Konkurs Intel i dobreprogramy

Witam.

Tak mnie ciekawi - czy redakcja moze udostępnić prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe? Najbardziej interesuje mnie pytanie 10 ( to o odległości pokonanej podczas jednego taktu procesora).

Zwyciezcy pojawią się na stronie 8 grudnia?

Pytanie 10 ( i nie tylko 10) było z “niespodzianką” tu jest zrzut ekranu z pytaniem konkursowym:

 

 

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/image/6565-konkurs-intela-pytanie-910/

Spójrzcie na artykuł po prawej stronie pt. Ludzki spryt kontra fizyka: przed nami jeszcze wiele lat doskonalenia mikroprocesorów - tu link do tego artykułu: http://www.dobreprogramy.pl/Ludzki-spryt-kontra-fizyka-przed-nami-jeszcze-wiele-lat-doskonalenia-mikroprocesorow,News,57365.html

 

Wyjaśnienia dalsze chyba są zbędne? :smiley:

Szkoda, że wszystkie dowody na istnienie konkursu zostały usunięte, wystarczyło usunąć jedynie formularze odpowiedzi.

Zgadzam się z Tobą. Bardzo dziwne zachowanie redakcji. Przecież wystarczyło tylko zablokować możliwość odpowiedzi na przeterminowane pytanie.

To jaka była odpowiedź w ostatnim pytaniu? Chodzi mi o pierwszą jego część.

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Jeśli uważasz, że tak, to przeczytaj jeszcze raz mój pierwszy post w tym wątku.

Umiem czytać, ale chodzi mi o to, czy na pewno informacja zawarta w tym artykule jest odpowiedzią na pierwszą część ostatniego pytania.

 

Podczas udzielania odpowiedzi na 10 pytanie zauważyłem obok pytań ten artykuł i wiedziałem, że nie jest to przypadek, gdyż redakcja kiedyś w jakimś konkursie wykonała podobny zabieg. Potem coś odwróciło moją uwagę i do artykułu zajrzałem dopiero po udzieleniu odpowiedzi. Moja odpowiedź brzmiała inaczej niż jest napisane w artykule, więc chciałbym wiedzieć, czy odpowiedziałem dobrze.

A to czy informacja zawarta w artykule jest odpowiedzią na pytanie chyba jest dla większości oczywiste skoro w pytaniu i artykule są podane identyczne parametry (częstotliwość 5GHz)?

 

Nie wiem czy odpowiedziałeś dobrze bo nie znam Twojej odpowiedzi ale skoro był inna niż informacja z artykułu…

Czy mi się wydaje, czy w artykule jest błąd? Wg. kalkulatora google c/5Ghz to około 6cm.

Ja sobie dokonałem obliczeń na podstawie informacji z tego artykułu i wspierałem się też danymi na innych stronach i wyszło mi coś innego. Nie jestem znawcą i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że popełniłem błąd lub podążyłem złą drogą w poszukiwaniach odpowiedzi.

 

W artykule jest: ‘W ciągu 200 pikosekund (częstotliwość 5 GHz) światło przebywa w próżni ok 2,74 cm.’.

Informacje, które znalazłem na Wikipedii: pikosekunda - ps —> 3,3ps = 1mm

Po wyliczeniu wychodzi: 200ps = ok. 60mm = ok. 6cm

 

Powyższy sposób wykorzystałem, żeby sprawdzić, czy w artykule jest podana właściwa wartość. Wcześniej policzyłem innym sposobem i taki sam wynik otrzymałem jak w moich powyższych obliczeniach, więc stąd moje wątpliwości co do danych w artykule.

 

Możliwe, że coś pomyliłem lub że bierze się pod uwagę jakieś inne czynniki.

Ja mam pewien problem, nie wiem czy nie ma w tym tekście błędu http://www.dobreprogramy.pl/Ludzki-spryt-kontra-fizyka-przed-nami-jeszcze-wiele-lat-doskonalenia-mikroprocesorow,News,57365.html.

Wzór na prędkość: V = S/t V - prędkość, S - droga -, t - czas

Dane są takie:

prędkość światła  wynosi  299792458 m/s

częstotliwość 5 GHz

Żeby móc wykorzystać wzór na prędkość i obliczyć odległość brakuje nam czasu jednego taktu. Korzystamy ze wzoru na częstotliwość f = n/t, gdzie

f – częstotliwość, 5 GHz

n – liczba drgań, 1 bo interesuje nas czas jednego taktu

t – czas,  - tego szukamy

Po przekształceniu wzoru otrzymujemy, że t=n/f Podstawiamy wartości t = 1/ 5 GHz = 1/ 5000000000 Hz = 0,0000000002 s [sekundy]

Wracamy do wzoru na prędkość V = S/t, po przekształceniu aby otrzymać drogę otrzymujemy że S = V*t = 299792458 m/s * 0,0000000002 s = 0,0599584916 m [metra] co się równa ( zaokrąglę) 5,996 centymetra. Tyle pokona światło w trakcie jednego taktu procesora.

Moje pierwsze pytanie skąd w tekście ok 2,74 cm?

Drugie pytanie, która odpowiedź w konkursie będzie się liczyć? Ta z tekstu czy ta poprawna?

Podobno pytanie było na poziomie podstawówki, więc jeśli moje obliczenia są warte tyle ile kawałek papiru do podciru, to liczę że ktoś mi przedstawi swoje obliczenia, ale też bym prosił na poziomie podstawówki, albo jeszcze niżej. I nie chcę się tu wymądrzać bo na mnie jednego na tym portalu znajdzie się ze 100 mądrzejszych, po prostu chce to zrozumieć.

No właśnie mi też wyszło około 5.9. Fajny gdyby podano nam prawidłowe odpowiedzi na koniec konkursu. 

Wyniki będą jutro? Chyba w komentarzach widziałem ,że mają być dopiero w środę ale nie wiem czy to potwierdzone. 

Pytania –zestaw 5

Przegrałem  na tym 1 pytaniu bo na inne pytania pisałem nawet bardzo obrzenie

Cześć,

 

Skąd wiesz czy przegrałeś, jak nigdzie nie padła oficjalna odpowiedź? Głowa do góry, może akurat trafiłeś.

Nie trafiłem bo totalnie głupią odpowiedz dałem wcale nie zerkałem tamten artykuł aczkolwiek czytałem go kilka dni przed konkursem

Jeżeli dobrze pamiętam to 8.12.2014 miały być ogłoszone wyniki (w sensie laureaci) i jakoś nic nie widzę “widzę ciemność…”

Losowanie odbędzie się podczas jutrzejszego programu na żywo.

 

Cytat z regulaminu:

Dziś mamy 9 grudnia tak więc zgodnie z regulaminem rozstrzygnięcie wraz z losowaniem powinno się odbyć do wczoraj i według mojego rozumienia również ogłoszenie wyników konkursu zawiera się w pojęciu “rozstrzygnięcie” więc wyniki losowania nagród w konkursie również do wczoraj powinny być ogłoszony.

A tu na portalu cisza jak makiem zasiał, ślad po konkursie (pytaniach) znikł.

Nawet w regulaminie zaszły w międzyczasie zmiany, zniknął choćby link do strony ze szczegółami konkursu z pkt. 4 :shock:

Na  prośby czytelników  portalu: