Komputer zwalnia w trakcie pracy i problem z uruchamianiem

Od dłuższego czasu mam problem z komputerem. W trakcie pracy wyraźnie zwalnia przy przeglądaniu Internetu i nawet pracy na plikach. Specyfika mojej pracy wymaga pracy w przeglądarce w wielu kartach i na wielu plikach pakietu biurowego. Po 2-3h komputer dostaje „zadyszki” do tego stopnia, że pomaga tylko reset. Tyle że ja muszę taki reset wykonywać nawet 3x w ciągu mojej pracy, czyli przez ok 8h pracy komputera. Ostatnio po tym jak komputer dostał „zadyszki” w ogóle nie mogłam uruchomić komputera, nawet po resecie. Poratowało mnie uruchomienie w trybie awaryjnym i jakoś odzyskałam dostęp do danych. Obawiam się, że coś z dyskiem twardym, że się sypie. Teraz po tej akcji z trybem awaryjnym boje się pracować na nim i teraz pracuje na zastępczym sprzęcie. Zresztą zauważyłam teraz że komputer bardzo powoli się włącza i chodzi bardzo ociężale nawet na samym początku pracy
To 7 letni PC stacjonarny, wolny od infekcji - skanowałam kilkoma programami. Właśnie przypuszczam, że jego główną „bolączką” są niewydolne parametry, jak na dzisiejsze czasy bo parametry sprzętu te same od lat, a przecież aplikacje, programy cały czas się aktualizują i potrzebują przestrzeni żeby funkcjonować. Więc chyba procesor i RAM już nie dają rady…
Parametry komputera: Intel Core i3, RAM 4 GB, Win 7 64-bit
Proszę o pomoc - może da radę oczyścić system ze śmieci czy jakoś przyśpieszyć jego funkcjonowanie. Będę wdzięczna za wszelką pomoc i rady.
Dam obowiązkowe raporty i może screeny z Menadżera zadań, tak pomocne do wglądu

1 polubienie

Witaj @Orianka :slight_smile:

Dołącz więc skany FRST

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

RAPORTY:
FIRST http://www.wklejamy.pl/BNnQIfx5Es
Addition http://www.wklejamy.pl/DXQXkljISX
Shortcut http://www.wklejamy.pl/GqkVHhPJlC

Raporty są jako User ale to konto ma uprawnienia Admina. Wcześniej na komputerze były 3 konta, teraz jest tylko jedno z uprawnieniami administratora

Daje też do wglądu Wydajność z Menagera zadań
https://zapodaj.net/d53841fa95f11.jpg.html

Daje jeszcze do wglądu dane nt dysku twardego z HD Tune
Benchmark Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 6dac60a40eac3.jpg
Info Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - ecd9a190638a1.jpg
Health Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - aee09ba61ce97.jpg
Error Scan Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - a4bebfe7713a9.jpg

Dziękuję
Na początek oczyścimy system z niepotrzebnych wpisów
Widać pozostałości po programach antywirusowych Bitdefender i GData
Masz podłączone jakieś urządzenie Canon? Też są pozostałości, ale nie wszystkie działające w systemie będę usuwał teraz.
Dopiero, gdy napiszesz, że żadnego Canona nie masz i nie używasz.
Potem ewentualnie można zająć się szukaniem problemów sprzętowych

  1. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. D:\Programy\FRST64
    fixlist.txt (4,8 KB)
    „Plik naprawczy został utworzony tylko dla Ciebie, nie należy go stosować na innym komputerze”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.
  4. Pobierz ADWCleaner
  5. Uruchom z Uprawnieniami Administratora, uruchom skanowanie.
    Jeśli znajdzie linie z Preinstalled to odznacz, resztę oczyść
  6. Wklej plik wynikowy.

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Być może coś da ewakuacja danych gdzie odczyt spada do 1,5 MiB/s.

1 polubienie

Dodałam jeszcze w pierwszym moim poście z raportami teraz, do wglądu teraz analizy nt dysku twardego z programu HD Tune, wszystkie parametry

Kiedyś miałam antywirusy BitDefener i GData, były też inne Awast, Commodo. Niby wszystko odinstalowywałam ale wiadomo ślad zostaje. Teraz już prawie 2 lata mam Kaspersky i jestem zadowolona
Canon miałam kiedyś i drukarkę i instalki do aparatu - teraz już ich nie używam, oczywiście wszystko odnistalowałam Teraz mam drukarkę Brother i jej komponenty, używam na bieżąco
Także można czyścić wszystko co zbędne

Daje Fixlog po naprawie z FRST
FixLog Untitled - Wklejamy.pl

Od razu po restarcie komputer szybko się uruchomił, więc jest nadzieja :slight_smile:

Przeskanowałam komputer ADWCleaner
Znalazło jakieś pliki Preinstalled - odznaczyłam, nie brałam do kwarantanny
Raport Untitled - Wklejamy.pl
Dam też wgląd na pulpit z ADWCleaner - znalazło jakieś 8 elementów - pewnie jest w raportach też
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - e6c8577eb79eb.jpg

Z komputera zezwalam wyczyścić wszelkie śmieci i wszystko co zbędne
Martwi mnie tylko kondycja dysku twardego - bo też przy każdym wyłączaniu komputera pojawia się komunikat że musi wymusić zamknięcie pewnych procesów - zapomniałam o tym wspomnieć wcześniej
Tak czy inaczej potrzebne jest porządne przeglądnięcie mego komputera i usunięcie z niego zbędnych rzeczy - na co wyrażam pełną zgodę

Ważna informacja dla Forumowiczów, którzy chcieli by mi pomóc z komputerem

Dostałam info na priv od dwu osób z chęcią pomocy z optymalizacją komputera i radami.
Proszę o udzielanie wszelkich sugestii i rad publicznie tutaj w wątku - nie ma się naprawde czego bać
Zresztą dla mnie priorytetem jest pomoc osób na forum w randze Ekspert i to na nich liczę najbardziej - już nie raz poratowaliście mi komputer w ciągu tych kilku lat, za co jestem wdzięczna :slight_smile: Mam do Was Ekspertów pełne zaufanie!
Osoby które piszą mi na priv - nie znam Waszych kompetencji i nie mam jak tego zweryfikować, mimo wszystko jednak dziękuję za dobre chęci

Tutaj nie ma takich.

Jak to nie ma… Są np @iJuliusz wyświetla mi się jako EKSPERT

Zresztą w dziale Bezpieczeństwo warto korzystać z pomocy sprawdzonych osób zweryfikowanych przez Administracje - jest o tym w informacjach ogólnych u góry na początku działu
Chciałam swym postem jedynie zwrócić uwagę żeby osoby nie pisały na priv tylko publicznie na forum, przecież nie ma się czego bać

1 polubienie

Dziękuję z raporty i szczegółowe informacje :wink:

Zrób teraz nowe skanowanie FRST, wstaw logi, usunę pozostałości po Canon
i przyjrzę się innym informacjom sprzętowym w logach

Jak nikt nie chce ocenić SMART (health) to może CrystalDisk info ma aktualniejszą bazę (Darmowy HD tune to 14 letni program) jaki parametr już nie jest OK a na poziomie ostrzeżenia/zagrożenia.

Przepraszam bardzo te osoby z działu bezpieczeństwa, nie Was miałem na myśli.

@Orianka
Od siebie mogę dodać, że w przeglądarce posiadasz wiele rozszerzeń blokujących reklamy. Wystarczy zastosować tylko jedno - uBlock Origin (Chrome, Firefox). Usuń: Bloker reklam AdGuard, AdBlock — najlepszy bloker reklam, Adblock Plus - darmowy adblocker.

Możesz także zastosować się do mojego poradnika → https://soo.bearblog.dev/chrome/
Uwzględniłem w nim dodatkowe filtry do uBlock Origin.

Za CCleanera proponuję zastosować otwartoźródłowy zamiennik, do prostego oczyszczania systemu ze zbędnych plików → BleachBit. Moduł czyszczenia rejestru i aktualizacji sterowników w CCleanerze może zdestabilizować pracę systemu. :wink:

Wtyczka Unity Web Player nie jest już wspierana, więc możesz ją odinstalować.
Microsoft Silverlight również niewspierany.
Czy potrzebujesz używać Javy?

Zrobiłam nowe skanowanie i oto raporty
FRST Untitled - Wklejamy.pl
Addition Untitled - Wklejamy.pl
Shortcut Untitled - Wklejamy.pl

Tak jak wspominałam, można usunąć wszystko co zbędne - nawet jakieś komponenty programów Lenovo czy co tam jeszcze się znajdzie

Chętnie sprawdzę ten program :slight_smile:

Korzystam z tych wtyczek bo świetnie blokują mi wszystko co zbędne podczas korzystania z Internetu. Jeżeli ten Origin jest równie dobry jak te co mam to chętnie wypróbuje :slight_smile:

Z CCleaner korzystam odkąd pamiętam, usuwa mi sporo nawet 0,5 GB dziennie, nie spodziewałam się że może mieć zły wpływ na system. Też zapoznam się z polecanym programem
Jave mam tak na wszelki wypadek, nigdy nie wiem kiedy może się przydać, a niektóre programy dalej działają z Java

Widzę że sporo programów teraz nowych wyszło, dużo lepszych niż te co mam obecnie na komputerze. Chętnie się z nimi zapoznam i być może zastosuje jeżeli warto. Dziękuję za cenne wskazówki :slight_smile:

1 polubienie

Używanie 5 może powodować dziwne błędy na stronach WWW i przeglądarkę zamulić.

Stąd trzeba używać 1, bo pewnie tryb odwrotnej dopuszonej listy nie jest aktywny w uBo lub AdGuard (dodatek AdGuard lepiej może ogarnąć reklamy WP np. na tym forum też).

Korzyści ABP (lista ABP Filters z projektu Anti-CV) mogą być od dawna w listach uBo i AdGuarda.

Chciałem właśnie umieścić nowy plik naprawczy i sprawdzić poprzednie logi FRST
Niestety
Nie mam możliwości podejrzeć ostatnich plików FRST
Możesz je dodać jako załącznik?

Wklejki nie działają - coś z serwerem.
Nie znam innych serwisów do wklejek, może polecicie jakiś, który działa?
Raporty w załącznikach
Addition.txt (29,9 KB)
FRST.txt (22,8 KB)
Shortcut.txt (38,7 KB)

Wklejka już nie ma błędów 5XX.