Konfiguracja WiFi

Posiadam router Asus 4G-AC68U i chciałem spytać bo jak router ma 2.4Ghz i 5Ghz najczęściej ustawia się dwa różne SSID, a co jeśli ustawię na dwóch pasmach to samo SSID i hasło WPA2? Czy to kwestia routera i jego firmwar-u jak będzie tym sterował czy sprzetu? Czy są jakieś standardy w tej kwestii czy nie ma. W pracy mam routerek taki mały od T-Mobile i trzeba wybrac w opcjach, które pasmo WiFi się chce uzywać bo jednocześnie nie działa, ale SSID i hasło sa takie samo, a co gdy oba pasma działają jednocześnie czyli tak jak we wspomnianym Asusie jest Dual Band WiFi?

Może co poniektórzy stwierdza, że mógł sobie wyGooglowac, ale jakichś konkretnych rzeczy na ten temat nie da się wyGooglowac poza forami i różnymi tematami nie mającymi zbyt wiele wspólnego do tego, o co pytam.

Router sam doda do SSIDA sieci w 5g: “_5G”.

Generalnie jest to kwestia oprogramowania i priorytetów zarówno AP jak i klienta.

Niekoniecznie.

Mam RT-AC68U, bazuję na swoich ustawieniach. Co Ty masz na myśli?

Jak ustawiasz po kreatorze poczatkowym SSID to dodaje 5G, jak ustawiasz potem w zaawansowanych ustawieniach to nie doda, przynajmiej 4G-AC55U poprzedni mój tak nie robił, a na 4G-AC68U napaliłem się ze wzgledu na LTE do 300Mb/s i to, że to to samo co RT-AC68U plus modem LTE :slight_smile:

Coś troszke dokłądniej, jakaś zasada tego jest czy kwestia co sobie umyśliłnp. Apple w iOS i Asus w AsusRT? :slight_smile:

Faktycznie. Mogę ustawić takim sam SSID i takie samo hasło dla obu sieci. Ciekawe :slight_smile:

Kupiłem raz i potem na forum sprzedałem pod starym nickiem router

Wszystko fajnie, ale LTE po USB na nim poprostu masakra jak na większości tego typu kombinacjach.

Tyle, że miał fajną rzecz co mnie poruszyło. Nie pamiętam nazwy funkcji coś chyba Wi-Fi Smart, ze ustawiałes 2.4Ghz oraz 5Ghz i mogłeś to połączyć w jedno SSID i hasło i router sam decydował w jakim paśmie lepiej. Tylko, ze hmmm, działało to swoiście różnie czasami wolniej niż szybciej tak jakby w jakiś sposób cos spowalniało, potem odkryłem, że np. Androidy głupieja przy tym, chociaż łącza sie bez problemu i wszystko śmiga, ale speedtest szalał dziwnie, natomiast iPhony, PC z win 10 w porzadku, ale z Linuksem za nic się nie mógł dogadac wykrywał dziwnie podwójne SSI?D jakby na dwa pasma, jedno.

Z tąd mojej pytanie jak to działą na routerze ustawiając na dwa pasma jedno to samo SSID i hasło, kto decyduje, które pasmo działa nadawca (router) czy odbiorca (dane urzadzenie łączące się z routerem)? :slight_smile:

W Synology to się nazywa “inteligentne połączenie”. W Asusie nie ma odpowiednika :slight_smile:

Dokłądnie tak (skopiowane ze strony Synology):

Technologia Smart Connect

Nie jesteś pewien, które urządzenia należy podłączyć do pasm 2,4 i 5 GHz? Dzięki bezprzewodowej technologii Smart Connect firmy Synology, urządzenia są automatycznie połączone z najodpowiedniejszym pasmem zgodnie z wstępnie zdefiniowanymi lub konfigurowalnymi kryteriami. W ten sposób użytkownicy mogą cieszyć się z najlepszego połączenia Wi-Fi, nie martwiąc się o szczegóły techniczne.

Źródło:

https://www.synology.com/pl-pl/products/RT1900ac

Asus nie ma odpowiednika dlatego co będzie jak ustawi się te same SSID i hasła? :slight_smile:
To samo można na routerach Huawei czy innych z dual Band :slight_smile:
Czy jest coś w sieci kto to próbował, testował?? :slight_smile:

W takim przypadku nie będą się zakłócały - bo 2 osobne pasma.
Jedyne co może wystąpić, to komputer/telefon połączy się z SSID, ale z punktem wg zapamiętanego MAC urządzenia dostępowego.
Tak powinno to zadziałać w teorii - jak jest w praktyce? Nie wiem, nie robiłem takich eksperymentów :wink:

W większości routerów karta sieciowa nadająca wifi w obu pasmach ma ten sam MAC, w Asusie sprawdze.

W Asusie:

Wireless 2.4GHz Adres MAC

2C:FD:A1:38:F1:u5408:

Wireless 5GHz Adres MAC

2C:FD:A1:38:F1:0C

Czyli jak raz się połączy z WiFi o danym MAC adresie to z innym MAC z tego urzadzenia o tym samym SSID i haśle nie połączy się, nie powinien, dobrze rozumuje?

Czy ustawiając SSID takie samo na obu pasmach i hasło to samo to urzadzenia wykryją jedno wifi czy dwa z tą sama nazwą?

Nie, zawsze zapamiętane urządzenie powinno mieć pierwszeństwo. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy słaby lub brak sygnału od znanego adresu MAC. Wtedy system operacyjny klienta wybierze najczęściej sieć o silniejszym sygnale.
Jest to problem trochę (ale i zaleta, gdy masz sieć biurową i idąc korytarzem zawsze masz połączenie WiFi, tylko z różnych AP), bo jeśli ustawisz fałszywy AP z pułapką na WiFi, tj. będzie prosił o dane dostępowe do sieci, ale zaakceptuje wszystkie podane hasła, to teoretycznie możesz zebrać hasła WiFi osób w zasięgu tego hotspota :wink: Ludzie z reguły nie wyłączają połączeń WiFi w telefonach, nawet jeśli są poza zasięgiem znanych sieci.
Ogólnie to każde urządzenie ma swój interwał skanowania w poszukiwaniu znanych sieci WiFi.
EDIT: Dlatego podobał mi się ficzer z Windowsa mobilnego, gdzie była opcja (jeśli używało się Cortany) uruchomienia WiFi tylko w danej lokalizacji :wink:

Ja w iPhonie Hotspot mam wyłączony więc się nikt do mojego telefonu nie przyłączy. Mieszkam na wsi gdzie między sasiadami odległośc jest większa niż 200 metrów, a raczej żadne domowe WiFi tak daleko nie sięga chyba, że wiatr poniesie (żart) :stuck_out_tongue:

Czyli na domowe warunki, nie w bloku, moze to być dobry pomyśł na obu pasmach dac to samo SSID i hasło i nie myślec, z którym pasmem WiFi się połączyło urzadzenie?? :slight_smile: Czy są jeszcze jakieś zonki, które moga się trafić poza AP i hotspotami z urzadzeń klienckich?

Jeżeli urządzenie obsługuje tylko 2.4Ghz to tylko z tym pasmem routera się połączy?
Jest ryzyko, że jakieś urzadzenie może pokazywac iż wykryło dwie sieci o tym samym SSID czyli z obu pasm?

Można, jeśli masz taką możliwość, chociaż wiele zależy od systemu na danym urządzeniu :wink:
Raczej problemów nie będzie.

Tak, jeśli urządzenie, np. telefon, wspiera tylko jedno pasmo, to tylko ono będzie dla niego widoczne.

Tak, jest takie ryzyko.

Ustawiłem w Asus 4G-AC68U taki sam SSID i hasło na obu pasmach. Na iPhonie widzi jedno SSID, na dekoderze nc+ wifi PremiumBOX+ jedno SSID, w TV LG 49LH570V pokazał dwa SSID o tej samej nazwie. Póki co tylko iPhon idzie w 5Ghz i TV LG.

EDIT: Jednak TV LG widząc dwa SSID o takiej samej nazwie, to które bym nie wybrał zawsze działą w 2.4Ghz. Jak w 5Ghz było inne SSID to wtedy działał w 5Ghz WiFi.

Odbiornik i tak działa z konkretną częstotliwością, albo 2.4GHz albo 5GHz, nigdy obie na raz. No chyba, że masz 2 niezależne anteny, ale i tak konfiguruje się je oddzielnie. Nawet jak sieje sieć z tym samym SSID to urządzenia widzą ten sygnał, który odpowiada ich częstotliwości.