Konkursy, a osoby współpracujące z DP

W ostatnim czasie na DP zaczęło się pojawiać sporo konkursowych inicjatyw (za co gromkie brawa :clap:), jednak zastanawiam się nad jednym faktem. W tych konkursach biorą udział ludzie, którzy w mniejszy lub większy sposób są powiązani z redakcją. Mam na myśli współpracowników, moderatorów zarówno bloga jak i forum. Czy to waszym zdaniem jest ok?

Każdy konkurs na innych portalach okraszony jest regulaminem, w którego paragrafach zawsze znajdzie się taki dość ważny punkt:

W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy, oraz członkowie ich najbliższych
rodzin (małżonkowie, rodzeństwo, itd).

Wiem, że “współpracujący” robią to za darmo (?!), w swoim wolnym czasie, ale może trzeba się określić po której stronie płota się stoi? Bo dla mnie są oni po prostu pracownikami.

Jeśli chodzi o ten konkurs, który aktualnie jest, pracownicy, czy też współpracownicy, nie mogą brać udziału w konkursie. Mogą brać udział w konkursie, ale o nagrodzie nie ma mowy.

Pisząc aktualny, to który masz na myśli?

Dla przykładu, jedna z trzech nagród w konkursie Synology trafiła do moderatora forum.

Mi też się wydaję, że widziałem gdzieś zapis, że mogą się bawić ale ich wynik nie jest brany pod uwagę ale mogę się mylić.

Przy maszynkach nie mogą :slight_smile:

Wystarczyłoby przeczytać regulamin :stuck_out_tongue:

Konkurs golarek, to może wyjątek (chyba pierwszy taki). A co o miesięcznych konkursach blogowych, czy składaniu PC?

W teorii Modkowie Forum nie są powiązani z redakcją, my to robiliśmy na zasadzie wolontariatu, jak to wygląda dziś, nie wiem.

2 polubienia

Moim zdaniem nie, choć bardziej niż to irytuje mnie przyzwolenie na tworzenie nowych kont wyłącznie na potrzeby danego konkursu.

1 polubienie

Wg mnie jeżeli konkurs jest na blogu, to moderator bloga nie powinien móc brać w nim udziału, adekwatnie forum. Tam gdzie moderator ma władzę, ze względów etycznych powinien być wykluczony z udziału.

2 polubienia

Masz rację, w “naszych” czasach forum było w głębokim poważaniu to i konkursy nam nie groziły, dlatego też nie mieliśmy podobnych rozterek :smiley:

7 polubień

“w mniejszym lub większym stopniu” powiązanych z redakcją jest mnóstwo użytkowników.

Wykluczanie naszych moderatorów, okazjonalnych współpracowników i innych użytkowników którzy nie mają dostępu do informacji mogących w jakimkolwiek stopniu uprzywilejować ich udział w konkursie byłoby względem ich nie w porządku i nie służyłoby żadnemu celowi.

Gdybyśmy chcieli nagrodzić albo skorumpować :wink: jakichś użytkowników, są na to dużo prostsze sposoby, niż manipulowanie wynikami konkursu (co poniekąd czuję, że tym postem może nie zarzucasz, ale poddajesz pod rozwagę jako realne zagrożenie).

Pamiętajcie, że te konkursy to przede wszystkim dobra zabawa, staramy się teraz żeby było ich więcej i żeby kazdy miał szansę coś wygrać :slight_smile:

2 polubienia

Ułatwię Ci.

Zrezygnowałem z udziału w konkursie blogowym i już w nim nie będę brał udziału. Czy to ciebie zadowala ? :smiley:

Jeżeli w konkursie na forum biorą udział moderatorzy forum, którzy mają możliwość wpływania na wyniki - nie mówię, że z niej korzystają, ale po prostu taka możliwość istnieje, to nie powinni brać udziału. Podobnie jest z konkursem na blog miesiąca - moderatorzy blogów też mają możliwość wpływania na wyniki (zamieszczania czyiś/swoich wpisów na głównej, albo nie, a tym samym decydowania o tym czy kogoś wpis bierze udział w konkursie) - higienicznym i etycznym byłoby, żeby nie brali udziału w konkursie.

Jeszcze raz powtarzam, nikomu nic nie zarzucam, ale jeżeli jest taka możliwość, to kiedyś ktoś z niej może skorzystać…

1 polubienie

Nie mam pojęcia jak niby moderatorzy forum mogliby wpływać na wyniki konkursu o składaniu PC-ta (bo tylko ten konkurs chyba bierzemy pod uwagę, nie ten o golarkach na portalu). Ja w nim nie brałem udziału, ale udział brał @darek719 i w sumie nie widzę przeszkód.
Wszystko co tu robimy jest dokładnie zapisywane w logach, więc np. wywalenie czyjegoś tematu byłoby zaraz zauważone. Nie mamy żadnej fizycznej możliwości manipulacji ilością głosów, ich dodawania czy wyrzucania.
Obecnie moderator tego forum to zwykły użytkownik w żaden sposób niepowiązany z redakcją, posiadający trochę więcej uprawnień. Tak samo z resztą użytkownicy z TL3 mają tu znaczne uprawnienia i mogą robić różne rzeczy, ot choćby zmieniać tematy innym użytkownikom i przenosić wątki pomiędzy działami. Czyli wykluczymy też tych, którzy dużo piszą?

A czy sam przypadkiem nie pisałeś o multikontach jednego z użytkowników i złym policzeniu głosów w tymże konkursie? To tyle jeśli chodzi o “byłoby zaraz zauważone”…

I jeszcze raz, bo chyba jest problem ze zrozumieniem, nie mówimy o sytuacja zaistniałych, tylko o takich, które mogą zaistnieć.

No przecież multikonta jakiegoś użytkownika to zupełnie inna sprawa, co to ma do udziału moderatora w konkursie?
A już chyba wiem, chodzi o to, że nie zostało to zauważone, tak? Otóż zostało zauważone i jak teraz widzę, to te głosy zostały odliczone. Odliczono też niektóre głosy oddane z nowych kont, ale chyba nie wszystkie. Może dlatego, że nie jest łatwo stwierdzić, które konto zostało założone tylko w tym celu. Ja trochę inaczej to policzyłem, ale administracja i redakcja ma większy wgląd w użytkowników i w to, kiedy głosy były oddawane (ja tego nie widzę).

Pierwsze publicznie zarzucasz, że jeden z nagrodzonych powinien być zdyskwalifikowany, a teraz nagle piszesz, że może nie, że pewnie było inaczej… tracisz swoją wiarygodność. Dziwi mnie tylko, że nie dostrzegasz tak prostego konfliktu interesów, a może nie chcesz dostrzec?

Jeden z użytkowników, który teraz jest moderatorem, wiemy, że naginał zasady dla własnych korzyści. Ja bym sobie za nikogo rąk nie dał uciąć.

Pozostaje jeszcze kwestia już też gdzieś poruszona - “będę głosował na moderatora, żeby mu się przypodobać, może to jakoś zaowocuje w przyszłości”, “o moderator, zagłosuję na niego”, itp. itd.

Kwestia etyki.

2 polubienia

Ja uważam, że każdy może wziąć udział w konkursach, ale… żeby osoby przynależące do Guru (tj. Admin, Moderator, Redaktor, Właściciel i itp.) nie używali przywilejów. Liczy się dobra zabawa i fair play. I przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem moją opinią. :blush:

Bo było inaczej, to chyba widać po wynikach, a Ty “mieszasz dwa różne systemy walutowe”, czyli w jednym zdaniu piszesz o dwóch różnych sprawach - o moim zdaniu i o tym, jak do tego podeszła redakcja (do czego przecież miała prawo).

Ja pisałem, że moim zdaniem, za głosowanie poprzez multikonta powinna być dyskwalifikacja, ale redakcja po prostu odliczyła te głosy.
Dodatkowo ja nie miałem wglądu w to kto i kiedy głosował, więc moje wyliczenia mogły być błędne.

EOT.