Który procesor wybrać?

Witam zamierzam zakupić procesor zastanawiam się który wybrać proszę o poradę , oczywiście procesor do gier i na lata : INTEL CZY AMD

  • Intel Core i5-10600KF
  • AMD Ryzen 7 3700X

Oczywiście, że Ryzen.

  • Intel Core i5-10600KF 14969 punktów w passmarku
  • AMD Ryzen 7 3700X 22791 punktów w passmarku

Poza tym R7 ma 8 rdzeni i 16 wątków. A i5 tylko 6 i 12 wątków.

R7 mieli tego Intelka i zjada na śniadanie. Choćbyś nie wiem jak tego intelka kręcił to temu R7 on nie dorówna.

Rzuć trzynaście razy kostką. Zsumuj wyniki. Jeśli otrzymasz wynik parzysty, to wybierz Intela, jeśli nieparzysty to wybierz AMD :slight_smile:

Ma więcej punktów, bo ma więcej rdzeni, do gier ważna jest wydajność na poszczególnym rdzeniu, a tutaj oba procesory są tak samo wydajne. Oczywiście i tak poleciłbym składać na ryzenie, bo gry to nie wszystko, a do tego rozbudowa łatwiejsza, płyty główne tańsze etc.

I to mi wystarczy by dokonać prawidłowego wyboru.

Jednak ja bym się wstrzymał bo jeszcze w tym roku ma mieć premiera 4000 (choć podobno AMD nazwie je 5000 przeskakując numerek wyżej). Mając to na uwadze, że już za rogiem wita nas nowa generacja nie spieszyłbym się z kupnem. Bo wkrótce będzie taka sama sytuacja jak z tymi co kupili 2080ti i teraz mogą sobie tylko płakać.

Do gier zdecydowanie 10600KF, na lata również wystarczy.

I co tu wybrać xd bądź mądry i pisz wiersze :slight_smile:

Ja ci napisałem co wybrać. Nawet w grach ten R7 będzie wydajniejszy od tego intelka. Bo różnica dzięki dodatkowym rdzeniom i wątkom jest znaczna między tym intelem. Jednak poczekaj, nie spiesz się jak nie masz parcia. Na jesień wyjdą nowe procesory. Pewnie będą w cenie tego R7 a na pewno będą jeszcze wydajniejsze i będzie to architektura ZEN3.

Jaki masz (chcesz mieć) monitor i kartę graficzną? W jakie gry grasz?

Monitor Samsung 32" CHG70 144hz obecna karta GTX 1080TI ,ale na dniach będzie RTX3080 :slight_smile:

Jechałem ostatnie 10 lat na intelu, Poczytałem i kupiłem Ryzena. Zmieniłem zupełnie podejście do AMD.
Pomijając cenę(u mnie ważna rzecz) to wydajność za 500-1000 zł jest niesamowita.Plus to, że na jednej podstawce możesz jeszcze kilka lat jechać, a nie co w intelu. Nowy procek nowa płyta.

To weź dowolną płytę z 2014 roku i wsadź w nią Ryzena 7 trzeciej generacji :stuck_out_tongue_winking_eye:

Zależy od użytkowania. Cenowo również Ryzen jest 2x droższy?
Bardzo ciężko to porównać. Aczkolwiek wybrałbym AMD Ryzen 7 3700X

Intel, vide:
https://www.cpuagent.com/cpu-compare/intel-core-i5-10600k-vs-amd-ryzen-7-3700x/summary/nvidia-geforce-rtx-3080?res=4&quality=ultra

Tylko, że gościu kupuje nowy sprzęt:

Czyli AMD robi to co intel. Płyta obsłuży dwie, góra trzy generacje CPU. I finito.

No nie wiem. takie b450 obsługuje teraz od Athlonów po Ryzen 9. Pokaż mi taki chipset intela.


A to jest najtańsza płyta

B450 obsługuje chyba wszystkie Ryśki? Od serii 1xxx po najnowszą 5xxx.

Wy naprawdę się tutaj spieracie co ma wybrać między tymi dwoma procesorami?

  • Intel Core i5-10600KF
  • AMD Ryzen 7 3700X

Wystarczy popatrzeć sobie jak są one zbudowane i od razu widać różnicę bez patrzenia nawet na benchmarki. R7 stoi o klasę wyżej. Poza tym nawet jak kupi tego R7 i odpowiednią płytę to będzie mógł do tej płyty włożyć następną generację Ryzenów. Jak kupi Intela to już nie wymieni samego procesora tylko razem z płytą bo 11gen nie będzie działała na płytach z procesorami 10gen.

Co jest niezwykłego w tym, że chipset AMD z 2017/2018 obsługuje procesory AMD Athlon wersji 200 z 2017/2018 roku? :slight_smile: