Laptop do 2500 zł: biurowe + filmy

Szukam dobrego (w tej cenie) laptopa, sprawnie działającego przy przeglądaniu internetu, do prac biurowych (office) i oglądania filmów:
15" lub więcej
Intel core i5-8
ekran matowy
co najmniej 3 wejścia USB ( jedno z nich może być typu C)
HDMI
boczna klawiatura numeryczna
RAM 8GB
Dysk SSD
grafika Intel (podobno ADM bardziej się nagrzewa)
Windows 10
najlepiej w kolorze srebrnym
podświetlana klawiatura

Wstępnie mam upatrzony HP https://www.electro.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-hp-15-dw0019nw-i5-8265u-8gb-256gb-int-15-6fhd-w10-sil. Czy to byłby dobry wybór?

Modele jakie widziałam w sklepach mają dwie grafiki np. grafiką NVIDIA GeForce + Intel HD. Czy to znaczy, że są lepsze?
Podobno AMD mocniej się nagrzewają (to by potwierdzało się w przypadku mojego stacjonarnego komputera - temperatura w pokoju potrafiła się podnieść o 3 stop.), z kolei Intel są nieco wolniejsze, mimo to zdecydowałabym się na Intel
Czy z dyskiem SSD laptop będzie szybciej pracował, ale czy są również tego minusy?

Szukaj nie HP 15 bo to laptop z tandetną obudową, na którą trzeba uważać by za mocno nie nacisnąć (wiem bo mam… Kupowałem na oko przez neta).
Dysk SSD to konieczność w obecnych czasach (po 1 laptop jest lżejszy, po 2 jest niebotycznie szybszy).
Dwie karty grafiki w Twoim zastosowaniu to głupota, unikaj tego. Więcej sprzętu, więcej zużycia baterii, cięższe i potencjalnie 1 część więcej do stwarzania problemów.
Polecam laptopa, który również mam w domu (całkiem inna konfiguracja, ale ten sam model), świetnie wg mnie wykonana obudowa, ekran ma bardzo fajne kolorki mimo, że nie IPS (jak ktoś będzie opowiadał jakie to IPS nie są świetne to miej do tego dystans, ten Lenovo np. ma lepsze kolory niż mój jeszcze inny laptop z matrycą IPS,).
Przykładowy laptop w zależności od pojemności dysku.


To znaczy, ze w sklepie zrobią Ciebie w balona:
Grafika Intel = Nie zagrasz w nic.
Grafika w AMD/ NVidia MX130/150/250 = Zagarsz w większość nowych gier na minimalnych ustawieniach
Grafika na której zagrasz = GT1050/Radeom 560 się pojawiają w modelach w kolichach 2500 zł

Jeżeli maszalergie na gry-> INTEL, jak kuzyn wpada i chcesz posadzić do CSGO-> AMD.

To znaczy tyle co nic. Prawdopodobnie masz starego Phenoma z poborem 125W, takich się już nie robi. Standardowo desktopy maja około 60W. W laptopach energooszczędne procki, a takie w Twoim przedziale, dochodzą do 20W. Problem przegrzewania dotyczy głównie laptopów do gier.

HP zaproponowany przez Ciebie jest fajnym sprzętem, ale dołożyłbym do opcji z matrycą IPS. Ta zwykła matryca(TN) jest strasznie słaba w HP i aż oczy bolą.

Tutaj poza matrycą IPS masz jeszcze dodatkowy dysk HDD. Sam dysk SSD przyśpiesza znacznie pracę laptopa.

W przypadku karty graficznej opcja ze zintegrowaną grafiką w zupełności wystarczy do Twojej pracy.

Poczytaj sobie też o programie ‘out of warranty’, bo za zakupem nowego HP można dostać jeszcze cashback od producenta, informacje tutaj opisane:
https://www.pepper.pl/promocje/hp-out-of-warranty-voucher-program-188118 (za ten zakup możesz dostać 400 zł zwrotu), a ktoś ze znajomych, z rodziny na pewno ma jakiegoś starego, aby wykorzystać go do otrzymania kodu :slight_smile:

Teraz jeszcze przeglądam i w fajniej cenie jest mocniejsza konfigruacja tego:

  • 16 GB RAM
  • grafika MX250

Nie nie jest to lepsza opcja. Tak jak pisałem ma beznadziejną obudowę, co więcej pakowanie się w mx to strzał w kolano.

Tańsze modele HP 15 czy Lenovo ideapad 330-340 są wykonane z plastiku, dość budżetowo więc nie oczekujmy nie wiadomo czego.

HP Pavilion 15 posiada już aluminiową obudowę. Choć tutaj cena jest wyższa.

Z tańszych alternatyw z aluminiową obudową oraz matrycą IPS
Huawei MateBook D 15.6" i5-8250U/8GB/480/Win10
Huawei MateBook D 15.6" i5-8250U/16GB/480/Win10

Nie ograniczam wyboru tylko do HP. Laptop z podanego linku spełniał moje wstępne kryteria, ale i tak chciałam go zobaczyć “na żywo”, tym bardziej po przeczytaniu powyższych uwag odnośnie obudowy i grafiki… Co do samego koloru, dobrze jakby był srebrny, ale jeśli zawartość i obudowa będzie lepsza w innym kolorze to nie stanowi większego problemu.
Pod uwagę biorę głównie marki Dell, Lenovo, HP i Asus, ale chyba ważniejsze będzie to co mają w środku. Czytając różne komentarze, wygląda na to, że każda z firm ma w czymś niedociągnięcia…

Ten Lenovo jeśli chodzi o obudowę, wydaję się przyzwoita (oczywiście jak na plastik), co do reszty parametrów pozostawiam do dyskusji:


Poza tym jeszcze https://allegro.pl/oferta/dell-inspiron-15-3583-7202-czarny-8375310514
oraz
https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/asus-laptop-540-i5-8gb-256ssd-mx110-w10.bhtml

Odnośnie grafiki - lepszy Intel czy AMD? I jak z matrycą - IPS czy TN? Podobno w tańszych modelach (czyli chyba również tych do 2500zł) jakość IPS jest wątpliwa

Napisałem Ci już.
Grafika Intela jest TYLKO do Worda i Internetu, na tej AMD w cos od biedy zagrasz.

Odesłac do ekoportu. Ciebie interesują TYLKO Intele 8000+, pomiędzy nimi a 7000 różnica dochodzi do 30%. Dodatkowo sprzedawca ubiera Ciebie w “kartę graficzna mx 110”, tym można w piecu palić, tyle samo masz gratis w integrze AMD.

Parametry są OK, szkoda tylko, że nie 2500U i nie 12 zamiast 8 GB RAM. :wink: Wtedy miałbys i znośną grafikę i Ramu już do śmierci laptopa, ale z tych co podałeś: najlepszy.

Co w środku ważne, ale patrz też na obudowę. Dla przykładu w budżetowych LenovoIdeapad 330 masz pustą kieszeń (bez) napędu CD. Zaraz powiesz “Na kij mi CD! Mam Klucze USB!”, a ta kieszeń jest genialną sprawą, można w jej miejscu drugi dysk twardy bez najmniejszego problemu podpiać. :wink:

Odnośnie czasu pracy baterii. Jak długiego czasu pracy można oczekiwać od laptopa 15,6" przy powyższej specyfikacji w granicach 2500zł ? Jakie wartości baterii należy brać pod uwagę? Czy np. 40wh jest wystarczająca?

Co do obudowy - czy można samemu otworzyć laptop o scalonej obudowie czy pozostaje tylko serwis w przypadku np. wymiany baterii? A może brać pod uwagę tylko te modele z otwieraną tylną obudową?

Wiadomo, że laptop laptopowi nie równy, nawet temu samemu modelowi, ale tak mniej-więcej, przez ile lat laptop z tej półki cenowej powinien być sprawny?

A co do samej marki, które są bardziej niezawodne? Dell, Asus, Toshiba, Lenovo, Acer, HP? Czy pewne marki lepiej omijać szerokim łukiem?

Pewnie do 4 H. Zależy od jasności ekranu, obciążenia, włączonego wifi etc.

Jeżeli mówisz o zwykłych laptopach, tak. Śrubokręt + karta bankomatowa do podważania zatrzasków.

Praktycznie zawsze, baterie są wbudowane, przyklejone, nie wiem nawet, czy nie lutowane (musiałbym w Lenovo swoim sprawdzić). Samemu bym nie ruszał.

Jeżeli nie zalejesz, nie rozbijesz, to za 5 lat najprawdopodobniej sam wymienisz.

Zanim podejmę ostateczną decyzję, wezmę pod uwagę jeszcze laptop z AMD Ryzer 5 i Vega 8. Tak dla porównania z Intelem. Zależy mi na płynności działania, mniejszym zużyciem baterii i jak najniższym nagrzewaniu. Biorę również pod uwagę dobrej jakości matrycę i dźwięk


tu głośniki są umieszczona od spodu i brak jest konkretnej informacji dt baterii. W opisie wyposażenia, oprócz zasilacza, karty gwarancyjnej i instrukcji obsługi wymieniona jest bateria. Czy to znacz, że tak jak kiedyś w komórkach czy smartfonach jest ona załączona osobno? Wynikałoby z tego, ze nie powinno być problemu z późniejszą ewentualną jej wymianą…


tu na plus 3 wejścia usb, z kolei brak podświetlanej klawiatury

Nadal jednak biorę pod uwagę HP DW0019NW - spełnia wszystkie moje założenia, poza 3 usb (typ usb c traktuje raczej jako alternatywę na brak trzeciego wejścia USB 2.0 lub 3.0/3.1)

Asus jak najbardziej, ten HP to straszny szit. Aluminiowa obudowa w koło klawiatury, a na pokrywach strasznie szitowy cienki plastik. Wiem bo mam.

A poza obudową? Jak z płynnością działania, matrycą? Jak długo trzyma bateria? Czy mocno się nagrzewa?

Po 1 to popatrz po rożnych sklepach, tu masz taniej z dyskiem 500GB.


Mayryca niezła, ale nie bardzo mam jak z IPS w innych laptopach porównać.
Bateria jak dla mnie spoko, coś z 5h trzyma.
Nie odczuwam żeby się grzał, wiec nie sprawdzałem temperatur nawet, jak coś to wentylatorki zaczynają chuczeć, ale to na chwilę, żeby się schłodzić (chyba że odpalę jaką gierkę).

Dalej są to modele ze słabszymi matrycami TN, niczym konkretnym się nie wyróżniają.
AMD Ryzen 5 posiada wydajniejszą kartę zintegrowaną od Intel, lecz sam procesor jest trochę słabszy.

Jeszcze raz, Huawei MateBook D 15.6" i5-8250/8GB/256/Win10 MX150
Posiada lepszej jakości matrycę IPS, aluminiową obudowę slim, czyli lepszy wykonanie. Dodatkowo grafikę dedykowaną MX150 wydajniejszą od Vega 8 w przypadku Ryzen. Jeżeli nie zamierzasz w nic grać, ten sam model bez grafiki dedykowanej, co sprawia, że jest jeszcze tańszy Huawei MateBook D 15.6" i5-8250U/8GB/256/Win10

Kierujesz się w stronę Asus, to ASUS VivoBook 15 X509FA i5-8265U/8GB/256/Win10 posiada matrycę pochodnej VA czyli AHVA.

Jeżeli idziesz w stronę AMD. HP Pavilion 15 Ryzen 5-3500/8GB/256/Win10 Blue trochę drożej od Asus, lecz posiada matrycę IPS, aluminiową obudowę oraz podświetlaną klawiaturę.

1 polubienie

Te modele jak na razie najbardziej przypadły mi do gustu. Tylko do każdego z nich jest jakieś ale:
Asus - brak podświetlanej klawiatury i kolor. Nie wiem co to za wejście z lewej strony (pomiędzy usb typu C a hdmi)
HP - zamiast trzeciego wejścia typu 3.0/3.1/2.0 jest typu C i bateria słabsza niż ta z Asusa. I tu moje pytanie:

Bateria HP jest 3-komorowa o pojemności 3470mAh. Z kolei Asusa 4212mAh, ale 2-komorowa. Czy liczy się sama pojemność baterii, czy wpływ na dłuższy czas pracy ma również liczba komór / ognisk (również nie wiem czy to pojęcie zamienne)?
Czy jest jakaś różnica między Intelem a AMD lub grafiką UHD/Vega8 na większe zużycie baterii?

Widziałam wspomnianego wyżej Asusa https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-asus-vivobook-15-a512da,id-1404736 oraz HP DW0013nw i muszę przyznać, że rzeczywiście jakość wykonania na plus dla Asusa, ale nie podobała mi się w nim jakość ekranu. Nie wiem jak z HP DW0019NW, który miałam upatrzony wcześniej, ale jeśli jest podobny do tego niższego modelu z i3, to też matrycą nie zachwyca…
Z kolei ekran i jakość wykonania podobała mi się w Asusie X512fl https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/asus-laptop-x512-i5-8gb-256ssd-mx250-w10.bhtml
Ma on procesor i5 8265U i dwie grafiki nVidia® GeForce MX250 + Intel UHD Graphics 620, więc nie wiem co tak na prawdę miało wpływ na dobrą jakość obrazu - matryca / procesor / grafika czy wszystko razem. Według opisu jest to matryca mat, led - czyli inaczej TN? Nie biorę go pod uwagę, jeśli chodzi o zakup (przekracza mój budżet), ale zaintrygowała mnie ta dobra jakość ekranu…

I jeszcze odnośnie Windowsa 10. Czy do wyposażenia jest dołączona płyta instalacyjna np. na wypadek formatowania dysku lub instalacji systemu na innym sprzęcie? Czy w ogóle jest możliwość przeniesienie W10 na inny komputer?

AMD posiada wyższe zużycie, lecz nie jest to aż taka różnica.
Różnice w matrycy IPS od TN zobaczysz od razu.

Różnice w matrycy IPS od TN zobaczysz od razu.> Cytat

Tak tyko jak to sprawdzić, jeśli kupuje się przez internet i nie ma możliwości zobaczenia go w sklepie stacjonarnym…

Jest jeszcze jeden model, który mam na oku. Intel i5 1035G1. Czy pozostałe parametry jak chociażby RAM powinny wpłynąć na płynną pracę laptopa?

  • przyzwoita integra
  • bardzo przyzwoita ntegra
  • integra do luftu. :wink:

Brałbym coś z przyzwoitą, o ile zamierzasz kiedykolwiek, jakąkolwiek gre lub aplikację wymagajaca GPU odpalić. :wink:

Do gier nie potrzebuje. Zależy mi na płynnym działaniu do standardowego użytku - internet, office, filmy