnego komunikatu lub coś w tym stylu. Nie miałem tym razem włączonego ściągania komputer wyłączył się jak nic na nim nie robiłem oglądałem telewizję i się wyłączył po chwili… Przypominam że jak gram lub robię coś na kompie to wszystko chodzi nie wyłącza się. Może jest to spowodowane tym że jest wybrana opcja wyłączania się komputera po bezczynności dysku? Wiem że chyba była taka opcja.

Podaj swoje podzespoly + marka i moc zasilacza + temperatury

se3a , sprawdź w:

START -> Panel sterowania -> Opcje zasilania -> zakładka “Schematy zasilania”,

czy nie masz ustawionej na jakiś czas opcji “Wstrzymanie systemu”, bądź “Wyłącz dyski twarde”.

Mój komputer:

Płyta główna: Asus P5N SLI-SE32 DELUXE

Procesor: Intel Core 2 Duo 2.66GHz

Pamięć RAM: Geil Ultra 2048MB 800MHz

Karta graficzna: GeForce 8800GTS 640 DDR3

Dysk twardy: Barracuda Seagate 400GB

Obudowa: Tracer Snake TRO-222 400W

Zasilacz: Tracer 4Life 400W 230V 4A 50Hz

Zdjęcia:

Zasilacz

7d654790307fe5ec.jpg

Komputer od środka

e36eb29ecce9d7ab.jpg

Przypominam że zasilacz był kupiony razem z obudową nic nie wymieniałem. Seba wchodziłem tak jak mówiłeś i miałem ustawione że nigdy ma się nie wyłączać więc od tego to nie jest raczej. Jak mogę sprawdzić czy zasilacz się przegrzewa?

Tym zasilaczem możesz co najwyżej spalić komputer. W dodatku ma tylko jedna linię +12V i tylko 15A na niej :o

Zasilacz jak najszybciej do zmiany !

Do takiego sprzętu, to bez porządnego zasilacza nawet bym nie podchodził.

Do wyboru, do koloru:

CoolerMaster eXtreme Power Plus 460W.

OCZ StealthXStream 500W

Dodatkowo przeczytaj: Najgorsze i najlepsze marki zasilaczy.

Seba jesteś pewny co do tego?

Jestem pewny tego, że Twój zasilacz jest wysoce nieodpowiedni dla Twojego sprzętu !

Wymień go jak najszybciej, póki nie spalił Ci jakiegoś podzespołu.

15Amper na linii +12V, to niesamowicie mało dla takiego sprzętu i jeszcze ta kiepska marka Tracer :confused:

Przeczytaj artykuł, do którego linka dałem w poprzednim poście.

Wybierz jeden z tych dwóch zasilaczy, ze skierowaniem na OCZ StealthXStream 500W, chociaż CoolerMaster też będzie dobry.

Przy takich podzespołach nie ma co oszczędzać na zasilaczu !

Zasilacz, to najważniejszy element komputera, ponieważ odpowiada za bezpieczeństwo podzespołów.

Jeżeli planujesz rozbudowę komputera (np. SLI), to pomyśl nad OCZ StealthXStream 600W (4 linie +12V po 18A każda, co w sumie daje 72A !!

No to dzięki Seba, zobaczę w sklepie u mnie w mieście może dostanę te z wymienionych przez Ciebie.

I nie dal się nabrać na jakieś super Tracery, czy Modecomy FEEL, albo Megabajty, bo znając wyposażenie polskich sklepów komputerowych, to właśnie takie będą Ci wciskać.

Nie będzie na stanie zasilacza, który chcesz, to niech sprowadzają.

A jeżeli już mają jakieś konkretne marki, to są one droższe o 2 razy, niż w sklepach internetowych.

Ewentualnie możesz poszukać jeszcze coś z Tagana 500W, Corsair 500W.

Ten byś radził kupić?

http://extreme-pc.pl/?n=Corsair+CMPSU+5 … t&id=59101

Bardzo dobry zasilacz (silna linia +12V - 41A).

A czy ten jest zły [http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__k … cano_550W/](http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p katalog_produktow/id_gl 11/id_produktu 2549/ Zasilacze_Modecom_Volcano_550W/)

Słuchajcie wczoraj po kilku godzinach pracy z komputerem w jednym momencie komp się wyłączył. Myślałem że może jakiś błąd lub coś w tym stylu, ale nie. Kiedy spróbowałem włączyć ponownie kompa na ścianie błysło coś żółtego. Był to zasilacz!

Od razu otworzyłem klapę i zajrzałem do komputera, na wypadek czy coś się nie spaliło. Ale nie nic nie śmierdziało oprócz zasilacza. Myślałem że już po ptakach i komp się nie uruchomi. No ale się zadziwiłem bo po 10 minutach obejrzenia karnych w REMES Cup :smiley: spróbowałem uruchomić komputer to włączył się. Pewnie dlatego bo ochłonął. Tera już naprawdę zacząłem szukać zasilacza. Dziś po szkole poszedłem do sklepu komputerowego, aby zapytać o zasilacz przynajmniej 500 wat’owy. Facet spytał po co mi taki zasilacz, podałem mu mój config i powiedziałem co działo się wczoraj z zasilaczem. Powiedział że niepotrzebny jest mi 500 wat’owy zasilacz. Pokazał mi jakiś 350 wat’owy i dodał że jest bardzo doby. Potrafi uciągnąć naprawdę dobry sprzęt. Kosztuje 60 zł.

Jak myślicie kupić ten zasilacz od niego, czy lepiej jakiś lepszy 500 wat’owy?

Nie daj się naciągnąć na kolejnego szrota. Posłuchaj rad poprzedników bo to co Ci proponują to pewnie “wszechmocny” Feel :slight_smile:

Żadnych Feel, MC Feel, Tracer, Codegen

Modecom MC tak, Feel NIE (nawet jak będzie miał 600W)

Modecom MC około 400W tak.

oraz żaden z podanych na czarnych listach:

http://www.oc-forum.org/Zasilacze-najle … 13020.html

http://community.tomshardware.pl/commen … nID=234148

Okej pójdę do niego jutro i wszystko się dowiem, na razie dzięki.

W dniu 22.05.2008 , o godzinie 21:23 został dopisany post przez se3a

No i stało się. Zasilacz doszczętnie się spalił na szczęście nie uszkadzająć podzespołów.

Z jednej strony źle dlatego bo nie mam możliwości włączyć komputera, ale z drugiej dobrze, bo mam już go z głowy :slight_smile:

Jutro idę po nowy, jak czytałem w książeczce ASUS’a dodanej przy płycie głównej to jest tam tłustym drukiem napisane:

"For a fully configured system, we recommend that you use a power supply unit (PSU) that complies with ATX 10V Specification 2.0 (or later version) and provides a minimum power of 500W.****"

Więc bez zastanowienia kupię zasilacz w przedziale 500-550W. W instrukcji jest napisany też test wydajności zasilacza. Przy procku Pentium 4 3.2GHz i przy 1GB RAM zużycie zasilacza wynosiło 452.421W wiec więcej niż wynosiła siła mojego byłego zasilacza. A pamiętajmy że mam “dwa razy” lepszy komputer, to można się spodziewać jeszcze większego zużycia zasilacza.

Spisałem sobie i wydrukowałem marki złych zasilaczy na wypadek jakiegoś kitu ze strony sprzedawcy.

I jeszcze takie zasadnicze pytanie, czy mój spalony zasilacz mógł być przyczyną wieszania się, resetowania się kompa oraz wolno chodzącego systemu?

Pozdrawiam.

Tutaj Masz kalkulator do wyliczania potrzebnej mocy od zasilacza: http://www.extreme.outervision.com/index.jsp

Mógł i pewnie wieszał, restartował komputer i mam nadzieję, że niczego nie spalił.

I taka uwaga, dobry zasilacz 450W też wystarczy, a przy złym czasami i nie wystarcza 600W :slight_smile:

Kurcze szkoda że teraz tan kalkulator ktoś zapodał, bo już chyba komp się nie uruchomi. A jeśli chodzi o jakiekolwiek straty w podzespołach to mogę spać spokojnie już miałem takie akcje z zasilaczem i nic się nie działo, a nawetjesli by się coś działo to byłoby to chyba czuć :smiley:

Zobaczę może przez noc zasilacz ochłonie i jutro zapali, jak tak to sprawdze jutro jaki zasilacz jest potrzebny jeszcze.