Komputer si ę zawiesza, piszczy, dziwny komunikat w BIOSIE

Witam.

Komputer taki jak w podpisie, wczoraj było wszystko ok, temp proca nie przekraczała 32*C, dzisiaj chcen załączyć komputer a tu nic, najpierw się nie chciał w ogóle załączyć… w końcu zaczoł się uruchamiać “normalnie”, rzaden linuks z live cd nie działą oprucz edu 0.5 z którego obecnie piszę… Windows się nie ładuje, pokazuje się tylko te okienko jak się łąduje, potem czarny ekran i restart, w trybie awaryjnym to samo, nie moge go zainstalować jeszcze raz bo jeszcze przed partycjonowaniem się zawiesza, gdy dam restart to jest tylko długi sygnał (beeeeeeeeeeeeeeep…beeeeeeeeeeeep… itd. ) W biosie zaczeło mi się coś takiego pokazywać : WARNING! Now System is in Safe Mode.

Please re-setting CPU Frequency in the CMOS setup.

Restart biosu i przywrócenie optymalnej konfiguracji nic nie daje :frowning: bardzo proszę o pomoc już nie wiem co z ty robić…

Może dysk padł? Chociaż jak taki “młody” to nie powinien, ale sie zdarzają jakieś fatalne egzemplarze czasami.

Na ile czasu wyjąłeś baterię? Czasami dłuuugo trzyma ustawienia. :stuck_out_tongue:

może coś z pamięciami? sprawdź je jakimś testerem

Na początku też tak myślałem, mam jeszcze w domu jeden dysk, ale to samo się dzieje…

Nie wyciągałem baterii, bios zresetowałem zworką

Wyczytałem w książce od mobo że ten pis oznacza error ramu… zrobiłem 2x test memtestem ale nie wykrył rzadnego błędu, dziwne to :shock:

Może problem tkwi w tym ?

a CPU ustawiony standardowo? może trzeba ręcznie go ustawić

No nie wiem, patrząc do książki z mobo w biosie mam wszystko standardowo ustawione, nie wiem co tam zmienić :((

chodziło mi o to czy procek jest dobrze wykrywany? bo np. u mnie po resecie BIOSu muszę go ręcznie ustawiać

a co do testu pamięci to jak długo testowałeś te 1gb ramu?

Chyba dobrze wykrywa bo pisze jaki to procesor…

Ponad godzine

Wyjmij kość RAM i włóż ponownie.

Już to zrobiłem, sprawdzałem ją w każdym slocie, i zawsze taki sam efekt.

nie wiem czy nie za krótko, gdzieś wyczytałem że test powinien trwać conajmniej 2-3h

ja kiedyś testowałem 512MB i błędy wyskoczyły gdzieś w okolicach ponad 1h

Możliwe, że płyta się gryzie z pamięciami.

Sprawdź na innych memkach

To błędy nie muszą wyskoczyć za pierwszym razem ?

PS

Testuje ramy tym memtestem co jest praktycznie na każdym distrze linuksa.

Złączono Posta : 01.12.2007 (Sob) 13:32

Gdybym miał taką możliwość odrazu bym to zrobił, niestety rzaden z moich znajomych nie ma w kompie ddr2

:roll:

HAHAHA

:x

Co z tym komunikatem w BIOSIE ?

D@widoS proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku icon_edit.gif

Złączono Posta : 01.12.2007 (Sob) 13:58

OTy kosz.

błędne ustawienia procesora.

proponuję sflashować BIOS.

ewentualnie wejdź do bios-u ustaw na sztywno timigni jak zaleca producent, napięcie na pamięciach ustaw 2V.

w opcjach cpu ustaw wszystko na AUTO.

Miałem b. podobny komunikat 2 dni temu, po którym komp stawał tyle, że chodziło o CPU ratio i okazało się że w biosie mnożnik się sam przestawiłz x17 na x10 więc przywróciłem z powrotem 17 i all było ok.

Czyli ? Zbytnio nie ogarniam tych rzeczy w biosie, a książkę z mobo mam całą po angielsku.

Na auto mogę ustawić tylko CPU clock ratio.

Udało mi się zainstalować windowsa, pomogło usunięcie partycji za pomocą dyskietki startowej z windowsa 98 SE.

Jak byś mógł to napisz dokładnie co i jak mam ustawić, będę bardzo wdzięczny. Jeśli to coś pomoże to zapodaje screeny z CPU-Z :slight_smile:

link: http://www.f4a.eu/uplGRA/11965254262076.bmp

COMMAND RATE ustaw na 2, ddr ustaw na 333 ( 667) jak się nie uda to podkręć HT FERQENCY ;-).

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, wygląda to tak :

Advenced Chipset Features -> DRAM Configuration -> Set Memory Clock [manual] i ustawiam memory clock na [667]

Dobrze zrobiłem ?

Nie umie tej funkcji znaleźć, gdzie ona jest ?

:co: