Kupno Macbook'a

Witam

Mam do was pytanie w zwiazkuz laptopami . Chcialbym sobie kupic komputer z ktorym moglbym popracowac i pobawic sie grafika (jestem w technikum informatycznym i interesuje sie tym ) laptop mialby mi troche posluzyc . Wpadl mi w oko MacBook (powiedzmy ze dysponuje takimi srodkami ) ale jak to z nimi jest ? Czy sa one warte swej ceny ? Czy moge miec cos o wile lepszego ? Prosze o obiektywne odpowiedzi , wiem ze w Apple za same jabuszko placi sie 2x wiecej ale co na temat Mac’a a co na temat innych laptopow ? Czekam na odpowiedz :slight_smile:

Nie za jabłko płacisz wiecej. Laptopy podobnej klasy kosztują zazwyczaj więcej niż Apple.

Za luksusy typu podświetlana klawiatura, gładzik multitouch, obudowa unibody z metalu, bateria na 7h pracy czy wsparcie od producenta się słono płaci u wszystkich firm.

Czy warto? No ja kupiłem i wiem, że mój następny komp też będzie z jabłkiem. Na przyszłość- nie słuchaj ludzi, którzy Maków nie mają. Oni na ten sprzęt najwięcej narzekają, a nie mają o nim zielonego pojęcia.

Jak chcesz kupować to TYLKO z oficjalnej strony Apple:

www.store.apple.com/pl

Kupowanie z innych źródeł to głupota i spore ryzyko.

Po co ograniczać sobie dostępność oprogramowania, wiadomo że najwięcej programów wychodzi na win.

Poza tym na wynalazki apple jest tylko rok gwarancji, i zapewne nawet gdybyś się powoływał na 2 letnią rękojmię na terenie ue to ci będą rzucać kłody pod nogi, “bo trzeba było kupić plan serwisowy” apple.

Ograniczać? Przecież może zainstalować Linux, Windows etc. na komputerze Apple, a dzięki OS X może korzystać z aplikacji, które nigdy nie zostaną wydane dla tych systemów operacyjnych. Po drugie istnieje możliwość nauki obsługi napopularniejszej wersji systemu operacyjnego Unix, a to oznacza, że przy okazji zdobędzie pewną ogólną wiedzę na temat obsługi innych systemów Unix oraz jego klonów np. BSD, Linux etc. OS X jest oparty na systemie open source o nazwie Darwin, a to oznacza, że masz dostęp do kodu źródłowego kernela, a także wielu innych elementów OS X. Ciężko mi cokolwiek powiedzieć na temat innych laptopów, ponieważ są to laptopy z Windows lub klonami Uniksa, np. Linux. Większość firm, jak np. Dell (Dell UNIX), Microsoft (Xenix), SGI (IRIX) itd. przestalī rozwijać swoje własne wersje systemu Unix lub nie oferuje ich zwykłym użytkownikom np. IBM (AIX), HP (HP-UX) itd. Apple jest obecnie jedyną firmą, która rozwija własną wersję systemu Unix dla użytkowników domowych.

Tzn z tym że ludzie krytykują produkty Apple to juz sie przyzwyczaiłem , tak samo miałem z Iphonem a jestem mega zadowolony :slight_smile:

Okej , który z prodówków Apple byłby dla mnie najodpowiedniejszy ? Miałbym tez pytanie jak to jest z uzytkowaniem ? Na temat Maców jestem zupełnie zielony a jesli chce kupic musiałbym coś tam wiedziec . Powiedzmy coś typu Windowsowego Offica ? Do szkoły często musze wysyłać prace z Worda , PowerPointa itp. Jak to działa w Macu i czy bede mógł z tym sprawnie funkcjonowac ?

OS X jest prosty w przypadku wielu typowych czynnośc. Jednak należy zauważyć, że użytkownicy np. Linuksa, którzy rozpoczynają korzystanie z OS X mają nieco prościej, ponieważ polecenia w terminalu są praktycznie te same, a także wiele katalogów systemowych pełni podobną funkcję oraz wiele aplikacji open source jest dostępna standardowo w każdej wersji Linuksa (lub innych wersji Uniksa) oraz OS X.

Microsoft Office ma wersję dla OS X:

http://www.microsoft.com/poland/mac

Jest MS Office 2011 na Maca, ale wkrótce będzie też wersja Office 2014 na Maca - podobno mocno podobna w obsłudze do wersji windowsowej (i format plików zgodny).

Jeśli chodzi o kwestie “który Mac”, to w przenośnych wersjach wygrywa jak dla mnie Air 13". Napęd DVD nie jest superważny (przynajmniej dla mnie) a w zamian dostajemy szybki dysk SSD i ekran o podwyższonej rozdzielczości. Nie mówiąc już o smukłości i lekkości Aira.

Jeśli miałbym kupować teraz nowego MacBooka zapewne zdecydowałbym się na 15" z Retiną, ale to już inna galaktyka cenowa ;D

Obsługa Maca jest banalna i szybko się jej nauczysz. Instalacja programów na przykład polega na przeciągnięciu ikony do odpowiedniego folderu. W OS X ikona programu stanowi całą aplikację, usunięcie ikony to usunięcie aplikacji. Żadnych badziewnych kreatorów, panelów odinstalowywania itp.

Jakbyś miał jakieś małe problemy to wal na PW :wink:

Okej ? A jakie według was są największe wady Mac’a w stosunku do Winodwsa ?

Tzn ja celuje w MacBooka Pro 13’ z Retiną.

To znaczy mówimy o dwóch różnych systemach operacyjnych, a więc na to co na początku możesz uznać za wady potem stanie się dla ciebie rzeczą całkowicie normalną. Ja osobiście zrezygnowałem z Windows, ponieważ korzystanie z Windows oraz Linuksa lub Windows oraz Mac OS X jest dość bolesne i trudne, ponieważ te systemy się rożnią w wielu kwestiach. Osobiście używam Linuksa oraz OS X i to chyba najsensowniejsze rozwiązanie, ponieważ zakres różnić pomiędzy tymi dowma systemami jest znacznie mniejszy.

Dokładnie nie pamiętam co mnie irytywalo w Windows, bo to było 9 lat temu, kiedy ostatni raz miałem okazję go używać w domu. Z pewnością nowym problemem w OS X jest naprawa uprawnień dysku, a także należy zwracać uwagę na to czy dane nowe urządzenie posiada sterowniki dla OS X. Sposób instalacji oraz integracja niektórych aplikacji może się różnić w zależności, czy jest to aplikacja działająca natywnie na OS X, czy też wykorzystuje X Window System.

Poprostu boje sie takiej sytuacji ze nie bede mógł wykonywac rzeczy ktorych potrzebuje… Ok ,juz wiem ze Office jest dostepny . A jak jest z innymi programami ? Grami ? Np. Gimp ? Photoshop ? Mac ma jakies swoje lepsze oprogramowania ?

Popularne gry są, Steam nawet jest, ale jak kupujesz Maca do grania to się nie opłaca. To kompy do pracy. Gier jest mniej niż na Windowsa, co by nie mówić.

Naprawdę trudno nie jest wejść na stronę Gimpa czy PS i sprawdzić czy są wersje na OS X. Podpowiem, że są i działają lepiej niż na Win. Na przyszłość jednak polecam trochę własnej inwencji.

Na Macu masz genialnego w swojej prostocie Pixelmatora czy Aperture. Nie można też przejść obojętnie obok Final Cut czy iMovie. Życie oddałbym np. za Adium, które jest najbardziej wszechstronnym, najładniejszym i najlżejszym komunikatorem jakiego kiedykolwiek używałem. W dodatku można go ekstremalnie spersonalizować pod siebie. Fajnie sprawuje się Flutter, który umożliwia sterowanie iTunes czy Spotify za pomocą gestów dłoni na odległość (dzięki kamerce internetowej widzi dłoń i w zależności od gestu np. kciuk w prawo włącza następną piosenkę, fajne na imprezach). Wszystkie wymienione przeze mnie programy są dostępne tylko na OS X, a to dopiero czubek góry lodowej.

To zależy jakich aplikacji potrzebujesz, ponieważ każdy system operacyjny ma nieco inny zakres aplikacji. Jeśli chodzi o gry to jest mnóstwo opcji Desura, Stema, Mac App Store, Game Center oraz sklepy internetowe i strony producentów. Gimp jest dla OS X, ale wykrozystuje X Window System. Photoshop ma wersję dla OS X. Apple ma pewien swój zbiór aplikacji, które nie są dostępne dla innych systemów operacyjnych np.

http://www.apple.com/support/software/

Choć są producenci oraz osoby, które rozwijają aplikacje wylącznie dla Mac OS X lub Mac OS X oraz LInuksa np. Transmission, Piranha itd.

Dodane 20.03.2013 (Śr) 18:53

Generalnie pod Mac OS X gra się w gry dla niego tworzone, a więc nie wiem, co tutaj ma się opłacać lub nie.

Ojej… Pisząc gry nie miałem na mysli ze bede chcial grac w najnowsze top trendy wsrod gier… Domyslam sie ze inny soft to cos zupelnie innego . No słuzyc mi ma do pracy z multimediami . Filmy , zdjecia , obrobka zdjec czy filmow .

Ano to, że laptopy nie są do grania i za cenę MacBooka Pro kupisz PC stacjonarny który do gier będzie się 100 razy lepiej nadawał.

Jasne, jak ktoś chce raz na jakiś czas pograć to Mac się nada. Nałogowi gracze jednak Maków kupować nie powinni, bo to nie ma sensu na dłuższą metę.

No nałogowym graczem nie jestem :smiley:

No ja nie gram wcale. Nigdy mnie nie ciągnęło, bo uważam że to strata czasu.

Dlatego też kupiłem Maca, który idealnie się wpasowuje w moje potrzeby :wink:

No tak tak :wink: Ale pytam o szczegoly bo to jednak duze pieniazki :

O jakie szczegóły pytasz? Na wszystkie Twoje pytania odpowiedziałem.

‘Pytałem’’ :smiley: Źle napisałem , no nie wiem o co moge jeszcze zapytac…Najlepiej kupowac na stronie Apple ?