Komputer się wyłącza - VOL 2

Ostatni temat (prawie rok temu): Komputer się wyłącza, przy włączeniu gry

Niestety znów te same objawy, a karta graficzna została zmieniona. Komputer przy odpalaniu gier które wymagają wyższych ustawień się wyłącza i dioda “power” zaczyna migać na komputerze, wymagane jest wtedy wyłaczenie z prądu i poczekanie aż ta dioda przestanie migać. Wtedy można znów odpalić komputer.

  • Niestety wymiana karty graficznej była dobrą decyzją na ponad 8 miesięcy, potem zaczęła się pojawiać ta sama przyczyna, dlatego też problem upatruje w płycie głównej bądź zasilaczu.
  • Ostatnia karta graficzna zaczęła wywalać artefakty, wydaje mi się że właśnie przez to, iż tyle razy się resetował komputer.
  • Obecnie mam 660 gtx, reszta podzespołów jest taka sama.

Stąd też pytania:
Jak uważacie, to bardziej płyta główna czy zasilacz?
I co najpierw wymienić aby sprawdzić? Na jaki model do takiego komputera? Planuje po prostu “naprawić go” i sprezentować mamie.

Nagłe wyłączenia przy większym obciążeniu w większości wypadków oznaczają zasilacz i chyba najrozsądniej będzie od tego zacząć. Wymieniłeś grafikę na mniej prądożerną (560Ti na 660) więc może dlatego była względna poprawa, lecz zasilacz dalej miał jakąś wadę. Problem mógł wrócić, bo zasilacz dalej dostawał po tyłku. Najwidoczniej w jednym czasie zbiegło się kilka różnych problemów ze sprzętem. Jeżeli masz możliwość to pożycz od kogoś zasilacz o podobnej mocy, a najlepiej 550 i sprawdź czy pomogło. Masz trochę prądożerny sprzęt więc jakbyś miał kupować to od razu łap się za 600W dla świętego spokoju:

Hej,

A jak wyglądają temperatury poszczególnych podzespołów?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Ten temat był omawiany wcześniej, pasta wymieniona, ale nie zmieniło się za wiele do czasu - jak napisał autor wymiany grafiki na GTX 660 z GTX 560Ti. Zasilacz od tego czasu miał mniej pracy, bo 660 żre mniej prądu więc jakoś to szło. Do czasu gdy jakiś, prawdopodobnie problem z zasilaczem się nie pogłębił. Bardziej to mi wygląda na zasilacz niż płytę, bo odcięcie ma miejsce przy większym obciążeniu podczas gry.

Dokładnie @Lordek ma rację.
Temperatury są w normie, więc to na pewno nie powód wyłączania się.

Czy zakup używanego zasilacza ma w ogóle sens ? Szukam jak najlepszej możliwości obcięcia kosztów.
Ewentualnie gdybym mógł prosić o kilka zasilaczy to sobie poszukam czy nie ma może jakiegoś używanego/ w promocyjnej cenie.
Z góry dziękuję.

np. taki:

Może inaczej:
Kiedyś będę planować modernizacje tego komputera, czy taki zasilacz starczy mi do lepszego sprzętu ? Nie mówię tu o jakiś wyżynach, coś z rodzaju procesor i7, jakas lepsza grafika.

Nie jest najgorszy, ale nie wiemy jak bardzo był eksploatowany. Na zasilaczu nie ma co oszczędzać, bo jego awaria, może nam puścić z dymem cały komputer. Sprawność 80+ bronze i można montować. 650 spokojnie wystarczy na modernizację. Na zasilacz trzeba jednak wydać minimum te 200 zł za nowy, bo powtórzę - nie wiemy jak bardzo katowany był zasilacz używany. Są ludzie, którzy zasilacze dają na styk, mają często restarty, bo zasilacz nie domaga, ale dalej na nich pracują. Potem taki sprzedaje zasilacz, a jego stan pozostawia wiele do życzenia.

Za Twoim wyborem przemawia fakt, że zasilacz ma sporo zabezpieczeń przez uszkodzeniem reszty komponentów i tylko historia jest niewiadomą.

1 polubienie

Bardzo dziękuję za fachową odpowiedź.
Zakupie jednak nowy model, ten co poleciłeś.
I zdam relację w tym temacie, czy coś się zmieniło czy nie.

Dodam jedynie, iż gdy zmieniłem ustawienia w grze ze średnich na minimalne(i troche pobawiłem się jeszcze w configu aby dodatkowo zmniejszyć ustawienia) to gra działa normalnie, komputer się nie wyłącza w ogóle.

Nie wyłącza, bo grafika nie musi pracować na pełnych obrotach. Czyli dalej patrzymy w kierunku zasilacza.