Kręcenie procesora i RAM

Witam!

Mam 2 pytanka :slight_smile:

Kręcę procesor (jest w opisie na dole) ustawiłem go na 2GHZ a temperatura jest ciągle bardzo niska ~33*C Prawie identyczna jak bez podkręcania i teraz moje pytanko czy podkręcać dalej czy lepiej nie?:slight_smile:

I 2 pytanko… Jak podkręcić troszeczkę pamiec RAM?:stuck_out_tongue: Chodzi mi w biosie pod jaka nazwa może sie to znajdowac:)

Dziękuje

Pamietaj, że podkręcanie jest niebezpieczne i robisz to na własne ryzyko.

Janak, jeżeli chcesz podjąc się tego zadania, warto wczesniej liznąć troszkę teorii, by wiedzieć, co w trawie piszczy.

Polecam zapoznanie się na początek z dokumentacją płyty głównej oraz z poniższymi artykułami:

http://www.pcworld.pl/artykuly/47035_5.html

http://overclock.pl/Articles/ShowAll/Id … owki_nt_oc

http://www.differ.pl/sprzet/podstawy-overclockingu/

Można znaleźć znacznie więcej podobnych stron.

Zachęcam do lektury, żeby uniknąć już na samym początku niebezpiecznych dla sprzętu pułapek.

Witam!

temperatura taka jest bo tylko został procesor podkręcony o 200 Mhz czyli różnicy nie ma :stuck_out_tongue:

Jakiej częstotliwości masz pamięć ram??

Teraz bez problemu powinieneś wyciągnąć z niego co najmniej 2.66 GHz.

Nie wiem jak tam z temperaturą wtedy ale jak bedzie się dusił w grach to na pewno podskoczy do powyżej 40 czyli jak dla intela to żadna tam temperatura :stuck_out_tongue:

z Core 2 Duo wyciągniesz 3.0 GHz ale… wtedy musisz podnieść napięcie na proca wyżej. Na początku zmień vcore na 1,45V

Nie którzy dają 1.525 na AC.

Ramy nie wiem jak się kręci… nie bawię się w kręcenie ram bo to zbyt dużego sensu nie ma :wink:

Po wszystkim wypróbuj sprzęt w 3DMark’u czy przypadkiem się nie resetuje bo można przedobrzyć z czymś.

Pozdrawiam

_________________________________________________________

Pentium 4 - 2.66 GHz | ECS P4VXASD2 | Kingston 512 MB DDR | Western Digital - Caviar 160 GB | NVIDIA GeForce 6200 (256MB) | ModeCom 350W | LG Flatron 795FT - 17" | Karta dźwiękowa: C-Media CMI8738/C3DX Audio Device + 2.1 - Creative T3100

Ale teraz mam 1.31 boje sie :shock:

to podkręć procka bez niczego do wartości 2.2 pograj chwile w gre, która wymagania ma już porządne, zagrzej procka powiedz jaką miałeś temperaturę i napisz tu. Później zobaczymy co dalej.

_________________________________________________________

Pentium 4 - 2.66 GHz | ECS P4VXASD2 | Kingston 512 MB DDR | Western Digital - Caviar 160 GB | NVIDIA GeForce 6200 (256MB) | ModeCom 350W | LG Flatron 795FT - 17" | Karta dźwiękowa: C-Media CMI8738/C3DX Audio Device + 2.1 - Creative T3100

Podkręciłem do 2,2Mhz w stanie spoczynku 34*C ale wiatraczek kreci już nawet 9000RPM gdzie zawsze srednio bylo 3-4tyś ok odpalam gre :wink:

to dość wysokie obroty ma wiatrak. w stanie spoczynku to zawsze bedzie mało miał stopni :wink:

to czekam na rezultat.

_________________________________________________________

Pentium 4 - 2.66 GHz | ECS P4VXASD2 | Kingston 512 MB DDR | Western Digital - Caviar 160 GB | NVIDIA GeForce 6200 (256MB) | ModeCom 350W | LG Flatron 795FT - 17" | Karta dźwiękowa: C-Media CMI8738/C3DX Audio Device + 2.1 - Creative T3100

W stresie 37*C :slight_smile:

PS Wiatraczek w spoczynku około 50 0RPM Kiedy grałem w gierke nawet 9500RM

to bardzo mało więc czas zakręcić go do 2.66 bez niczego :slight_smile: ale jeszcze przed tym powiedz mi jaki masz zasilacz? marka i moc przede wszystkim :wink:

_________________________________________________________

Pentium 4 - 2.66 GHz | ECS P4VXASD2 | Kingston 512 MB DDR | Western Digital - Caviar 160 GB | NVIDIA GeForce 6200 (256MB) | ModeCom 350W | LG Flatron 795FT - 17" | Karta dźwiękowa: C-Media CMI8738/C3DX Audio Device + 2.1 - Creative T3100

Eh już mi wstyd :oops:

Jakiś Powerfox 350W :frowning: Ale zmieniać go na pewno nie będę chciałbym wycisnąć coś z niego bez wymieniania :frowning:

uuu… no to fakt lipa na całej lini… jak na razie to jak najszybciej wymień zasilacz bo do takiego sprzętu to po prostu strach taki zasilacz montować.

I o podkręcaniu też na razie możesz zapomnieć bo możesz po palić wszystko…

Do takiego sprzętu to tylko chieftec 400w lub ModeCom seria MC też 400 wat a nawet więcej już na przyszłość żeby miał :slight_smile:

Jak zmienisz zasilacz możemy pogadać o dalszym podkręcaniu teraz lepiej wróć do standardowych częstotliwości 1.8 póki nie jest za późno…

Pozdrawiam :slight_smile:

_________________________________________________________

Pentium 4 - 2.66 GHz | ECS P4VXASD2 | Kingston 512 MB DDR | Western Digital - Caviar 160 GB | NVIDIA GeForce 6200 (256MB) | ModeCom 350W | LG Flatron 795FT - 17" | Karta dźwiękowa: C-Media CMI8738/C3DX Audio Device + 2.1 - Creative T3100

podjedź z nim tak do 2,6 GHZ wtedy spr. temperaturkę…jeśli będzie wszystko OK i nie bezie się wieszał daj mu spokój tak będzie ok :slight_smile:

josiok

Dziękuje Ci bardzo za rady, ale skoro tak mówisz wracam do 1,8ghz i zbieram na nowy zasilacz :wink: Pozdrawiam.

Przepraszam, że wcinam się w temat, ale mam małe pytanko, a nie chce zakładać nowego tematu, mianowicie:

Gdy kręcę cokolwiek (np. procka czy kartę) i jakimkolwiek programem (EasyTune4,5; RivaTuner) to jest ok, taktowania idą w górę, CPU-Z i Panel NVIDII wskazują nowe takty…ale gdy uruchomię ponownie komputer, to ustawienie wraca do standardowego…O co chodzi? W programach zapisuję zmiany, próbowałem kręcić nawet tylko o 1MHz, ale dalej nie wchodzi…czy to może być wina sprzętu, że jest niepodkręcalny, czy programy Windowsowe nie nadają się…trochę się boje kręcić w BIOSie bo go nie znam i nie chcę czegoś poważnie uszkodzić…

Mój komputer:

Procesor: Intel Celeron 2.4GHz s.478

Płyta główna Gigabyte 8IPE1000-G

Karta graficzna: GeForce 7600GS DDR2 Gigabyte

Czy to może być też wina zasilacza, czy nie warto się schylać, żeby sprawdzić jego markę? :wink:

Z góry dziękuję.

bo tymi programami nie ustawisz tego na stałe możesz nimi sprawdzić co twój sprzęt potrafi i gdy już będziesz wiedział to ustawisz w biosie na stałe takie parametry jakie miałeś stabilne kręcąc z windowsa sprzętu raczej nie uszkodzisz jak nie będziesz zmieniał napięcia jak np. przedobżysz z fsb to poprostu komp nie wstanie wtedy przywrócenie domyślnych ustawień (zworka na płycie, albo wyjęcie baterii na chwilę) i odnowa…

Złączono Posta : 23.10.2007 (Wto) 21:32

te programy powinny dodać coś do autostartu jak to wywaliłeś to nie będą zmieniać ustawień wraz ze startem windy

Złączono Posta : 23.10.2007 (Wto) 21:34

aha zasilacz to zawsze warto sprawdzić zanim zacznie się podkręcać żeby później niespodzianki nie było jak smrodek się pojawi :mrgreen:

Ramsik

Spoko zawsze do radze jak tylko potrafię :slight_smile:

I jak kupisz zasilacz to napisz tu na forum w tym temacie to dalej będziemy podkręcać :wink:

tzn jak ja podkręcałem kiedyś swoją starą grafe geforce 2 to w programie Riva Tuner i przy starcie windowsa ten program się włączał chociaż nie był on widoczny na pasku ani w zasobniku systemowym, program automatycznie przywracał moje ustawienia czyli podkręcenie :slight_smile:

a procka się kręci w biosie i patrząc na twojego celeronka to 3.0 GHz wyciągniesz spokojnie ale czy temperatura bedzie w normie? :expressionless: hmm… sprawdź i powiedz czy wszystko jest oki.

I jeszcze powiedz jaki masz zasilacz bo to jest najważniejsze w OC…

_________________________________________________________

Pentium 4 - 2.66 GHz | ECS P4VXASD2 | Kingston 512 MB DDR | Western Digital - Caviar 160 GB | NVIDIA GeForce 6200 (256MB) | ModeCom 350W | LG Flatron 795FT - 17" | Karta dźwiękowa: C-Media CMI8738/C3DX Audio Device + 2.1 - Creative T3100

Jeszcze zanim zacznę podkręcać - czy OC tego procesora i tej karty ma sens w tej chwili? Podobno Celerony kręcą się nieźle, ale wzrost GHz mało się przekłada na wydajność. Natomiast karta graficzna to firma Gigabyte(podobno słaby OC na kartach tej firmy) i chłodzona tylko radiatorem. Zresztą ma pamięci DDR2 więc nie wiem czy dużo z niej wyciągnę…

Warto kręcić czy może wymienić najpierw chłodzenie?

oc zawsze ma sens :smiley: troche wydajności za darmo ja też mam celerona d 2,4 na s478 i na boxowym chłodzeniu 3GHz można sobie ustawić na codzień w stresie mój miał 63*C na jakiejś badziewnej paście co do grafy to nie wiem skoro chłodzona pasywnie to po oc może sie grzać mocno, jeżeji temp. proca w stresie masz ~60-65 to nie musisz zmieniać chłodzenia ale pastę dobrze by było na coś lepszego

dodam że ja mojego celerona na 3,4GHz (ale to już nie na boxie) podkręciłem a może by więcej dało ale płytę mam kiepską do oc

Złączono Posta : 24.10.2007 (Sro) 14:37

ale najpierw zobacz co zasila twojgo kompa a puźniej myśl o lepszym chłodzeniu a jak wzrasta wydajność możesz zobaczyć odpalając super pi na 16M i porównać wyniki choćby z tym tematem http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=161875

Celerony w ogóle nie są wydajne :stuck_out_tongue: więc nie wiem czy OC da coś…

ale na pewno z kilka procent będzie wydajniejszy…

procka możesz spokojnie próbować podkręcić :slight_smile:

co do karty graficznej:

też mam kartę graficzną (w opisie po niżej), która jest chłodzona tylko radiatorem bez wiatraka, chciałem kręcić ją ale bez wiatraka to jest duże ryzyko bo karta graficzna w stresie moja ma 75*C

_________________________________________________________

Pentium 4 - 2.0 GHz Prescott @ 2.7 GHz | ECS P4VXASD2 | Kingston 512 MB DDR | Western Digital - Caviar 160 GB | HL-DT-ST DVDRAM GSA-H12N | Gigabyte NVIDIA GeForce 6200 (256MB DDR2) | ModeCom 350W | LG Flatron 795FT - 17" | Karta dźwiękowa: C-Media CMI8738/C3DX Audio Device + 2.1 - Creative T3100

Dobra, mój zasilacz to Deer 350W czyli szrot…rozumiem, że kręcić nie ma co dopóki nie zmienię zasiłki?