Który Procesor do VISTY?

Witam wszystkich, mam dylemat, który procesor lepiej obsługuje Vistę Pentium 4, Pentium D, bo przyznam się szczerze, ze oprócz różnicy cenowej nie dostrzegam nic innego, proszę o radę, na inne Pentium nie spoglądam, bo to już abstrakcja cenowa……

Pod Vistę? Zdecydowanie dwurdzeniowy procesor jest wspierany tym systemie

Różnica cenowa nie jest już duża a Pentium IV niedługo zostanie całkowicie wycofane z oferty, zresztą tak samo jak Pentium D. Musiałbyś raczej skierować swoją uwagę na nową serię procesorów dwurdzeniowych Intela Pentium Dual Core E2160 na przykład. To następca Pentium D

Przecież napisał że inne to abstrakcja cenowa-za drogie. Wybór pomiędzy Pentium IV a Pentium D to jak wybór pomiędzy siekierką a kijkiem ale to temat na osobną dyskusję. Oczywistym wyborem powinno być Pentium D, który grzeje się niesamowicie (tak jak Pentium IV zresztą) dlatego zapewnij mu dobre chłodzenie, bo te dostarczane z preocesorem jest co prawda w miarę wydajne ale zdecydowanie za głośne. A jeżeli planujesz dopiero kupno komputera to zdecydowanie lepszym wyborem będzie kupno AMD Athlon64 X2 3600/3800 (65w) w tej kategorii cenowej.

Nie bardzo rozumiem jaką abstrakcję cenową masz na myśli bo różnica cenowa pomiędzy Pentium IV 3,0 Ghz i Pentium Dual Core E2140 (1,6 Ghz) to ok. 65 złotych

co ty bredzisz

Ja mam pentiuma D 940 i mam na nim 45 * (w stresie) i 39* w normalnej pracy i nie uwazam tego za grzanie sie.

serenity15

Po pierwsze uważaj na słowa.

Po drugie poczytałbyś fachową literaturę, pobywałbyś u ludzi to byś nie wyrywał się z ze swoim mało znaczącym zdaniem. W swoim X2 3800@2500 Mhz temp w idle mam aktualnie temp. 25 wiec ty ze swoimi 39 jesteś poprostu żałosny. Czasy kiedy te twoje temp. były normalne zniknęły w momencie wprowadzenia AMD Athlonów 64 i X2 a Intel ze swoim C2D dopiero musiał gonić AMDi usankcjonował ostatecznie taki stan (niskich temperatur). Tak więc zanim coś napiszesz pomyśl jeśli jesteś do tego zdolny.

Niewątpliwe najlepszy procesor po Viste to Intel Core 2 Duo, Ja mam C2D E63001,8GHz@2,8GHz i Vista ocenia go na 5,8.

jak narazie to nie ma co się pchać w procesory wielordzeniowe co z tego że Vista obsługuje , ale jak narazie żadne programy ani gry czy wymagające aplikacje(może prawie żadne) nie są “pisane” pod wielordzeniowce , np. gra czy program graficzny który wymaga “mocnego” procka na wielordzeniowcu będzie się cięło (zawsze będzie wykożystywany tylko jeden rdzeń/procek) co z tego że będziemy mieć np. 2x1.5Ghz a w rzeczywistości będzie to tylko 1,5Ghz czyli o połowe mniej wydajny procesor niż “zwykły” P4 3Ghz.

Nie zgodę się z tobą, oba rdzenie są wykorzystywane mniej więcej po równo, polecam gadget na sidebar Multi Meter, tam widać co się dzieje z naszym procesorem.

Zbych1

Mylisz się. Od lat oprogramowanie do obróbki video obsługuje rozwiązania dwuprocesorowe i dwurdzeniowe, np. Avid

Złączono Posta : 30.05.2007 (Sro) 13:08

Może poczytaj trochę na jakiej zasadzie działają jednostki dwurdzeniowe

Na wortalu do poczytania w szczególności jedno zdanie cytat" Aplikacja, która nie będzie odpowiednio zaprojektowana do wykorzystania wielordzeniowego procesora będzie po prostu zachowywać się tak, jakby miała do dyspozycji jeden CPU.

obecnie wiekszość aplikacji tak się zachowuje jak również gry nawet od dawna zapowiadany “Crysis” nie będzie “przystosowany” do pracy z wieloma rdzeniami , co w przypadku tanich procesorów dwórdzeniowych 1,5-2ghz na rdzeń “zdyskwalifikuje” tą gre (gra będzie wymagać procka co najmniej 3Ghz), według intela nawet vista nie wykożystuje w pełni możliwości procesorów wielordzeniowych cytat:Już Windows Vista został zaprojektowany tak, aby lepiej wykorzystać moc wielordzeniowych procesorów, ale to wciąż nie jest to " .

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=6673

Ale dowolna aplikacja wielowątkowa może zostać przez system “rozrzucona” po dwóch procesorach, co może dawać wzrost wydajności. Poza tym procesor wielordzeniowy (czy system wieloprocesorowy) daje wzrost wydajności zawsze gdy używamy wielu procesów i wątków naraz.

Czyli w sumie to zawsze w obecnych systemach operacyjnych.

Owszem, ale Twoje twierdzenie jakoby Pentium IV 3 Ghz był wydajniejszy niż procesor dwurdzeniowy 1,5 Ghz (choć nie ma takiego) to kompletna bzdura. Proponuję byś sobie zerknął na tabele porównawcze wydajności procesorów np. tutaj http://www23.tomshardware.com/cpu.html i porównał tylko pracę z Winrarem

Polecam Athlony X2 - tanie, energooszczędne, nie zrobią z kompa farelki. Kiedy wymieniłem jednordzeniowego 3800 na X2 3800 to komp jakby złapał oddech. To prawda, że w grach nie odczujesz pewnie różnicy, ale w codziennym użytkowaniu dwa rdzenie sprawdzają się znakomicie. Co z tego, że jest (jeszcze) mało aplikacji wykorzystujących wielordzeniowość, kiedy w systemie masz kilkadziesiąt procesów które podzielą się między rdzenie. Różnica jest odczuwalna podczas np kompresji w tle czy pracy jakiegokolwiek procesu wymagającego większej mocy obliczeniowej. Miło też popatrzyć na rendering w Blenderze kiedy każda część dwurdzeniaka obrabia własny fragment obrazu. Teraz męczę X2 4800 (65nm, 65W) i moim zdaniem ten i X2 4200 (65W) to teraz najkorzystniejszy zakup.

Ja bym polecił Intel Core 2 Duo E4300

Tani, szybki,wydajny, mały pobór mocy i niskie temperatury.

A Overclocking niesamowity :wink:

A wiele programów wymagających dużej mocy obliczeniowej wykorzystują 2 rdzenia, np programy do kompresji danych i kodowania video bądz obróbki grafiki.

Nie ośmieszaj się…

Ja też.

Mam pentiaka 915@940 , i jestem naprawde z niego zadowolony . Wydajność w grach jest naprawde wystarczająca … I to na viście… Polecam Pentium D w 100% jeśli kasy nie masz zbyt wiele . Napewno strzeż się pentium 4 !!

Pentium D z bardzo niskiego pulapu cenowego tez bedzie dobry…zreszta zawsze mozna go potem na Intel C2D wymienic…ta sama podkladka na AMD jest gorzej bo oni co nowsze procki to nowa podstawka…i trzeba plyte wymieniac.

A P4 nie bierz…to tak jakbys mial kupioc Athlona Xp1600+ a Athlona AM2X2 3200+

najlepszy Z Pentium D albo C2D E4300 lub C2D T5600 lub T2500.

Ja mam Celeron M 1, 73 Ghz w laptopie i wszystko plus gry pod Vista Ultimate śmiga jak lalka…wiec żal mi pseudo wielkich opini każdy ma własne doświadczenie jak ju.z… :roll: