Komputer zawiesza się w trakcie pracy na kilkanaście sekund, bez przerwy

Witam serdecznie, jestem świeżo po formacie. Zauważyłem niepokojące objawy. Komputer w trakcie pracy zawiesza się, nic wtedy nie działa, żaden przycisk na klawiaturze ani kombinacja, mysz też jest wyłączona, nie działa. Po upływie kilkunastu sekund komputer się odwiesza i można pracować dalej. Niestety problem ten występuję nagminnie i statystycznie patrząc to na 10 minut potrafi się z 8 razy w wyżej opisany sposób zawiesić. Gdy wejdzie z tryb uśpienia, nie można go wybudzić kliknięciem myszki czy też dowolnym klawiszem, czasami da się powerem go wybudzić. Kursor zamiast tradycyjnej strzałki ma jakieś dziwne kształty i kolory. Ostatnio wyskoczył mi BLUE SCREEN, komunikat dotyczył błędu pamięci. Objawy chyba tak czasowo zaczęły występować z chwilą kupna nowego monitora LCD. Nie ma to raczej znaczenia ale piszę.

Podaje logi z OLT:

http://wklej.to/OMw48

Jeżeli coś trzeba to dodam więcej. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

pinio150

Podaj smart z programu hdtune zakładka HEALTH

Przepraszam za poślizg, ale nie było mnie przy komputerze, nadrabiam zaległości:

 

http://bankfotek.pl/image/1644868

Parametr BC może wskazywać na problemy z zasilaniem dysku, sprawdź czy kabel zasilający dysk jest poprawnie wpięty, czy nie ma luzów (podłącz też inny kabelek). Podaj model zasilacza.

 

Parametr C7 informuje o błędach w komunikacji między dyskiem a kontrolerem (przyczyną tego często jest uszkodzony kabel/taśma, uszkodzony port na płycie głównej lub złącze dysku lub co gorsze uszkodzenie kontrolera płyty głównej lub dysku), monitoruj wartość Data tego parametru.

Coraz bardziej denerwujący jest problem, objaw:

Wstaw nowy zrzut ekranu z HD Tune (zakładka Health).

 

Sprawdź i podaj temperaturę podzespołów (w szczególności procesora) za pomocą HWMonitor (pod obciążeniem).

Nie wiem czemu, ale HD Tune nie chce mi się odpalić, wyskakuję okno mogę go zarejestrować, albo potwierdzić odpalenie i nic się nie dzieje.

 

Ale wstawiam logi z HWMonitor

http://www.wklejto.pl/190300

 

Skan robiłem podczas normalnej pracy przy jakiej występowały resety i zawieszenia.

Wstaw zrzut ekranu z HWMonitor.

Podaj:

temperatury

napięcia

DUMP z “Niebieskiego Ekranu Śmierci”

Sprawdź sterowniki (czy nie występują problemy w Menedżer Urządzeń), wykonaj aktualizacje

Czy występują błedy i ostrzeżenia w Dzienniku Zdarzeń

Wymień taśmę lub kabel SATA (u mnie pomogło na pojawiające się błędy)

falcon89 zrobiłem to co napisałeś:

(Według Twoich wytycznych)

Ja Ci dobrze radze odrazu wymień kabel na nowy bo to w większości przypadków C7 powoduje kabel (bład kontrolera) (im wcześniej tym nie narazisz dysk na inne uszkodzenia)… a później można sprawdzić czy problemy nadal występują…

aha sprawdź także styki w dysku czy gdzieś przypadkiem nie są uszkodzone

Dysk twardy moze musisz wymienic na nowy mialem podobnie tyle , ze pewnego dnia calkowicie sie zawiesil jeszcze przed zaladowaniem systemu

Obym nie musiał dysku wymieniać, oby to była tylko sama taśma, najpierw muszę ją gdzieś dostać.

Wzrosła wartość parametru BC.

To nadal jest aktualne (i bardzo pasuje do objawów)

 

 

Wstaw zrzut ekranu z HWMonitor (w spoczynku i pod obciążeniem).

Co do zasady najprawdopodobniej nie stosujesz past termoprzewodzacych a nikt tu o tym nie wpsoimniał. Nie czyszcisz sprzetu, z kurzu.

 

Polecam MX-2  zawieszanie to wpływ temperatury procesora i karty graficnzej.

 

Zalecam ci poczytac o rodzajach sygnałach jakie PC wydaje.

 

Co do dysku format walnij.  Ale przed sprawdz okablowanie na wyłaczonym PC z zasilania i odcietym od gniazda.

 

Kable SATa  i IDE. jak masz ide to jak masz to wymien na nowy delikatnie wysuń jak masz takie.

 

Ja sata polecam  jak sasa II z zatrzaskami. :slight_smile: sata III 6 gb kosztuje 15zł.

 

Jak to nie kable i nie pasta. To skan programem mem test z płyty pamieci operacyjjnej.

 

Progremem Crush dupm mozesz odczytac i podać szegułowy opis problemu. Podejrzewam ze wgrałes nie te sterowniki ablo konflikt w biosie jest ze sterownikami. Miałem kiedys podobnie jak zły sterownik wgrywałem uczac sie na własnych błedach że lepiej poszukać niz na pospiech wgrywac.

mstjk.eu - kabel SATA 6G - 15 zł ? Czyżby drożyzna? U mnie pobliskiej miejscowości mozna kupić w komplecie 4 sztuki za 16 zł! Z zatrzaskami i produkt markowy. Po wymianie zero błedów z kontrolerem. Wszystko OK.

Nowe spostrzeżenia: chciałem kupić nowy kabel sygnałowy do dysku, nie wiem czy to jest kwestia tego że podpiąłem ten kabel pod inne wejście na płycie głównej, czy dlatego, ze nie zamknąłem komputera i ściana boczna jest otwarta? Ale ani razu mi się komputer nie zaciął jak to było przy zamkniętej jednostce centralnej. Co wy o tym sądzicie? Wniosek mój taki jest, bez sugerowania niczego, ze coś się po prostu przegrzewa, i zaburza pracę dysku? Ale po wejściu w stan czuwania, niestety nie dało się go wybudzić normalnie, czyt. myszką czy klawiaturą trzeba go było przyciskiem on/off potraktować i wtedy od początku ruszył i działa dalej.

Spróbować wymienić kabel sygnałowy, zasilający? Co może być nie tak?

 

Kiedyś, jeżeli chodzi o sygnały to płyta główna wydała jeden dźwięk, taki pik, mój model płyty głównej to: ASUS P7H55

 

Czekam na dalsze Wasze porady jak sobie poradzić z tym orzechem.

Hej,

A sprawdzałeś, czy coś w obudowie nie powoduje zwarcia?

Pozdrawiam,

Dimatheus

A jak mam to sprawdzić? Po polsku proszę, jeżeli coś mówisz, proponujesz to powiedz jak mam to zrobić.

 

A dzisiaj przy otwartej pokrywie odpaliłem komputer i po włączeniu pulpitu się cały zawiesił. Dopiero reset podziałał. Po restarcie działał prawidłowo przy otwartej już pokrywie.

 

 

Teraz na przykład po bezawaryjnej normalnej pracy około 40 minutowej, komputer się zawiesił i nie szlo nic z nim zrobić, zostawiłem go na kwadrans i nic się nie odwiesił. Dopiero po zresetowaniu wszystko wróciło do normy.  Jak zdiagnozować problem i jakie poczynić kroki w celu usunięcia usterek/usterki. Mój komp ma trochę ponad 3 lata zawsze czyszczony filtr przeciw kurzowy etc… i takie coś się dzieje. Mój komp 10 letni bez praktycznie żadnego czyszczenia nie miał nigdy takich awarii. Te nowe technologie! ! ! ! #kpina

Hej,

 

Generalnie trzeba sprawdzić, czy jakieś elementy płyty głównej bądź okablowania nie dotykają elementów obudowy. Możesz też sprawdzić to dotykając uziemienia - na przykład kaloryfera, a następnie opuszkiem palca dotykając obudowy. Jeśli będziesz czuł delikatne dreszcze na opuszku, to obudowa jest pod napięciem i gdzieś jest przebicie.

 

Jeśli chodzi i zwieszki, to na pewno sprawdziłbym RAM programem MemTest.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus