Kopia obrazu Recovery .wim - jak zainstalować?

Witam,
Posiadam laptopa lenovo z partycją PBR_DRV recovery system Windows 8.1, miałem pewien problem z dyskiem namieszałam na partycjach i recovery nie działa, ale partycje recovery są nadal na dysku ukryte, za pomocą programu EaseUS Partition Master 11.5 zgrałam cała partycję PBR_DRV recovery jest tam system w pliku install.wim, jak zainstalować ten system z tego pliku install.wim?

Druga część tego artykułu wyjaśnia jak to zrobić, z pierwszej dowiesz się jak przygotować nośnik do bootowania.

Ale czy to zadziała na 8.1?

Bo to jest poradnik pod Windows 7, aktualnie nie mam systemu na tym laptopie lenovo.

 

Tutaj znalazłem jakiś poradnik http://szulcu.net/2014/06/uniwersalny-nosnik-instalacyjny-z-windows-7-windows-8-lub-windows-8-1/
Wykonałam wszystkie punkty w GImageX, gdy dochodzę do punktu Tworzenie bootowalnego obrazu ISO to program powinien wskazać plik jako ISO a ja mam nadal .wim?

 

Zadziała tak samo jak na 7, zalecam jednak użycie imagex z wiersza poleceń zamiast gimagex.

Poza tym poradnik, który zalinkowałeś tłumaczy jak posłużyć się plikiem install.wim z płytki instalacyjnej aby utworzyć nośnik do instalacji, a nie do przywrócenia systemu (ze sterownikami, poprawkami i aplikacjami) z kopii zapasowej.

Rozumiem, no to jak napisałeś utworzyć nośnik do instalacji tak właśnie chce zrobić z niego taki nośnik, bo w tym pliku są pliki od laptopa lenovo sterowniki itp, otworzyłam plik w PowerISO.

 

sprawdź, czy w PowerISO możesz zapisać plik jako   .iso

 

Przeczytaj artykuł do którego dałem link w pierwszym poście.

 

W skrócie czynności powinny wyglądać tak:

  • przygotowujesz pendrive lub płytę

  • na dowolnym komputerze z windows 7 lub wyżej instalujesz Windows AIK

  • tworzysz wg. instrukcji z artykułu plik .wim ze środowiskiem WinPE (pamiętaj o skopiowaniu narzędzi, tak jak jest opisane w artykule do folderu mount)

  • tworzysz bootowalny nośnik :

jeżeli będzie to płyta, masz wszystko opisane w artykule (otrzymujesz plik iso i wypalasz go)

jeżeli chcesz nośnik na pendrive, robisz tak jak płytkę do momentu otrzymania pliku iso, następnie programemRufus przenosisz zawartość iso na pendrive

  • bootujesz komputer z przygotowanego nośnika

  • wykonujesz instrukcje z 2 części artykułu ( korzystając z pliku wim na partycji recovery)

Dzięki za opisanie.
Uruchomiłam tego laptopa, systemu wcale nie było na nim, nie wiem jakim cudem ale pokazało mi się takie okno po uruchomieniu:

Jak wejść ponownie do tego okna?

Tam była opcja jakaś nie pamiętam dokładnie napraw komputer i usuń dane osobiste coś takiego wybrałam to restart coś się robiło na laptopie i system działa, ale recovery nie działa wcale nie ma go w programie OneKey Recovery :(.

 

Okno które zobaczyłaś wynika z uruchomienia środowiska WinRE, które zazwyczaj instalowane jest na partycji z której bootowany jest system (to nie ta sama na której jest system, tylko ta “zastrzeżona” o wielkości ~ 300 - 500 mb)

Jeżeli były wykonywane jakiekolwiek zmiany w wielkości / ilości / położeniu partycji, program OneKey Recovery nie będzie już działał, pozostaje tylko ręczne przywrócenie systemu z partycji recovery ( o ile takowa dalej istnieje).

Niestety, jeżeli ekran który pokazałaś nie ładuje się automatycznie to nie da się bez dostępu do systemu włączyć go. W poprzednich wersjach systemu wystarczyło podczas ładowania systemu wcisnąć F8, ale microsoft to zmienił w Windows 8.

Jeżeli dostaniesz się do tego ekranu, spróbuj przejść do wiersza poleceń i sprawdź co zwróci wpisanie “imagex”.

W przypadku czegokolwiek innego niż komunikat, że nie znaleziono polecenia masz szansę odtworzyć system stamtąd.

Jaki jest rozmiar pliku .wim którym dysponujesz ?

 

Rozumiem, jak mi się uda wejść do tego trybu, to wpiszę to słowo w wiersz poleceń.

Rozmiar pliku install.wim 7,16GB.

Zrzut partycji:

 

Rozmiar wygląda w porządku.

Jeżeli po uruchomieniu WinRe i wiersza poleceń okaże się że jest tam imagex, to możesz przywracać od razu z wiersza poleceń na największą partycję.

Jeśli nie możesz dostać się do WinRE (czyli po włączeniu komputera nie uruchamia się nic), pozostaje tylko wykonanie bootowalnego nośnika na innym komputerze.

Masz sporo partycji i część pewnie wypadałoby usunąć, więc od razu napiszę:

  • poznasz je po rozmiarach

  • musi zostać ta z efi czyli SYSTEM_DRV

  • warto zostawić PBR_DRV ( chyba że skopiujesz plik .wim na zewnętrzny nośnik)

Aby zobaczyć partycje z wiersza poleceń, wpisujesz:

diskpart

select disk 0

list partition (żeby zobaczyć sam rozmiar)

list volume (żeby zobaczyć przypisane literki dysków - niekoniecznie c: będzie tą partycją na którą będziesz przywracać)

W razie problemów napisz , ale odpiszę dopiero jutro

Dobrze, jeszcze pomęczę się nad tym.

Odezwę się  i będę aktualizowała posta.

 

Już piszę co udało mi się zrobić:

Wiem jak za każdym razem można wejść do tego okna WinRe, a wiec naciskamy uruchom ponownie komputer i i przytrzymujemy lewy klawisz SHIFT i mamy WinRe :slight_smile:

Wpis imagex nie działa.

diskpart partycje

688afe8e.png
Polecenia list partition, list volume nie działają.

 

Wcześniej wchodziłam do recovery jak miałam system jeszcze to miałam komunikat:

“One key recovery partition has damaged, so do not launch the main application”

Teraz go nie mam wcale, bo jak wchodzę w recovery to od razu startuje system, myślę ze partycję są zagubione i dlatego ich nie wczytuje.

Tutaj ktoś miał ten sam problem z tym komunikatem i został rozwiązany:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2912779.html

Napisałam prośbę do tego użytkownika żeby mi pomógł w tym i nic nie odpisał.

Poradnik:

Zrobiłam krok po kroku ale mi się nie pokazują te informacje w cmd:

 

Mogę liczyć tylko na Ciebie, może uda się to zrobić.

 

 

 

 

 

 

 

Uruchomiłam to okno WinRe

 

 

Czy dysponujesz komputerem na którym możesz pobrać i zainstalować waik (dla windows 7) lub adk (dla windows 8) ?

 

Tak, właśnie pobieram z tego laptopa co mam 8.1 ten plik adk, co dalej mam robić?

 

  1. Instalujesz

  2. Uruchamiasz wiersz poleceń ADK (będzie taki wpis w programach w menu start) jako administrator

  3. Wydajesz polecenie copype amd64 C:\WinPE_amd64

  4. Montujesz surowy obraz winpe Dism /Mount-Image /ImageFile:“C:\WinPE_amd64\media\sources\boot.wim” /index:1 /MountDir:“C:\WinPE_amd64\mount” 

4a. Kopiujesz zawartość C:\Program Files\Windows ADK\Tools\x64 do C:\WinPE_amd64\mount\Windows\System32. (sprawdź czy ścieżka jest ok)

4b. Zapisz zmiany w obrazie poleceniem Dism /Unmount-Image /MountDir:“C:\WinPE_amd64\mount” /commit

  1. Wkładasz pendrive i sprawdzasz jaką dostał literkę

  2. Kopiujesz WinPE na pendrive poleceniem MakeWinPEMedia /UFD C:\WinPE_amd64 F:  (literkę F: zamień na taką jaką dostał pendrive)

  3. Zabootuj komputer z pendrive’a

  4. Wydaj polecenie ImageX /apply D:\obraz.wim 1 C: gdzie D:\obraz.wim zamieniasz na ścieżkę do swojego *.wim , a C: jest partycją docelową gdzie ma być system (sprawdź rozmiar diskpartem bo to niekoniecznie będzie C: )

  5. Wydaj polecenie bcdboot C:\Windows  (Gdzie C powinno być literką z poprzedniego polecenia)

  6. Zrestartuj komputer

edit: wprowadziłem korekty do paru poleceń

Nie mam tego folderu wcale:

4a. Kopiujesz zawartość C:\Program Files\Windows ADK\Tools\x64 do C:\WinPE_amd64\mount\Windows\System32. (sprawdź czy ścieżka jest ok)

Nie mam jak sprawdzić w tej chwili ścieżek bo używam komputera z linuksem.

Główny folder programu będzie chyba tutaj:

C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.1\Assessment and Deployment Kit\

lub

C:\Program Files\Windows Kits\8.1\Assessment and Deployment Kit\

 

Zajrzyj do środka i popatrz gdzie jest folder tools (amd64) i czy w środku jest imagex. Jeżeli tak, po prostu podmień C:\Program Files\Windows ADK\Tools\x64 na ścieżkę do tego folderu

Aha, ten folder miałam w C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.1\Assessment and Deployment Kit\Deployment Tools\amd64 (imagex jest) skopiowałam całość do C:\WinPE_amd64\mount\Windows\System32.

Błąd się pojawia

 

Jestem z powrotem na windowsie więc zaraz to przećwiczę u siebie i sprawdzę co było nie tak.

Ok to czekam na wiadomość.