Komputer za 3500-4000 zł i osprzęt

Witam

Za jakiś miesiąc czy półtora zamierzam zainwestować i złożyć wreszcie jakiś porządny zestaw komputerowy, bo na razie muszę męczyć się z Duronem 1000. Wszystko musi się zamknąć w 3500 zł, maksymalnie 4000 zł. Mam więc sporo czasu na zastanawianie się, co wybrać.

Najprawdopodobniej będę brał sprzęt z firmy Bitland z mojego miasta:

http://www.bitland.pl/

dlatego też wszelkie konfiguracje lepiej przymierzać do cen z tego sklepu.

Pewne elementy już wybrałem:

PROCESOR

CORE 2 QUAD Q9400 2.66GHz LGA775 BOX 846 zł

ewentualnie CORE 2 QUAD Q6600 2,4 GHz LGA775 BOX 606 zł

DYSK TWARDY

HDD SAMSUNG 1TB HD103UJ 7200 SATAII 32MB ASAP 437 zł

KARTA DŹWIĘKOWA

ASUS XONAR DX/XD 221 zł

NAGRYWARKA

DVD-REC LG GH22LS30 SATA OEM CZARNY 92 zł

Nad resztą komponentów już się zastanawiałem, ale proszę o pomoc forumowiczów.

Płyta główna GIGABYTE lub ASUS, dobrze jeżeli by miała wyjście HDMI

Karta graficzna - na razie myślałem o RADEONIE HD 4850

obudowa - jakaś z przednim wyświetlaczem LCD i złączami USB z przodu

zasilacz - z dużym zapasem mocy

pamięć - 4 GB, co do firmy to się raczej bardzo słabo orientuję

no i jeżeli się zmieści w budżecie jakiś tuner TV

Z góry dzięki za pomoc - to mój pierwszy post na tym forum

było wczoraj :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=6&t=272001

Od razu widać że po Duronie rzucasz się na pierwsze lepsze w większą ilością cyferek

Po co Ci płyta z HDMI? Grafa ma wyjście lub przejściówkę DVI > HDMI, płyta MSI Neo2 P45

Powinno starczyć na Radeona 4870

Proc nie wiem po co Quad, tylko nie pisz że na zapas, jak nie używasz kompa do rendrowania grafiki, obrabiania filmów to bierz E8400/E5200 + dobre chłodzenie np Thermalright Ultra 120A z Acutake 120mm

Dysk 1TB jak dla mnie to jeden wielki śmietnik, lepiej kup 2x Samsung F1 640GB i zepnij je w RAID’a.

Ram 4GB np Munskin XP1000 Redline, ale ten sklep takich nie ma

http://www.bitland.pl/index.php?view=pr … CL4_EP_LLK

i jak chcesz 4GB to kupuj Vistę 64 bit żaden 32 bitowy system nie zobaczy poprawnie 4GB

A masz dobre głośniki? z resztą jak się bierze drogą kartę to nie bawił bym się w

Asusy/Creativy tylko brał Audiotraka Prodigy HD

Nagrywarka Pionieer 216

Wyświetlacz będziesz oglądać? Kupuj coś od firm np Antec, Chieftec, Coolermaster

No cóż, widać, że na tym forum jest jakaś niesamowita liczba przeciwników procesorów czterordzeniowych :slight_smile: , ale mam nadzieję, że mimo to uda się jakoś skompletować pozostałe elementy zestawu - co do procesora, nagrywarki i karty dźwiękowej to jestem zdecydowany. Chodzi więc tu o producenta RAM, płytę główną, chłodzenie, zasilacz i przede wszystkim kartę grafiki. I ważne - sprzęt powinien być dostępny w sklepie Bitland. Jasne, że gdzieś można kupić coś więcej i może taniej - ale ograniczmy się do tego jednego sklepu.

I nie rzucam się na pierwsze lepsze z większą ilością cyferek =D>

Jak coś nie ma sensu to po co to kupować, Quad bardziej się grzeje, mocniej obciąża sekcje zasilania, a wydajności w typowych zadaniach nie przybędzie.

o zasilaczu zapomniałem

http://www.bitland.pl/index.php?view=pr … 00-ASAA-A1_Modularny

Masz podane, w tym TR nie na to np

http://www.bitland.pl/index.php?view=pr … SCINF-1000_S478/775/754/939/940/AM2

Grafiki np od Asusa z Glacierem, Gainward Golden Sample

Obecnie w nagrywarkach najlepsze lasery ma Pioneer, a z resztą jak sobie chcesz ja bym zamówił coś innego.

Raczej na pewno np w większości sklepów Q6600 chodzi po 500 zł, tu 100 zł, i jest większy wybór.

Z Quadem raczej tak.

Jedyne pytanie jakie mam to: Do czego bedzie sluzyl kompek? Bardzo wazne przy skladaniu kompa.

Będzie służył do wszystkiego, a tak najczęściej

  • gry (niekoniecznie te najbardziej obciążające grafikę)

  • obróbka grafiki i DTP (InDesign, Photoshop)

  • słuchanie i obróbka muzyki

  • oglądanie filmów (w przyszłości Full HD)

  • P2P.

Obrobka grafy i muzy amatorska czy Full Professional?

Muzyki amatorska, grafiki - raczej profesjonalna - zresztą zajmuję się nią na co dzień w pracy - jako edytor w gazecie

http://blogs.adobe.com/jnack/2006/12/ph … icore.html

W photoshopie nawet 2 rdzeniowca nie zawsze wykorzystasz, dużo lepszy efekt da przetaktowywanie pamięci i fsb (procesor wtedy najlepiej e8200 i pamięci np reapery 1066).

No cóż, to że technologie wielu rdzeni nie są wykorzystywane przez dużą liczbę aplikacji, musi się chyba niedługo zmienić. Programiści będą musieli się postarać. Jest prawdą, że z liczbą rdzeni jest podobnie jak z liczbą pikseli w aparatach cyfrowych. Producenci starają się zmylić kupujących jak tylko się da

Ale po przejrzeniu testów wydajności, muszę stwierdzić, że istotnie Q9400, a zwłaszcza Q6600 mają wydajność gorszą niż najlepsze dwurdzeniowce, a cena Q9400 jest zbyt wygórowana. Więc teraz raczej skłaniałbym się ku E8400 lub E8500. Czy między tymi dwoma procesorami występują jakieś duże różnice. Czy warto i można je łatwo podkręcać?

Różnic nie ma po za ceną i bodaj 160MHz na korzyść E8500 ale nie patrz na to. Weź E8400 + dobre chłodzenie i kręcisz go na minimum 4Ghz :slight_smile: Podkręca się bardzo łatwo. Jeśli tego nigdy nie robiłeś użyj :arrow: google i tam znajdziesz wiele poradników na ten temat a czy warto podkrecać to raczej oczywista sprawa :slight_smile: dodatkowe 1 - 1,5Ghz robi swoje raczej i na pewno odczujesz w połączeniu z resztą dobrych podzespołów ;]

Cena w moim sklepie to też różnica 60 zł, więc nie jakaś oszałamiająca, mogę wziąć ten mocniejszy. Podkręcanie to na razie przerabiałem z Duronem :frowning: Efekt raczej żaden, tylko stabilność spadała. Więc sobie z tym Intelem na pewno dam radę. Ale jakie chłodzenie wybrać ze sklepu Bitland?

z tego sklepu najlepsze by było SCYTHE MUGEN, bo nie widze nic z pentagrama, tylko że jest dość drogie… Radziłbym ci szczerze zmiane sklepu na wysyłkowy, możliwe że zaoszczędzisz kasę a za ta która zostanie starczy ci na wysyłkę.

A co do procka mimo niby małej róznicy cenowej nie bierz e8500. Zaoszczędzając 60 zł już masz część na chłodzenie ;]

Hmm, nie znam zbyt wielu sklepów internetowych, które składają zestawy komputerowe, może moglibyście jakieś polecić?

Ale ogólnie to raczej skłaniam się do zakupów w moim mieście, zawsze jest łatwiej z gwarancją, no i odpada możliwość uszkodzenia komputera podczas wysyłki, można odpalić i obejrzeć komputer przed wpłatą kasy.

W miarę tani jest www.proline.pl duży wybór i składają kompy, testują itd.

duży wybór? chyba coś się pomyliło… ja bym powiedział że połowy części nie ma…

konwicki , zobacz, tutaj w 7 poście na screenie masz kompa za 4 tyś (oczywiście nie licząc tego czego nie potrzebujesz czyli monitora, głośników itd) - wszystkie te części są ze sklepu sirius.pl - szczerze polecam ten sklep, nie dalej jak tydzień temu sam w nim części kupowałem, ogromny wybór i dobra obsługa.

Jest kiepski wybór np. nie ma Corsaira 450W, 520W i 750W, Modecoma MC350/400, OCZa, na Corsairy tylko 2 lata gwarancji zamiast 5 lat.

W apollo i znak też składają kompy, testują itd.

Nie polecam Grala bo montują plomby na obudowę.

Tak jak wspomniano w tamtym felietonie do którego odnośnik podałem jest wieeeeelki problem ze zwiększaniem liczby rdzeni… Bardzo duża część operacji wykonywanych przez komputer jest zależna od wyników innych i poprostu niemożliwe jest rozbicie ich na wiele wątków. Renderowanie grafiki, obrabianie zdjęć, liczenie fizyki dla wielu cząsteczek, kompresowanie filmów/muzyki/wszelkich innych typów plików - to wszystko zupełnie co innego, tutaj rozbicie na wielką liczbę wątków większości pracy jest bardzo łatwo, ale tutaj też pojawia się problem… karty graficzne… Za ok 700zł masz radeona 4870 który posiada moc obliczeniową 24 razy wyższą od mocy najdroższego najwyżej takowanego quada intela… komentarz jest chyba zbędny…

A co do liczby pixeli w aparatach cyfrowych… przekłada się ona bezpośrednio na rozmiar odbitki jaki możesz zrobić bez utraty ostrości obrazu… to jest realnie ważny parametr… inną kwestią jest że ważny jest fizyczny rozmiar matrycy, jakość optyki, technologia wykonania matrycy, możliwości algorytmów odszumiających w procesorze obrabiającym zdjęcia odrazu po zrobieniu itp. itd…

Wiem, na co przekłada się ilość pikseli, ostatni aparat wybierałem przez ponad rok :smiley:

A w sklepie Sirius nie mają niestety karty dźwiękowej Xonar DX, na którą jestem raczej zdecydowany.