Laptop do 2500 zł: biurowe + filmy

No to sprawdzi się każdy, teoretycznie 1035G1 najmocniejszy, ale bym się zastanawiał. Regularny zegar 1.00 a reszta tylko w turbo? Mi to śmierdzi skokami wydajności jak nastroje J.K…

Do domowego użytkowania większej różnicy w procesorach czy zintegrowanej grafice nie uświadczy.
HP Pavilion 15 i5-1035G1/8GB/256/Win10 Silver
Moim zdaniem jest dobrym wyborem.

Właśnie ten zegar budzi moje wątpliwości. Przy i5 82xx jest od 1.6, z kolei Ryzen 5 od 2.1…
Odnośnie AMD mam obaw, czy będzie się grzał i będzie czerpał więcej baterii, ale reszta wydaję się przemawiać na korzyść AMD niż na Intela.

Udało mi się jeszcze znaleźć Asusa 17,3" z podświetlaną klawiatura, czego mi brakowało w dotychczasowych propozycjach. Ma Ryzen 5, Vega 8, SSD 512GB, tylko bateria 2-komorowa 4212mAh, wydaję się słabsza niż 3-komorowa 3470mAh w HP…

Podział komór Ciebie nie musi interesować, ważniejsza całkowita pojemność. :wink:

ASUS VivoBook 17 D712DA R5-3500U/8GB/512/Win10 - sprawdzi się dobrze. Ma tylko jeden “tradycyjny feler”, czyli jedna 4GB kość RAM lutowana. No i moja skromna opinia: weź już “od razu” 12 GB RAM. Będziesz miał spokój z rozbudową, bo za 2-3 lata pewnie się i tak zdecydujesz.

ed a zobacz, czy nie ma gdzieś oferty z preinstalowanym Windowsem. Specem nie jestem, ale 300 ZŁ za OS, to nie wiem czy to cena “preinstalowanego”, czy może już “wersji OEM sprzedawanej oddzielnie”.

No nie wiem. Na innych stronach dopatrzyłam się informacji odnośnie baterii podanych w wh - HP ma 41wh, podczas gdy Asus 31wh… I takie dane występują najczęściej w opisach innych modeli HP i Asusa.

Rozumiem, że chodzi o problem z dołożeniem pamięci w przyszłości? Jaki to jest orientacyjny koszt tj montaż + ram?

Chodzi o możliwość przeniesienia Windowsa na inny komputer i tym samym wybór laptopa bez systemu i osobny zakup W10?

W jednym ze sklepów obok tradycyjnie wciskanego ubezpieczenia, wspomniano o usłudze zgrania Windowsa na pendrive za 100zł. Czy w razie awarii sprzętu lub formatowania można w jakiś sposób zabezpieczyć W10, by ponownie go zainstalować na tym samym lub przenieść na inny komputer?

Żaden problem. Sam to zrobisz, ale za 8 GB dasz pewnie 150 + 50 w serwisie. Używaną 4 pchniesz za 60. Tutaj do 8 GB dopłacasz stówkę, sądzę, ze warto, więcej nie będziesz potrzebował już w nim.

Poniekąd tak, nie wiem jak z usługą zgrania Windowsa (obraz sam pobierzesz z sieci), ale zakupiony i wyszczególniony osobno Windows nie jest przypisany do maszyny. Wersja “preinstal”, jeżeli to ta jest w tym lapku za 300, prawdopodobnie będzie “nieprzenoszalna”.

Dzięki. Mam jeszcze pytanie odnośnie matrycy. W hp podana jest IPS, z kolei w Asusie EWV. Podobno nazwa IPS jest zarezerwowana dla matryc LG, z kolei EWV stosowana w Asusach - i tu są dwie wersje

  1. To odpowiednik IPS, tylko produkowany przez inną firmę,
  2. To inne nazewnictwo TN
    Czy matryce w powyższych modelach HP i Asusbbardzo się różnią?

Zobacz w sklepie. :wink:
Pomiędzy Kiano/Krugerem za 800 zł a Lenovo czy Acerem za 1600 każdy widzi różnicę. Ja z tymi na półeczce wyżej mam problem, mimo, że teoretycznie są różnice, poszukaj na forum, ostatnio była dyskusja w któryms temacie na xx postów.

Wg mnie nie żyłuj się niewiadomo ile na laptopa do netu, zależy czy 14, czy 15":


Podane modele również są przyzwoicie wyposażone.

Nie mają wydzielonej klawiatury numerycznej.
Na chwilę obecną wybór pomiedzy



17’ :wink:

Jak na razie mój faworyt. Tylko nie wiem jak ze zużyciem baterii - wydaję się mniejsza od HP, a laptop większy…

Osobiście model 3. Ewentualnie 1.

A mogę prosić konkretniej? Dlaczego hp nr 3? Pod jakim względem Asus będzie gorszy od niego a lepszy od hp nr2?

Wykonanie etc nie wypowiem się, 1 & 2 jest na 3500U, które jest TROCHĘ mniej wydajne jako CPU od 3, ale trochę wydajniejsze jako GPU. Różnica mocy w CPU jest taka, ze jak 1 &2 uznasz za wolną, to 3 2 miesiące później tez wywalisz,.

Nie znam się na komputerach, ale domyślam się, że chodzi plynniejsze działanie przy typowym korzystaniu z laptopa? Przypominam, że w gry nie gram.
Co do procesora hp niby jest nowszy, ale zegar ma od 1.0, podczas gdy Ryzen od 2.1. Czy to też powinnam brać pod uwagę?

Nie. Różnicy przez kilka lat nie poczujesz. Chyba, ze ze stoperem będziesz patrzył ile się kompresuje 10GB zdjęć.

W pewnym stopniu tak. W przypadku przegrzewania można np. wyłączyć turbo lub może się nie odpalić. A po ludzku: będziesz miał - a przynajmniej powinieneś przy stałym obciążeniu mieć - minimum te 60% wydajności, w Intelu 30%.

Nie tylko gry, ale głównie.
“Moc GPU” ma też znaczenie przy obróbce zdjęć, filmów, zabawy w animacje itp. GPU radzi sobie z pewnymi obliczeniami lepiej niż procesor. Z własnych obserwacji: mam na Steamie taki edytor komiksów KumaKuma, wpadł mi kiedyś z paczki kodów. Na APU w moim procku nie dało się korzystać, muliło jak diabli, po dodaniu rx560, czyli też karty klasy low-end, program działa o wiele lepiej. Ile nie mierzyłem, ale po zakupie sprawdzałem z ciekawości… :wink:

Różnica w GPU Intela i 3500 jednak jes na korzyść VEGI, jeżeli wiec nie wykluczasz zabaw grafiką… to będzie to bonusik. :wink:

Czyli reasumując lepszym wyborem będzie Ryzen 5 + vega8 niż Intel i5?

Dla mnie tak, primo 17 cali -> wygoda. Jeżeli 99%% stacjonarnie w domu. :wink:
Zgaduję, że w 17 drugi dysk też bezproblemowo upchniesz, sprawdź to. :wink:

Minimalny zegar" będzie miał znaczenie okazjonalnie, np. kompilacje czy rozpakowywanie dużych plików. Podobnie poziom i rodzaj GPU w edycji grafiki. Faktycznie obie są słabe, ale Vega z 1/3 pewnie mocniejsza i ona powiela architekturę GCN znaną z Radeonów/ obecnych RX. Na takich kartach się też liczy, ostatnie 10 lat nikt nie myślał o korzystaniu z kart lub integry Intela, to nie istniało praktycznie, nie wiem więc w jakim stopniu wykorzystają ją te programy.

Ps. no i w miarę możliwości bym jednak 12 GB ram polecił, już wystarczy na cały okres życia bez wymiany.