Kopia obrazu Recovery .wim - jak zainstalować?

U mnie wyszło za pierwszym razem. Wgrywam spakowany folder do filelockera. Jak skończy się wysyłać, dam tutaj linka.

Rozpakujesz sobie i kontynuujesz od punktu 5.

 

screen.png

 

edit: plik już wgrany

 

Teraz parę wskazówek

Po zabootowaniu znajdziesz się na partycji X: 
To nie jest żadna prawdziwa partycja tylko wydzielony kawałek pamięci na który załodowało się WinPE
Zacznij od sprawdzenia w diskparcie która partycja jest którą i jaką ma literkę
diskpart - powoduje uruchomienie programu
list disk - pokaże dyski, zakładam że dysk 0 to twardy dysk, a 1 to pendrive
select disk numerek - wybiera dysk dla dalszych operacji
list volume - pokaże partycje ich rozmiar i literki
exit - wychodzi z diskparta

jeżeli potrzebujesz przejść na inną partycję, np. żeby znaleźć plik .wim wpisujesz po prostu np. C:
dir - wyświetli zawartość katalogu
cd nazwakatalogu - przechodzi do wybranego katalogu
cd … - przechodzi o jeden poziom wyżej

Jeżeli znajdziesz położenie pliku .wim , przechodzisz na X:
i wydajesz polecenie 
ImageX /apply D:\obraz.wim 1 C:
(sprawdź 3 razy czy masz właściwe listerki opis w postach wyżej)
bcdboot c:\windows /s c:
(sprawdź 3 razy czy masz właściwe listerki opis w postach wyżej /s c: wymusza lokalizację bootloadera, użyj jeżeli bez tego nie zadziała)
Link do spakowanego folderu z WinPE:

https://www.wetransfer.com/downloads/e4767c8ec9dace138f14d9ca62c6563920160729165342/24cd18bfc9cda74c60a95459407b1b6120160729165342/3531dc

  1. Wkładasz pendrive i sprawdzasz jaką dostał literkę

  2. Kopiujesz WinPE na pendrive poleceniem MakeWinPEMedia /UFD C:\WinPE_amd64 F:  (literkę F: zamień na taką jaką dostał pendrive)

  3. Zabootuj komputer z pendrive’a

 

Jak mam to zrobić w punkcie 7?

 

2f9d94ee.png

a41f3084.png

ImageX /apply C:\install.wim 1 C

Nie może znaleźć określonej ścieżki

036c0464.png

Albo wejść do biosu i tam ustawić skąd bootujesz, albo podczas rozruchu wcisnąć F12 i powinno otworzyć się boot menu.

Oczywiście pendrive musi być podpięty podczas uruchamiania komputera.

Jeżeli masz laptopa Lenovo jest bardzo prawdopodobne że nie da się normalnie użyć klawisza F12 tylko trzeba przed jego naciśnięciem wcisnąć (i trzymać) klawisz Fn (taki urok Lenovo…)

Posiadam właśnie laptopa lenovo :(, ja wchodzę do boot menu specjalnym przyciskiem z boku obudowy, w te paczce są te trzy foldery wpisałam ponownie MakeWinPEMedia /UFD C:\WinPE_amd64 D: teraz na penie mam piki systemowe od tego install.wim

Restart laptopa boot menu

Wpisałam 8. Wydaj polecenie ImageX /apply D:\obraz.wim 1 C: gdzie D:\obraz.wim zamieniasz na ścieżkę do swojego *.wim , a C: jest partycją docelową gdzie ma być system (sprawdź rozmiar diskpartem bo to niekoniecznie będzie C: )

  1. Wydaj polecenie bcdboot C:\Windows  (Gdzie C powinno być literką z poprzedniego polecenia)

  2. Zrestartuj komputer

I dalej to nie wiem co mam zrobić z tym, rozumiem ze ten plik z system install.wim od recovery będzie jakoś nagrany na pena żeby zainstalować ten system w końcu?

Bo ten lenovo jest bez użyteczny teraz, od kilku dni walczę z tym jak mam to naprawić, a teraz siedzę na innym laptopie hp.

 

 

install.wim to kopia zapasowa, która znajduje się na partycji recovery na dysku laptopa. Nie musisz kopiować go na pendrive - tam powędrował plik boot.wim  znajdujący się w  C:\WinPE_amd64\media\sources

To co teraz musisz zrobić to:

  • zabootować z pendrive ( ze screenów wynika że się udało)

  • zidentyfikować diskpartem partycję recovery i położenie pliku install.wim (musisz znać ścieżkę do wywołania imagex)

  • zidentyfikować diskpartem partycję systemową (musisz wiedzieć gdzie przywrócić system)

  • zaaplikować przy pomocy imagex obraz install.wim na partycję systemową (polecenie imagex /apply)

  • spowodować że partycja systemowa stanie się bootowalna (komputer się z niej uruchomi) (polecenie bcdboot literka:\Windows)

Zgadza się że plik install.wim to kopia systemu, zabootowanie z pendrive udało się.

Czy musi być to partycja recovery?Jakbym chciała całe partycje skasować z tego dysku wraz z ukrytymi recovery to da się jakoś to zainstalować?
 

(polecenie bcdboot literka:\Windows) cos mi to nie wychodzi włącza się sam system.

 

Może tez sposób będzie łatwiejszy?

http://avisek.pl/systemy-operacyjne/windows/jak-stworzyc-wlasny-plik-obrazu-windows-8-1-z-wsparciem-dla-wim-boot/

Jeżeli plik wim zmieści się na pendrive to możesz go wywołać stamtąd. Jeśli masz ten plik skopiowany na jakikolwiek nośnik zewnętrzny i zarchwizowany to nic nie stoi na przeszkodzie aby usunąć partycję po instalacji i skonsolidować przestrzeń na dysku.

 

Bcdboot zadziała poprawnie tylko wtedy jeżeli zabootujesz z pendriva i w środowisku WinPE zaaplikujesz obraz z kopii na partycję. Nie da się tego zrobić na normalnie uruchomionym systemie. Działanie tego polecenia sprowadza się do tego że pokazujesz partycję z systemem (w tym przypadku ma to być system przywrócony z kopii przez imagex /apply) i mówisz że z niej ma się uruchomić komputer. 

Zajmuję on 7,16GB pena ma 8GB wiec wejdzie plus te pliki co się wgrywały na pena.

Ale w jakie miejsce mam wrzucić ten plik wim?

 

Czyli musi być dysk pusty?

 

Jeżeli wejdzie na pena, to po prostu ręcznie go dograj na niego. Nie robisz tego tak jak przy kopiowaniu narzędzi do boot.wim tylko po prostu kopiujesz plik do głównego katalogu pendriva.

 

Niekoniecznie, dysk może ale nie musi być pusty. Bardziej chodzi o to że wszystkie czynności wykonujesz spoza windowsa wewnątrz środowiska WinPE które uruchamiasz bootując komputer z pendriva. Normalny system jest wtedy wyłączony (offline) i można wykonywać czynności które normalnie nie są dostępne.

 

Czyli po kolei:

Uruchamiasz komputer bootując pendrive. Może to być nieco mylące ale po wgraniu pliku wim do głównego katalogu pendrive nie będzie on dostępny spod literki X: ( pod X jest wgrana do ramu zawartość boot.wim) ale spod innej literki która zostanie przyporządkowana samemu pendrivowi.

 

Najpierw sprawdź dyski diskpartem czyli:

diskpart

list disk

Wprawdzie na 99% dysk 0 to dysk komputera a dysk 1 to pendrive, zawsze warto sprawdzić.

Jeżeli chcesz wyczyścić cały dysk ( przy założeniu że dysk 0 to dysk komputera)

select disk 0

clean (to wymaże CAŁY dysk i skasuje partycje)

create partition primary (tworzy partycję zajmującą cały dysk)

active ( ustawia partycję jako aktywną)

assign letter=C (przypisuje literkę partycji)

exit (wychodzi z dyskparta)

 

Teraz sprawdzasz jaką literkę dostał pendrive ( najprawdopodobniej D,E lub F), możesz sprawdzić to wpisując po kolei D: E: F: itd. jeżeli dana literka jest przypisana nośnikowi to w wierszu poleceń X: zmieni się w np D:

Wylistuj zawartość katalogu żeby upewnić się że jest tam plik install.wim

Następnie wpisz imagex /apply install.wim 1 C:

(tym razem to /s C: jest niezbędne ponieważ nie będziesz mieć osobnej partycji na bootowanie)

bcdboot C:\Windows /s C:

Za chwilę to sprawdzę czy zadziała mi to.

Zaczęłam ponownie od punktu 5, nie mogę skopiować tego pliku wim ponieważ pen jest sformatowany na FAT32 a musi być na NTFS.

W takim razie chwilowo pozostaw partycję recovery i posłuż się plikiem z niej. Imagex zadziałaj na największą partycję na dysku. Partycje można później poprawić.

To włożę drugi dysk i co mam podzielić na dwie partycje go?

Żeby wrzucić plik wim i na system.

 

jeżeli dokładasz drugi dysk obok pierwszego to nie musisz nic dzielić. Tylko skopiuj plik na dysk. Możesz użyć jako źródła pliku z partycji na drugim dysku, a jako celu partycji na pierwszym dysku.

Pamiętej tylko żeby w diskparcie podejrzeć który jest który żeby ich nie pomylić.

Chodziło mi o dysk ze włożę go do laptopa zamiast tego co mam windowsa 8.

Dysk C Windows 8, dysk D plik wim, wkładam pena, wpisuje  ImageX /apply D:\install.wim 1 C: nic się nie dzieję, polecenie bcdboot C:\Windows nie działa, nie rozumiem już tego, jak mam to zainstalować z tego pliku.

Na jakiej zasadzie się odbywa ta instalacja z wim?

 

Plik install.wim zawiera skompresowane pliki windowsa + to co było dodane przez producenta ( sterowniki, aplikacje, skrypty instalacyjne), polecenie imagex “wypakowuje” te pliki na wskazaną partycję. Bcdboot dodaje wpis do menu rozruchowego ze wskazaniem na partycję na której jest system.

 

Przy standardowej instalacji masz 2 fazy, w pierwszej odbywa się partycjonowanie dysku i kopiowanie plików windowsa na partycję docelową ( i to robi w tle właśnie imagex), a po restarcie jest druga faza czyli faktyczna instalacja czyli dostosowanie windowsa do hala, wykrywanie urządzeń instalacja podstawowych sterowników i wreszcie wprowadzenie danych użytkownika.

 

Po ręcznej aplikacji obrazu przez imagex jesteś od razu w tej drugiej fazie czyli masz wypakowane pliki na partycji i pozostaje się tylko upewnić że komputer wie że to z niej ma zabootować. ( po to jest polecenie bcdboot)

 

Możesz mieć problem z tym że nie zawsze literki partycji odpowiadają tym które widziałaś pod systemem. Dlatego kilkakrotnie polecałem sprawdzenie która partycja jest którą przez diskparta lub ręczne przełączanie się między listerkami i listowanie zawartości katalogu.

 

Ewentualnie możesz jeszcze użyć polecenia imagex /info ścieżka\do\pliku.wim

 

Wyświetli ono listę indeksów wewnątrz obrazu ( czyli można sprawdzić czy indeks w poleceniu ma być 1 czy 2)

 

Jeżeli po wykonaniu poleceń dostajesz jakieś zwrotne komunikaty, podaj je w poście. Będzie mi łatwiej wskazać przyczynę problemów.

Ale jak on ma się bootowac jak wpisuje exit to od razu mam włączony stary system i nic się nie wgrywa.

 

Są  w porządku sprawdzam podczas wpisywania poleceń z pena.

 

Druga część screena pokazuje że imagex nie zaskoczyło, czy możesz pokazać cały komunikat ?

Bcdboot zadziałał bo pokazałaś mu partycję z obecnym windowsem (tylko że tym starym zamiast pochodzącym z install.wim)

Proszę o to zrzut:

Teraz używałam takiej komendy co jest w zrzucie, ale i tak to nie działa, nie wiem czemu?

Nie wiem jak do nowego wskazać, wszystko w diskpart jest poprawne.

Ten dysk z Windowsem 8.1, oraz z tymi partycjami od recovery mogę sformatować go całego z poziomu Windowsa 7?

Bo kopię partycji PBR_DRV zrobiłam, jeszcze mam jakoś kopię zrobić?

 

Użyłaś polecenia imagex /apply d:\imaging\data.win 1

Rozbijmy na kawałki błędnie wydane polecenie

imagex - program jest wywołany - to jest ok

/apply - parametr też jest ok

D:\imaging\data.win - czy tam na pewno znajduje się obraz i nazywa się data.win ? ( chyba powinno być wim nie win, może zrzut tak wyszedł i źle widzę)

1 - indeks podany - to jest ok

brakuje celu czyli literki partycji z dwukropkiem na którą chcesz wgrać zawartość obrazu (na końcu po indeksie)

Mój błąd wpisałam obraz jako win a nie wim, poprawiłam na wim i teraz coś się wypakowuje z tego pliku wim w oknie cmd.