Komputer ze strychu - Czyli coś znalazłem... tylko co?


(Adek350i) #1

Cześć :slight_smile:

 

Znalazłem dzisiaj komputer, ale nie mam pojęcia jakie ma podzespoły, nawet go jeszcze nie uruchamiałem (nie ukrywam, że się boję :stuck_out_tongue:

Na płycie głównej, oraz pamięci nie pisze nic sensownego (przynajmniej dla mnie :stuck_out_tongue: ) a zdjęcie coolera z procesora graniczy z cudem, lub po prostu nie umiem tego zrobić :smiley: .

 

Interesuje mnie bardzo jedno "coś" podłączone do płyty głównej, nie mam pojęcia czy to jest jakaś przejściówka do karty graficznej? Bo jeżeli nie, to gdzie znajduje się grafika? o ile wgl. jest ona zainstalowana w tym komputerze? Jeżeli chodzi o drugi slot, to domyślam się że jest to złącze do starych drukarek :wink: .

 

Jak myślicie, co to może być za sprzęt? i z którego roku może pochodzić? :stuck_out_tongue: Oczywiście dodaje galerię zdjęć! :wink:

 

http://adek350.web-album.org/album/32203,pc

 

jednak udało mi się zdjąć radiator, procesor wygląda tak - http://iv.pl/images/55630756970448863676.jpg


(ADR1991) #2

Jest to komputer. W specyfikacji procesora jest informacja, że pochodzi on z listopada 95 roku http://www.cpu-world.com/CPUs/80486/AMD-AMD-X5-133ADW%20%28Am5x86-P75%29.html

Karta graficzna nie jest zainstalowana. Można ją podłączyć do portów PCI lub ISA (E-ISA?)


(Adek350i) #3

hmm, a jak wygląda przykładowa karta graficzna do tego komputera?


(ADR1991) #4

Chyba tak, a drugie to są porty szeregowe.

 

Nawet na allegro możesz sobie zobaczyć, wystarczy wpisać ISA lub PCI w wyszukiwarce i poszukać w dziale grafika.


(Cedar) #5

Karta na PCI: http://allegro.pl/karty-graficzne-karty-pci-8632?order=p

Karta na ISA: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=KARTA+GRAFICZNA+ISA+&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&bmatch=seng-v6-1-default-0718


(system) #6

Stary PC, jeszcze z przyciskiem turbo. Pewnie z Windowsem 98.

 

 

 

 

Czego się boisz? Nie wybuchnie przecież :P. Bezpieczniki ci wybije w najgorszym przypadku.

 

PS Jakbyś chciał kartę na PCI, to napisz, mam na zbyciu :wink:


(wonsik) #7

AMD 133MHz, więc powinno to uciągnąć win98 albo 98 SE. Nie wiem ile tam ramu jest, czy te kości są po 2MB czy np. po 8MB każda.

Poza tym gratuluję, fajne znalezisko :slight_smile:

Jak dasz radę, zrób zdjęcie całego tyłu z portami.


(Adek350i) #8

Z tyłu nic nie ma :slight_smile: Na ramach też nic nie pisze, jedynie rok produkcji (97) 

Hmm, zastanawia mnie to duże okrągłe wejscie na płycie głównej (jedyne jakie posiada), z tyłu obudowy.

 

https://imagizer.imageshack.us/v2/393x655q90/539/94a2cd.jpg

 

Jeżeli chodzi o podłączanie, no w sumie to tak, ale gdy rozkręciłem zasilacz odechciało mi się podłączać go do sieci :stuck_out_tongue: prawie wszystkie podzespoły w zasilaczu są mocno zawilgocone. 

Myślę że jakiekolwiek inwestycje są grubo nieopłacalne, ponieważ brakuje w tym komputerze jeszcze dysku, czy nawet stacji dyskietek. 


(Kpc21) #9

Dobrze nie widzę, ale wygląda na port DIN do podłączenia klawiatury. Poprzednik PS/2.

 

Zastanawia mnie ta płyta główna. Podłączenia do obudowy na płycie głównej wyglądają na ATX-owe, zasilacz na pierwszy rzut oka też (nie widać niestety podłączenia zasilacza do płyty), ale porty COM i LPT nie są umieszczone na samej płycie głównej, tak jak współcześnie, tylko wyprowadzone tasiemkami na śledzie takie jak do kart rozszerzeń.

 

O którego “cosia” ci chodzi?


(Adek350i) #10

Tak, ten port to DIN :slight_smile: Ale skoro to jest port klawaitury to gdzie podłączało się mysz? Może był zainstalowany jakis port PS/2 pod PCI, bo chyba nikt nie używał Windows 95 wyłączenie za pomocą klawiatury? :stuck_out_tongue: No chyba że komputer używany był na starszym systemie.

 

Jeżeli chodzi o połączenia płyty, to wyglądają w taki sposób: https://imageshack.com/a/twgz/1

 

Cooler CPU jest podłączony na klasyczny molex, który widocznie przetrwał do dziś :slight_smile:

Zasilanie płyty jest dostarczane za pomocą dwóch wtyczek, wyglądających identycznie (można je podłączać na przemian, i teraz sam nie wiem w jaki sposob jest poprawnie) jedynie różnią się kolorami kabli. 

Interesująco też jest zrobiony przełącznik od zasilacza, nie jest on na zasilaczu, tylko w obudowie komputera (?) i po prostu odcina dopływ prądu z głównego kabla.

Niektóre zdjęcia w słabej jakości, ponieważ nie mam czym oświetlić, a AF w całkowitej ciemności średnio sobie radzi :stuck_out_tongue:

 

Moje “cośki” to porty szeregowe, tak jak napisał ADR1911 :slight_smile:


(Cedar) #11

Kiedyś myszki były podłączane do portu szeregowego.

Wtyczki zasilacza AT fizycznie można było zamienić między sobą miejscami, jednak błędne podłączenie skutkuje spaleniem zasilacza i/lub płyty :wink:


(Kpc21) #12

Widzę że rośnie już nowe pokolenie użytkowników PC, które nie wie co to port COM czy LPT, bądź też że kiedyś karty graficzne podłączało się po zwykłym PCI, a nawet ISA…

 

Ta płyta główna to jest standard AT, poprzednik obecnie obowiązującego ATX (już od wielu lat - gdzieś od ok. 2000 roku). I normalne, że guzik POWER odcinał wtedy całkowicie zasilanie komputera. System operacyjny nie był w stanie go wyłączyć. Po całkowitym zamknięciu Windows komputer nadal był włączony i wyświetlał planszę “Teraz możesz bezpiecznie wyłączyć komputer”.

 

To może trochę wyjaśnień:

http://adek350.web-album.org/photo/1200930,pc - od góry są sloty ISA, dalej w dół używane do dziś PCI (mimo że już dość długo istnieje następca w postaci PCI-Express)

http://adek350.web-album.org/photo/1200931,pc - to po prawej to będzie chyba RAM w standardzie SIMM

http://adek350.web-album.org/photo/1200934,pc - wygląda na to, że to będzie Socket 3, wtedy jeszcze był jeden socket do procesorów wszystkich producentów; w tę samą płytę główną można wstawić procesor Intela czy innego producenta (np. VIA, Cyrix)

http://adek350.web-album.org/photo/1200936,pc - lewy górny to port szeregowy, tzw. COM, używany do podłączenia myszy, modemów zewnętrznych itp. (nadal popularny wśród amatorów elektroniki do łączenia z komputerem budowanych układów, bo łatwo go oprogramować), lewy dolny to chyba też COM, ale w innej wersji (nie mam pojęcia, do czego się go stosowało - to już nie moje czasy), natomiast po prawej jest port równoległy LPT, przez który podłączało się głównie drukarkę, ale także skaner i zewnętrzne stacje dyskietek np. Iomega Zip (specjalne dyskietki o większej pojemności niż standardowe 1,44 MB); co ciekawe, urządzenia podłączane do portu LPT łączyło się szeregowo jedno z drugim

http://adek350.web-album.org/photo/1200943,pc - to będzie chyba też RAM, w standardzie poprzedzającym SIMM


(drunkula) #13

http://adek350.web-album.org/photo/1200943,pc to zdecydowanie nie ram. Ostatni raz jak widziałem ram w scalakach_ na nóżkach_, a nie ze złączem krawędziowym, to był jakiś 8086 bodajże… pamiętam, że ciężko było znaleźć dla niego DOSa, który w miarę wydajnie by chodził.


(foreste) #14

jA na tych komputerach robiłem prywatną praktyke domu składałem kila z kilkunastu czesto błędy popełniałem kila cpu uśmierciłem, kilka plyt spaliłem aż do perfektum dzis umiem :wink:


(Adek350i) #15

Dziękuję wszystkim za pomoc i wytłumaczenie :slight_smile: Teraz już wszystko rozumiem. Tylko co zrobić z tym komputerem? Spróbować odpalić go na tym zasilaczu? czy może spróbować przerobić kostki tak, aby działały na zwykłym ATX’ owym zasilaczu? i wtedy spróbować? A może po prostu zostawić komputer w spokoju? :P 

 

Tak wygląda zasilacz - https://imageshack.com/a/jPgz/1


(Kpc21) #16

Najpierw spróbować uruchomić ten zasilacz na żarówce, bądź ewentualnie w razie braku niskonapięciowej żarówki - nawet bez obciążenia, choć niby się nie powinno. Oczywiście to wszystko po wyschnięciu zasilacza.

 

Najpierw trzeba sprawdzić zasilacz, dopiero można cokolwiek na nim uruchamiać.

 

Ewentualnie podepnij po prostu ten cooler (żeby nie uruchamiać tego zasilacza bez obciążenia), pisałeś że on jest na molex. Jak nie będzie działać - sprawdź go na zasilaczu ATX chociażby z współczesnego PC, czy na pewno jest sprawny. Jak nie będzie działać, spróbuj go poruszyć z palcem.

 

Chłodzeniem procesora raczej bym się nie martwił. i486 mogły działać bez żadnego chłodzenia, a to w zasadzie ta sama generacja, choć nieco wyższy model.

 

Inną kwestią jest to, czy zrobisz z tego komputera jakiś użytek.


(Adek350i) #17

Okej, podłączyłem, włączyłem i coś się dzieje :slight_smile: Świeci się zielona dioda, i reaguje na przycisk ‘turbo’ (zapala się pomarańczowa dioda) Wyświetlacz nic nie pokazuje, to normalne?

 

Dodam jeszcze że przy wyłączaniu komputera na chwile miga dioda HDD.

Jedna kostka na płycie jest ciepła, radiator procesora też się lekko nagrzewa, a jakiś rezystor przy CPU jest tak bardzo gorący że mozna sie oparzyć! 

 

Chodzi o ten z oznaczeniem 'SC" i śrubką :wink:

 

http://www.iv.pl/images/55638923685320856109.jpg

 

@edit

 

Źle założyłem procesor poprzednim razem  :x Teraz jest włożony napisami do napisu “socket 3” (chyba tak powinien być umieszczony? ) i komputer dodatkowo daje znaki życia jakiś komunikatem ze speaker’ a i dalej znów cisza.

 

https://www.youtube.com/watch?v=botwggjJJcw


(Cedar) #18

To nie jest rezystor tylko scalony stabilizator/regulator napięcia - jeśli jest tak bardzo gorący, to możliwe, że w układzie, który on zasila jest jakieś zwarcie (np spalony procesor)


(Adek350i) #19

Gdy włożyłem dobrze procesor już się nie grzeje regulator napięcia, nie jest całkowicie zimny, ani też przesadnie ciepły :slight_smile: Nie parzy.  Co mogą oznaczać te komunikaty przy włączaniu? to może być normalne zachowanie? (np. sprawdzanie ramu itd.) czy jakiś błąd? 


(wonsik) #20

Masz tam AMI bios, 8 piknięć, czyli “The system video adapter is missing or defective”