Laptop do 4k

Cześć,
poszukuję laptopa do 4000 zł.
Wymagania:
-> przekątna ekranu 15 lub 15,6 (ew. 14 ale raczej coś większego)
-> WIFI 6
-> głównie do zadań biurowych, ale jeśli pociągnie jakieś gry nowsze na mid detalach to również spoko
-> karta hmmm raczej zintegrowana
-> ram - min 8 GB , najchętniej 16
-> ładne są te huaweie ze srebrnymi obudowami ale one niestety mają wifi 5, a potrzebuję wifi 6 żeby światłowodów łapał dobrą predkość po wifi
-> wiadomo, żeby w miarę działał na baterii
-> procesor: czy AMD Ryzeny są lepsze niż Inter Core i5/i3?

Ja proponuje Lenovo ThinkPad E14. LINK

Jeśli chodzi o kobyłę do pracy na 10 lat to thinkpad zdecydowanie. Jak te gry faktycznie by się przydały to raczej lepszy sprzęt. Albo całkiem gamingowe MSI w bardzo dobrej konfiguracji za te pieniądze

Albo coś bardziej wyważonego między grami i pracą biurową, za to z systemem i dodatkowym dyskiem na magazyn plików.

Zależy.
Musisz sobie sprawdzić konkretny model w Passmarku, bo dany procesor może być w wersji niskonapięciowej, a wtedy przegrywa nawet ze starszym sprzed 2 generacji.

Ogólnie Ryzeny i Intele, przy tej samej konfiguracji, poborze mocy i zegarach są porównywalne.

Dedykowana, od 1650 w górę, wtedy cos kilka lat uruchomiesz, przy TI/Super nawet na średnich czasami.

Na 17 nie namówię, jak nie nosisz. :slight_smile: ?

Wydajny procesor zwykle bedzie wiecej zabierał od wersji niskonapieciowej, ale niskonapieciowy szybciej sie zestarzeje. :wink:

Jak wygląda sprawa z systemem? @Astorre5

Jeżeli bez systemu
Lenovo Legion 5-15 Ryzen 5/8GB/512 RTX2060 120Hz 3899 zł
Jest to praktycznie do 4k najwydajniejsza opcja do gier. Przy tym posiada stonowany design, więc sie będzie rzucał się w oczy w sprawach biurowych. Do tego oddzielnie kość ram tak aby zachować wyższe taktowanie GOODRAM 8GB (1x8GB) 3200MHz CL22

Jeżeli chodzi bez gier (znaczy mniej wymagające pójdą)
Huawei MateBook D 16 R5-4600H/16GB/512/Win10
Skoro Ci się podoba Huawei, to nowsza odsłona modelu 15-calowego. Bardzo dobre wykonanie, wydajny 6 rdzeniowy procesor, aluminiowa obudowa, jest Wifi 6.

Witajcie,
Co do systemu - to potrzebuje windowsa.
Jeszcze spodobał mi się lenovo idepad gaming 3 ale obawiam się tego touchpada… miałem już do czynienia z biurowa starsza wersja laptopa lenovo i tam ten touchpad był tragiczny, wciskał się jak przycisk, był nie wygodny i można było dostać szału przy jego uzytkowaniu

W takim razie z systemem dołożyłbym do
Lenovo Legion Y540-15 i7-9750HF/16GB/512/Win10 GTX1660Ti

Na ta chwile wybrałem tego do 4 k (trochę przekracza) ale z windowsem + karta graf ti wydaje się najptymalniejszym wyborem

Stosunek cena/jakość jest OK.

Jeśli chcesz to możesz poczekać na jakąś promocje. Ostatnio często są fajne laptopy w fajnych cenach. Takie dwa przykłady niezłych promek z kilku ostatnich dni:


Aktualnie jest ok oferta na takiego Legiona https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-lenovo-82b1006upb-legion5-r7-4800h-8-gb-512-ssd-gtx-1660ti-6-15-6-w10
Ale te 8gb ramu to jednak zbyt mało moim zdaniem.

Polecam zajrzeć od czasu do czasu na pepperka. https://www.pepper.pl/search?q=laptop

Co do samego laptopa to jeśli chcesz grać w bardziej wymagające gierki, to co najmniej gtx 1660ti lub wyżej. Ja osobiście stawiałbym na CPU od AMD, ale to dlatego że potrzebuje sporej wydajności wielordzeniowej, a tutaj zwykle AMD wypada lepiej od Intela. Intel z kolei może mieć lepsze osiągi w grach z uwagi na wysoką wydajność jednordzeniową. Wiele zależy od zastosowania. Oczywiście to co napisałem nie zawsze ma zastosowanie. Tak jak zalecał @anon7248146 dobrze jest porównywać dane procesory w benchmarkach. Ja lubię używać do tego Cinebencha r20 lub Cinebencha r23. Wyszukuję nazwę procesora z dopiskiem Cinebench r20 w Google i porównuję, najlepiej na tej samej stronie.

Oki dziękuje za podpowiedzi, generalnie niebiescy głównym przeznaczeniem tego laptopa gry ale jednym z wielu.

Jeszcze znalazłem coś takiego czy ten przypadkiem nie jest lepszy i ma rtx?

Akurat o tym mogę sporo powiedzieć :rofl:

Przede wszystkim zauważ że nie ma dołączonego systemu.

Jakiś czas temu była wersja z 8gb ramu na promce za 3200zł. Złożyłem zamówienie ale nie odebrałem, bo laptopa będę potrzebował dopiero za jakiś czas i zdecydowałem się poczekać na nową generację.
Możesz ustawić na niego alert na pepperze. Co jakiś czas jest przeceniany na 3600(wersja z 8gb ramu).
Z wad to matryca 120hz. Tutaj nie chodzi mi o odświeżanie, ale odwzorowanie kolorów. Pokrycie SRGB jest na poziomie około 60%. Do grania będzie ok, ale wyświetlacz daleki od ideału. Zależy co chcesz robić na laptopie, jeśli dobra matryca jest dla Ciebie ważna to wiadomo - odpada. Nie mniej jednak kiepskie odwzorowanie kolorów jest standardem dla budżetowych laptopów. Legiony z matrycą 144Hz i 60Hz mają lepsze odwzorowanie kolorów.Ma bardzo dobre chłodzenie. Jedno z najlepszych, jeśli nie najlepsze, jakie możesz dostać w laptopach z Ryzenami 4 generacji. Ten który wysłałeś ma 16gb ramu ale 2666mhz. Jest on rozszerzany przez XKOM. Lepiej jest mieć ram taktowany 3200mhz. 8gb ramu 3200mhz możesz kupić za 150-180zł i samodzielnie dołożyć. Pytałem na infolinii lenovo - nie tracisz gwarancji, ale nie możesz uszkodzić laptopa bo wtedy może być już problem. Trzeba uważać żeby nie połamać nic. W razie potrzeby serwisowania w ramach gwarancji musisz przywrócić konfiguracje sprzętową do fabrycznej tzn musisz wyjąć kość ramu którą dołożyłeś. Jeśli weźmiesz z XKOMu wersje z 16gb ramu, oni zrobią to za Ciebie przed wysłaniem do serwisu producenta. Możesz rozszerzyć w serwisie, ale sama usługa to koszt co najmniej 100zł i do tego oczywiście cena ramu. Nie zdziw się jeśli będziesz zmuszony zapłacić drugi raz za wymontowanie ramu jeśli przyjdzie odsyłać do serwisu. Tzn z tego co mi tłumaczył pan z serwisu - powinieneś jeszcze raz oddać go na wymontowanie ramu i dopiero wtedy odsyłać na gwarancje :man_facepalming:
Dalej o samym laptopie: Osobiście wybrałbym do grania Legiona z Ryzenem i RTX 2060. GTX 1650ti będzie sporym ograniczeniem dla Intela. W miare możliwości lepiej byłoby wziąć coś z mocniejszym CPU, ale 4600H też powinien dawać radę. Nie powinien jakoś znacznie ograniczać RTXa 2060. Nie wiem do końca co chesz robić poza graniem, ale do wielozadaniowości Ryzen będzie lepszy od Intela.
Istotną zaletą w tym konkretnym Legionie była bateria. W Polsce dostępne są 2 konfiguracje legionów z Ryzenem i większą baterią (80wh): ten z 4600h, rtx2060 i jeszcze jeden z 4600h, gtx 1650/1650ti(nie pamiętam już). Reszta ma baterie 60wh.
Jakbym miał się przyczepić do czegoś przy Legionach to odsyłam do filmu Daniela Rakowieckiego: https://www.youtube.com/watch?v=UgE12w-4JYA
Pod koniec filmu tłumaczy nie do końca fortunną konstrukcję obudowy która teoretycznie mogła przyczynić się do awarii laptopa. Ale nie jest to w jakikolwiek sposób pewne ani potwierdzone, że to było przyczyną. Jest to tylko teoria. W jednym z kolejnych filmów narzekał na konstrukcje zawiasów w Legionach, ale powiem szczerze że w cenie do 4000 nie oczekiwałbym solidnej konstrukcji. Owszem pewnie jakieś laptopy z lepiej zaprojektowanymi zawiasami się znajdą, ale tendencja jest taka że raczej szału nie ma.

Jest dużo recenzji. Co prawda mało testów z tą konkretną konfiguracją.

Czasem wydaje mi się, że nikt tego nie czyta.

Model który wskazałeś ostatni Legion 5 z RTX2060 pod względem gier jest najwydajniejszy. Tylko lepiej oddzielnie dokupić kość ram zachowasz wyższe taktowanie 3200hz.

GTX1650ti nie ma podjazdu do GTX1660ti czy RTX2060. Jak już wspomniałem z systemem lepiej wychodzi

1 polubienie

W pełni się zgadzam. Trudno będzie znaleźć coś wydajniejszego w tej cenie. Jeszcze jakby udało się upolować go na okazji to już całkiem super :slight_smile: Tylko z tym czekaniem trzeba ostrożnie bo wiadomo jaka jest sytuacja z komputerami i ich cenami. Oczywiście musisz pogodzić się z kilkoma wadami o których wspomniałem wyżej. RAM najlepiej dołożyć samemu, jeśli czujesz się pewnie i nie boisz się że coś zepsujesz.

No to teraz mam nad czym myśleć, generalnie tez ogranicza mnie budżet i mogę odrobine wyjsc poza granice 4K

Z ramem wychodzisz lekko ponad 4k, aczkolwiek jest jeszcze wątek rabatowy na forum.
Ewentualnie kość dokupić za jakiś czas.

Dopytalem na x komie ta konfiguracje która wybrałem obsługuje ram do do tego niższego taktowania. Ten z amd ryzen tam mogą zamontować - kosztu ramu + 49 zł wymiana + przysyłają również fabryczny ram.

Tylko tutaj masz GTX1650ti, względem RTX2060 różnica jest duża.
Tutaj na plus 144hz lepsza jakościowo matryca.

Jeśli nie zależy Ci jakoś bardzo na dobrej matrycy to moim zdaniem Legion z i5 i 1650ti się nie opłaca. RTX 2060 jest znacznie wydajniejszy.