Komunikat NTLDR is missing na starcie

(Dmcmmm) #1

Na starcie systemu pojawia się komunikat "NTLDR is missing". Więc sprawdziłem to. Uruchomiłem z LiveCD Hirensa (MiniXP), wszedłem w partycje D i jest tam plik NTLDR. Hirens ma również wbudowane narzędzie do naprawiania tego problemu, ale ono wówczas pokazuje inny komunikat:

"Windows could not start because the following file is missing or corrupt:<Windows root>\system32\hal.dll.
Please re-install a copy of the above file."

Kolejna rzeczą, która zrobiłem to uruchomiłem konsole odzyskiwania z oryginalnej płytki windowsa xp. Wydałem polecenie:

chdsk /r /p 

które znalazło jeden błąd i naprawiło, jednak nie przyniosło żadnych efektów w moim przypadku.

Mimo wszystko korzystając z opcji "Boot windows xp from HDD" w hirensie, system odpalał, ale niestety uciążliwe jest bootowanie systemu w ten sposób (ciągłe trzymanie płytki z hirensem w napędzie). Więc w akcie desperacji, wszedłem ponownie w konsole odzyskiwania i wpisałem:

fixboot D:

wyskoczył komunikat, że niby pomyślnie ukończono, ale w moim przypadku brak efektów, nadal system nie wstaje. Ponadto, od tego momentu nawet nie mogę go uruchomić korzystając z płytki livecd z hirensem (opcja boot xp from hdd). Wyskakuje komunikat: 

"Windows could not start because the following file is missing or corrupt:<Windows root>\system32\hal.dll.
Please re-install a copy of the above file."

mimo tego, że ten plik się tam znajduje. 

Co może być problemem i przede wszystkim jak go skutecznie rozwiązać bez utraty danych?

(rgabrysiak) #2

Cześć,

Sprawdź: http://forum.dobreprogramy.pl/ntldr-is-missing-na-w%C5%82asne-%C5%BCyczenie-t299648/

(bart86) #3

W konsoli odzyskiwania się wpisuje dwie komendy fixboot i fixmbr

(Djzon) #4

Naprawa hal.dll

CMD:

sfc /SCANFILE=c:\windows\system32\hal.dll

(Atis) #5

Ta komenda nie działa na XP, bo przełącznik SCANFILE działa Vista, 7, 8.

(Djzon) #6

expand ?:\i386\hal.dl_ c:\windows\system32

?: ścieżka do CD/DVD ROM

(Dmcmmm) #7

Żadne z powyższych metod nie zadziałało. Szczerze mówiąc, nie mam pomysłu jak rozwiązać problem. Mam jednak podejrzenia, że jakaś aktualizacja mogła być jego przyczyną. 

(Atis) #8

Pliki chyba są prawidłowe, bo napisałeś, że jednak można uruchomić ten system.

Sprawdź czy BIOS-ie masz odpowiednie ustawienia dotyczące rozruchu.

Odłącz zbędne napędy, pendrive itp.

https://neosmart.net/wiki/ntldr-is-missing/

(Dmcmmm) #9

Było można uruchomić system (za pomocą hirensa) dopóki nie nakombinowałem i nie próbowałem podmieniać plików (ntldr i hal.dll), które pobrałem z internetu. Później nawet kopiowanie z oryginalnej płytki tych plików nie pomogło i wciąż system leży, nie mogę się do niego dostać. 

(Djzon) #10

W tym przypadku musisz naprawić 

boot.ini

(Dmcmmm) #11

Gdy każde z rozwiązań zawodziło, nie wytrzymałem presji. Poszedł reinstall, wszystko ładnie śmiga.

(Djzon) #12

dmc - miałem kiedyś… kiedyś XP…i wiem w czym problem tkwi…

jeśli masz w systemie więcej niż 1 dysk

radzę odłączyć INNE dyski i dopiero instalować system Windows XP