Komputer znacznie zwolnił po dodaniu 8 GB ram

Witam!
Dzisiaj dodałem 8gb ramu. Posiadam aktualnie 16gb, 4x4gb . Po uruchomieniu komputera system zaczyna się wieszać oraz długo ładować czego wcześniej nie było. Przypuszczam że chodzi o jakąś opcje, żeby przestawić komputer z 8gb na 16. Dorzucam fotki z cpu-z.
W jaki sposób to naprawić?!

Desktop%2005-08-2020%2016-42-20-792|500x417 Desktop%2005-08-2020%2016-42-36-178 Desktop%2005-08-2020%2016-43-08-162 Desktop%2005-08-2020%2016-43-10-787 Desktop%2005-08-2020%2016-43-12-981

Nie. Skoro tak się dzieje to:

  • dodana pamięć może być uszkodzona
  • pamięci są ze sobą niekompatybilne.

Ponieważ wszystkie są od tego samego producenta problem z kompatybilnością raczej odpada. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdziłbym memtestem dodane kości.
Zwróć też uwagę na to, że ostatnia kość ma inne parametry od pozostałych.

Właśnie nie bardzo rozumiem ponieważ w slocie #4 brakuje JEDEC #1… Gdyby nie to wszystko się zgadza :confused:

Wyjmij tą z 4 slotu i zobacz czy system będzie stabilny na trzech kościach o tych samych parametrach.

Dobra zaraz zobaczę tylko upewnię się robiąc ten test.

Test po 4 godzinach dobiegł końca wszystko jest w porządku. Wszystkie kości są sprawne na 100%. Zatem jak pozbyć się tych spadków wydajności? Wcześniej komputer na tym HDD uruchamiał się w jakieś 15 sekund, a teraz ponad 30. Dodam że przed włożeniem ramu robiłem aktualizacje systemu i już go potem nie włączałem. Dopiero po zainstalowaniu kości pierwszy raz go uruchomiłem ale szczerze wątpię że to od tego :confused:

A wyjąłeś pamięć RAM z czwartego slotu, jak pisali Ci wyżej? Sprawdziłeś?

Jeszcze nie próbowałem właśnie sprawdzam za 5 minut dam znać

Nie wiem co dokładnie się stało ale po wyjęciu kości i uruchomieniu systemu oraz zalogowaniu się automatycznie wyrzuciło system i komputer się zresetował.

Po wyjęciu ostatniej kości komputer stał się szybszy. Czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć czym jest to spowodowane jeśli memtest nic nie wykazał? Jest to sprawka pc czy jednak kość daje dupy?

Dodam że co jakiś czas dysk głośno mieli i skwierczy przez kilka sekund.

Ja bym to wylączył podociskał i dopiero pisał. Nawet /extremalnie/ wyciągnął wszystkie kości RAM, przetarł lekkim alko (spirytus salicylowy) do sucha. Pochuchał pomodlił sie, docisnął i sprawdził jeszcze raz. Wyłaczył z kontaktu nawet. Kompy maja czasami swoje widzimisię.
A te z latami potrzebują głaskania:)
Piszcie piszcie , w serwisie robiłem kilka lat, nie takie cuda widziałem

Masz zupełną racje. Tylko bardzo ciekawi mnie dlaczego w programie cpu-z w czwartej kości nie wykazuje JEDEC #1. Na zwrot mam 14 dni wiec raczej wystarczy czasu na wszystkie możliwe testy…

ramy sa używane usyfione. nie oddawaj , wyczyść i dopiero sprawdź. No i żeby nie były mokre od wódy :slight_smile:
Wystarczy 1 brudy pin i juz /niby leży/
No i memtest robi swoje, ale zamiast gapic się 2 godziny, mozna inaczej.

Ostatnia kość nie jest “taka sama”. Nie wiem co to za płyta główna, ale stawiam dolary przeciw orzechom, że nie może się “dogadać z pamięcią” i koniec końców ustawia tryb flex mode.
A “brak JEDEC” - to żaden brak tylko odpowiedź na zapytanie do kontrolera SPD pamięci.

HMT351U6BFR8C-H9 1333 9-9-9 Data transfer rates: PC3-10600, PC3-8500, or PC3-6400
HMT351U6CFR8C-H9 1333 9-9-9 Data transfer rates: PC3-14900, PC3-12800, PC3-10600

Płyta główna GIGABYTE B150-HD3… Są na to jakieś sposoby żeby to ze sobą współgrało ?

Wyłącz w bios dual channel, czy jak to zwał

Wtedy wszystkie będą jako single channel ale co to zmieni jak kolega wyżej wnioskuje że jeden z nich i tak nie pasuje do reszty?

Potasuj pamięci w bankach, lub ustaw parametry pamięci ręcznie w biosie.

Myślisz że dual podnosi jakos wydajność? Jak miałeś 2-4 GB RAM. Teraz miej to w D