Laptop do 5000 zł do gier / amatorskiej grafiki

Witam Panowie,
Mam pytanie, przeszukuję już połowę internetu i nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytania…
Jaki laptop do 5000 zl? Do gier / amatorskiej grafiki?
Zależy mi na:

  • Dobrej matrycy
  • Dobra klawiatura
  • Dysk musi byc 256 SSD + 1 TB
  • Grafika może być 1050 TI / 1060
  • Procesor fajnie jak i7 8/9 generacji, ale moze być też i5
  • Może być 15 cali
  • 144 hz to nie jest wymóg, może być 60 , byle by był do 5k. Im mniej tym lepiej.

Pod uwagę brałem zawsze modele MSI - ze względu na dobrą klawiaturę, bardzo fajnie mi się na niej pracuje. (Chyba że znacie jeszcze ajkieś inne laptopy z podobną klawiaturą) .
Juz kupiłem:
https://www.x-kom.pl/…561tb-gtx1660ti-120hz.html
Ale jak zacząłem czytać o matrycach i znalzłem:
15.6" FHD, IPS-Level 120Hz 45%NTSC
To omało nie zemdlałem, i musiałem anulować zamówienie.

Zastanawiałem się też nad GL63 8SD,
15.6" FHD, IPS-Level 120Hz 3ms 94%NTSC, 100%sRGB
Fajne NTSC, fajne sRGB, tylko proszę mi powiedzieć co to jest “IPS-level” ? Z tego co czytałem to jest to mimo wszystko powłoka na matrycy TN. Jak wygląda obraz w porównaniu z innymi laptopami? Jest to IPS czy jakaś podróba?

GE 63 Raider 8RE z taką specyfikacją matrycy:
15.6" FHD (1920x1080), 120Hz, 3ms, Wide-View
Nic kompletnie o odwzorowaniu kolorów nie mogę znaleźć… żadnej specyfikacji oprócz czasu reakcji.

Panowie poradźcie proszę, bo siedzę już nad tym od kilku dni i nie mogę nic wymyślić.
Pytanie, czy wogóle przejmować się tym IPS-Level? Czy jednak jest różnica w zobrazowaniu ekranu z prawidziwymi IPS’ami? Wiele osób na zagranicznych forach czuje się oszukanych przez te IPS-Level i oddaje laptopy… Pytanie czy nie przesadzają? MSI i inni producenci stojsuja trick marketingowy…
Myslalem też o:
Acer Nitro 5/Aspire 7
ASUS TUF Gaming FX504
Mają dobre matrycy, dobre podzespoły, tylko nie wiem jak z klawiaturą - z tego co czytałem MSI ma jedną z najlepszych? Jeżeli okaże się, że MSI ma dużo gorsze te matryce, to będe zmuszony zrezygnować z tej firmy.
Głównie to wolałbym mieć lepsze zobrazowanie ekranu, tak żeby nacieszyć oko dobrą fotografią, dobrą klawiaturę(MSI) , kosztem podzespołów w środku (FPS’ami)
Dziękuje za porady!
Pozdrawiam

Polecam. O ile nie straszny ci głośny szum wentylatorów podczas dużego obciążenia. Jednak przy budżecie 5k celowałbym wyższy model niż FX504. Przy takim budżecie jeżeli chodzi o Asusa celowałem w serię ROG niż TUF

Ok, a co z MSI? jak sprawa wygląda z klawiaturą? Jak pisze się na takim ASUS’ie w porównaniu do MSI? Mi zależy na tym MSI włassnie ze względu na SteelSeries klawaiturę…

Nigdy nie miałem z tej firmy laptopa ale gdy kupowałem swojego to również brałem pod uwagę MSI. Moim zdaniem robią dobre laptopy

Ja mam model FX505. Matrycą jestem bardzo zadowolony. Wiadomo trafiają się lepsze ale u mnie kolory są nasycone, żywe, ciepłe a 120Hz dodaje płynności w grach.
Klawiatura. Żadnych zastrzeżeń. W moim modelu podświetlana jednym tylko kolorem (czerwonym) w modelach z wyższymi numerkami można zmieniać kolory podświetlenia.
Tak wygląda to u mnie:

Laptop fajnie się prezentuje, i poczytałem dobra matryca, parametry w środku… ale jakoś to chyba nie dla mnie… tzn. nie podobają mi się strzałki, że te 3 , lewo, dol, prawo, tak odstają… wiadomo, kwestia gustu, ale patrząc na taki laptop cały czas, nie może nas to drażnić…
A właśnie MSI steelseries, sprawdzałem w sklepie są moim zdaniem najlepsze klawaitury, i najprzyjemniejsze w pisaniu…

Ogarnij ten. Jest w promocji akurat na morele jako “gorący strzał” więc szybko zejdzie zatem decyzję trzeba podjąć szybko:
https://www.morele.net/laptop-dream-machines-rg2060-15pl40-5940417/
Z kodem “MORELOWYPT” za 4500 zł
6 rdzeniowy procesor 12 wątków.
NVIDIA GeForce RTX 2060 6gb

w tej cenie bym sie naprawdę mocno zastanowił czy nie warto. Niezła maszyna na 5-6 lat po rozbudowie RAM powinna wystarczyć.

Ten temat rozklepałem do spodu w tym wątku. Info o “powłoce na matrycy TN” traktuję jako jeden z internetowych mitów.

Przykro mi kolego, ale chyba nie masz racji, co gorsza obalasz internetowe mity, które najprawdoopdobniej nie są mitami…

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=269658.0

Jeden z użytkowników tego forum @ken-wawa, zrobił research i okazuje się , że jego panel zrobiony jest z

" We can easily read: “Display Mode : TN, Normally White, Transmissive”

A producent określał, że jest to IPS-Level więc?? Jak się odniesiesz do tego? Przeczytaj link proszę, który podesłałem.
Nie mówię, że tak jest w każdym modelu, ale w tym akurat MSI tak zrobiło, że napisało na stronie IPS-Level, po czym po kilku miesiącach usunęło więc pytanie jak to wygląda zresztą?

Ja uważam, że termin “IPS-Level” to kolejny chwyt, który będzie nadużywany. Jak pisałem w wątku zacytowanym przez @CezarJuliusz to te ekrany maja daleko do IPS poza kątami widzenia. Nikt się nie chce przyznać do końca co to są za ekrany, ale ja widzę, że to paździerz. To są TNki na sterydach i nic więcej. Mało tego. IPS-Level można dopisać zarówno do słabych TNek jak i tych konkretniejszych gdzie jeszcze jakoś to wygląda. “Ekran dobry, ale nie powiemy jak bardzo dobry”.

Jeżeli zależy Ci na bardzo dobrej matrycy, zamierasz pracować profesjonalnie. To moim zdaniem warto dokupić monitor zewnętrzny.
Z przyzwoitymi matrycami:
Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16G B
Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16GB/480 GTX1660Ti

Z bardzo dobrym pokryciem kolorów.
ASUS VivoBook 15 X571GT i7-9750H/16GB/512/W10X GTX1650
Design jest stonowany.

MSI GL65 nie posiada matrycy IPS, tylko TN.

Dziekuje za odpowiedź, właśnie Lenovo przez chwilę posiadałem wczesniej - Y520, i nie byl taki zly, ale chciałbym cos innej marki niz Lenovo spróbować;)
Co do Asusa ciekawa opcja.
Obrabiac graficznie profesjonalnie nie bede, ale lubię sobie na niektore fotografie popatrzeć, krajobrazy, bardzo cieszy mnie oko na ładne widoczki, i cos tam amatorsko pobawic się w photoshopie.
A jak oceniasz laptop GL63 8SD? Czytalem, ze dalej jest to “ips level” ale niby jest lepszy od GL65. I wogole najlepszy z GL 65 / 75 .Tylko jeśli to dalej nie jest prawdziwy IPS to to, nie ma sensu. Chyba ze różnice w obrazie sa niezauwalne w porownaniu do innych IPSow…
Pisalem do MSI co to znaczy ten IPS level, czy to jest na matrycy TN, czy IPS… ale zero odpowiedzi

Niestety, link do forum się nie otwiera - cały czas zwracane są jakieś błędy serwera. Ale nie szkodzi - odniosę się do reszty. Po pierwsze - nazwałem mitem te forumowe bzdurki o jakiejś “powłoce na TN”. Prócz wpisów na forach nie ma żadnego potwierdzenia tej tezy, więc nadal obstaję przy kwalifikacji mit.
Po drugie - przeczytałem podany link. Wybacz, ale niczego się z niego nie dowiedziałem. Natomiast zwróć uwagę na jedyny (i plusowany) komentarz pod przywołanym artykułem:

Donald Stratton
I am so sorry, but representing IPS-Level as TN is just dead wrong.
IPS (In-Plane-Switching) is trademarked by LG as their screen technology, but Samsung has trademarked PLS (Plane-to-Line Switching) and AU Optronics has trademarked (AHVA) also with very similar technology…none of which are TN screens. They are all totally different technologies than TN, and the IPS, PLS, AHVA or IPS-Level are simply trademarked marketing names for their technology.
LG was first to market with their marketing name of IPS, so it picked up the common moniker. Then when Samsung and AU Optronics introduced their very similar technology, the industry adopted the IPS-Level terminology.
Ever since the 3 companies entered the market with very similar technology, one or the other has been the ‘leader’ from time to time with the best screen specs (brightness, contrast ratio, refresh rate, response time, sRGB and RGB color ratings, and NTSC color gamut ratings, will eventually determine which company’s screen is best in each size and resolution category).
So, the bottom line is, you simply cannot go by IPS, PLS, AHVA, or IPS-Level, you have to determine the model number of the screen, then Google it, to find the detailed specs of the screen to get an idea of what level of quality and performance it has.

Gość potwierdza to, o czym pisałem na tym drugim forum. IPS-level i IPS-like to są technologie pochodne od IPS a nie TN (TN na sterydach? :laughing:). Nie udało mi się nigdzie znaleźć informacji o matrycy w modelu MSI, o którym napisałeś na początku topiku. Znalazłem tylko ten model z serii (dużo mocniejszy, więc absolutnie nie twierdzę, że to ta sama matryca). Matryca w tym mocniejszym modelu to jest IPS (na drugim forum tłumaczyłem czym jest matryca AHVA). Kolejny przykład, że IPS-level to IPS. Oczywiście możliwe jest celowe wprowadzanie konsumentów w błąd przez sprzedawcę i pisanie IPS-like przy modelach z TNką - w końcu “kto zabroni bogatemu”?
Reasumując - jak faktycznie chcesz mieć pewność jakiego rodzaju matrycę ma dany laptop to musiałbyś np. odpalić na nim HWINFO (nawet przenośną wersję), spisać Monitor Name z gałęzi Monitor i sprawdzić na panelook.com.

Nie pasjonuję się fotografią, ale na 15tce to chyba nie jest najlepszy pomysł. Podejrzewam, że większość doradzi albo co najmniej 17tkę albo najlepiej podpięty monitor.

Źródło?

Ok, jak nie otwiera Ci się forum, to sprobuje najważniejsze rzeczy skopiować(nie jest to łatwe z telefonu…;))

In Linux the lcd panel is recognized as the following one:

[ 17.751] (II) modeset(G0): Manufacturer: CMN Model: 15d2 Serial#: 0
[ 17.751] (II) modeset(G0): 6 bits per channel

Even at first glance it’s not IPS panel as it has only 6 bit per channel.

I wasn’t able to find anything basing on 15d2 model code, but putting N156HGE-EAL into google quickly redirected me to some links about this panel. One of example links:

http://www.panelook.com/N156HGE-EAL%20Rev.C1_Innolux_15.6_LCM_overview_26689.html

We can easily read: “Display Mode : TN, Normally White, Transmissive”

How to comment this? I feel like being cheated!!!

How can you compare TN display to IPS? What means IPS like?

I’m very angry because of this situation. I’ve lost a lot of time on investigating this, checking my new laptop, and now I think about returning this to shop. As it’s quite far just for traveling I will spend 5-6 hours.

Moreover what is deeply surprising, my shop contacted MSI and they confirmedto them that it’s IPS. However finally I’ve received answer from MSI and they write it’s PLS. And basing on technical specification it’s TN. Moreover PLS are produced by Samsung and basing on this Linux info definitely Samsung is not my panel producer. I’m more than shocked.

Nie wiem jak na telefonie dac quota, w kazdym razie wychoszi na to, ze byla to najprawdopodobniej matryca TN. Sam pisalem do MSI w tej sprawie, 0 odpowiedzi.
Chcialem kupic laptop GL63 8SD, bo i z recenzji i ze specyfikacji, ma najlepsze parametry, ntsc 94% rgb 100%, tylko martwi mnie to IPS level, bo jeżeli faktycznir jest to na TN to nawet nie ma podjazdu do IPS, ale jezeli jest to faktycznie cos zbliżonego do IPS, i różnicy nie idzie wyczuc miedzy innymi IPSami to bym. brał w ciemno tego lapka(chociaż z tego co czytalem, sporo osob przy porownywaniu mówi ze widzi różnice na niekorzysc MSI…)

To czemu nikt tego po ludzku nie nazwie matrycą AHVA tylko robi roszady z IPS-like czy EWV? Informację czym jest IPS, czym TN, czym VA, czym PLS znaleźć można łatwo, a tutaj to jakaś jedna wielka plątanina. Na siłę dopisuje się do AHVA IPS, a to nie ma niczego wspólnego z rzeczywistością. Ma być to coś pomiędzy IPS, a TN, ale rozrzut jakości jest dramatyczny i na pewno nie zasługuje na miano IPS-LIKE.

Podziękujmy Asusowi, że pod skrótem EWV kryje “może coś z IPS, a może jakaś TN’ka czy cokolwiek”.

z innej beczki :wink:

ktoś się interesuje jak to działa? :> dla geeków https://youtu.be/gWOHUebImPg

1 polubienie

Proszę.

only available with 60 Hz IPS or 120 HZ TN panel choices

A tego człowieka z forum po prostu oszukano marketingowo. Naganne, ale co Pan poradzisz? No i jeszcze jedno - nawet jak chcesz coś amatorsko podziałać w grafice to nie na 15-calowym ekranie.

Marketing, który ma napędzić konsumpcję kosztem robienia ludzi w bambuko, patenty i inne takie. Cytat z komentarza, który przytoczyłem wcześniej tylko to potwierdza.

Panowie, łącznie po kilkudziesięciu spędzonych godzinach na analizie, wraz z dniem wczorajszym w którym przesiedziałem w pokoju nad tym problemem jakieś 14 godzin - ostatecznie wybrałem:
MSI GF75 Thin 8RD(i7-8750H, GTX 1050Ti Max-Q), udało mi się znależć prawie nowy, bo z delikatna ryską na zewnątrz obudowy za 3500 pln. Dlaczego taki akurat wybór? Zaraz wyjaśnię, ale zanim to zrobię, chciałbym napisać, że będzie to tylko przejściowy laptop.
Najbardziej jaki przypadł mi do gustu jest Gigabyte Aero 15- cudowny sprzęt, panel IPS rodzimy - LG,swietne odwzorowanie kolorów, bardzo dobra matryca , bajeczna klawiatura, świetny wygląd, dobre parametry. Minus - konfiguracja z 1 dyskiem, ale jest miejsce na drugi tylko samemu trzeba usunąć “foam” która jest tak ustawiona, aby pierwszy dysk nie latał. U nas prawie w ogóle nieznany laptop, Gigabyte niechętnie poszedł w tą część Europy - pewnie ze względu na cenę. Sam bym teraz go kupił, ale jednak koszt to okolo 7000 pln. Są wersje też dużo droższe. Dlatego póki co kupuje zastępczy laptop poniżej zakładanego budżetu, a za rok, dwa, przymierze się do tego cudeńka.
Odnośnie wyboru tymczasowego laptopa, był wybór ciężki ale po krótce:

  • HP Omen / Pavilon gaming - odpadają sRGB ~ 58%, AdobeRGB ~ 37 %, dodatkowo dim display, no i te strzałki góra, dół… dla mnie dramat:(( , ok chłodzenie, ok glosnosc, ok parametry
  • Dell Inspiration G3 3590 / G5- bardzo słabe odwzorowanie kolorów, klawiatura też dla mnie odpada, ok glosnosc, ok chłodzenie, ok parametry
  • Acer Nitro 5/ Aspire 7, sRGB ~ 57%, AdobeRGB 36%, takze jak w omen, dom display, klawiatura ok, temp, glosnosc, parametry ok. Całkiem, całkiem
  • Asus TUF Gaming FX705GE / ROG GU501GM - sRGB 87%, 57 AdobeRGB, fajna klawiaturka, dobre odzwierciedlenie kolorow, dobre temp, cichutki, minus głośny przy obcìążeniu, model FX nie ma USB C
  • MSI nad którymi tyle walczyłem… w skrócie GL63 dobra matryca ale gtx 1050…, GL65 słaba matryca, GL75 słaba matryca. GF63 brak numpada, słaba matryca, GE 63 8RE- na stronie MSI oczywiscie matryca “IPS- level” zadnej innej informacji nie moge znalezc, a na review na notebookcheck mamy matrycę TN :slight_smile: . Pozostawię to bez komentarza.
    Co do tego magicznego “IPS-Level”- moim zdaniem trzeba po prostu samemu sprawdzać jaki użyty jest panel w danym laptopie. W.moim
    końcowym wyborze GF 75 8RD zastosowano panel B173HAN04.2.Po wygooglowaniu okazuje się że jest to:
    Operating Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
    Co po kolejnym.googlowaniu w skrócie:
    S-IPS, H-IPS, Super PLS, AHVA and other IPS-type panels are generally considered the best all around panel type , but they are more expensive and very few are made. High end, expensive .
    Podsumowując:
    GF 75 8RD ma 90 % sRGB! Jest to bardzo dobre odzwierciedlenie kolorów, dobra matryca, fajna klawiatura, niskie temperatury, cichy. Wybór wydaje się oczywisty:) i pozostałem przy tym MSI tak jak chciałem na samym początku, hehe:)
    Co ciekawe Asus o którym.wspomnialem, FX705GE-EW096T korzysta z tego samego panelu.
    Panowie @LORDEK @CezarJuliusz myślę, że wasz spór można uznać za zakończony. Oboje mieliście rację, termin “IPS-Level” znaczy tyle co nic, trzeba sprawdzać jaki użyty jest panel, i to jest najważniejsze, natomiast określenia typu AHVA, H-IPS, S-IPS to są jednak najprawdopodobniej (100% pewności nie bedziemy mieć;) ) IPSy.
    Wołam jeszcze zaangażowanych w wątek: @sidkwa @Gajwer @anon741072
    Dziękuję wszystkim bardzo za odpowiedzi:))
1 polubienie

Na pewno patrzałeś na nowsze modele z matrycami IPS 144hz? Bo wątpię.
Co z modelami wcześniej podanymi?