Laptop do gier? 7000 zł

Szukam laptopa głównie do gier w cenie do 7000 zł, oczekuję od niego :

  • RAM min.16 GB ;
  • Dysk SSD min.500 GB;
  • Karta min.GTX 1660Ti;
  • Wydajne chłodzenie;
  • Z systemem Windows10;
  • Wielkość 15.6 cala;

    Byłbym wdzięczny za podanie linków do jakiś testów wydajności .itd tych laptopów które mi wyślecie.

Moim zdaniem do 7K powinieneś się zainteresować dwiema liniami laptopów:

  • ROG od Asusa
  • Predator od Acera

W przedziale do 7k powinieneś znaleźć coś wydajniejszego.

Osobiście doradzam ci dołożenie dysku HDD o pojemności minimum 1 lub 2 TB. Wiem co piszę bo na samym SSD nie ujedziesz daleko zwłaszcza, że będzie na nim system. Ja mam w tej chwili na laptopie 8 gier i zjadają one łącznie 800 GB. Więc instalowanie tylko dysku SSD 500GB to moim zdaniem za mało. A zapełnienie dysku SSD powyżej 50% może powodować spadki w jego wydajności. Ja mam kombinację SSD z HDD i sobie to chwalę bardzo.

Gamingowe laptopy… xD

A słyszałem ze gry instalowane na dysku SSD szybciej się wczytują .itd więc czy opłaca się instalować gry na HDD ?

Nie tylko chodzi o wczytywanie - a wręcz o fpsy w grze. Przykład: https://www.youtube.com/watch?v=L9ME4KKwWMU

Wszystko zależy od przypadku, gry typu OpenWorld czy Sandboxy ważące po 100GB lepiej umieścić na SSD. To faktycznie ma wpływ na lagi, co przerabiałem na Conanie, na HDD przejście z jednej lokalizacji do 2 (iny biom) powodowało kilkusekundowy lag. Na SSD problemu nie ma i FPS wzrósł o 0,5-1 - według AMD Software.

Pozostałe można istalować, jeżeli gra jest podzielona na poziomy, to w grze różnicy nie będzie. Raczej w ładowaniu. Przy 500 GB SSD można już te cięższe 2-3 umieścić na SSD.

… bardziej martwiłbym się wielością, raz: lubię większe, dwa dobrze sprawdzić jak chłodzenie i kultura pracy. :wink:

To prawda. W niektórych grach nawet różnica dochodzi do 2 minut w innych różnica jest niezauważalna. Aczkolwiek ostrzegam Cię, że jeżeli chesz trzymać na jedynym dysku SSD o pojemności 500GB system i gry to mocno, mocno się szybko rozczarujesz. Jeżeli zależy ci na wydajności to kup dwa SSD. Najlepiej na system dysk na m.2 a drugi SSD tradycyjny. Odradzam Ci trzymanie gier i systemu na tym samym dysku.

Czyli na SSD trzymać system gier lepiej nie ? Chyba nie powinienem odczuć jakiś dużych spadków FPS w grach jeśli je zainstaluje na HDD, na obecnym sprzęcie to już prawie większości gier nie odpalę nawet w 30 fps na niskich :slight_smile:

Jeżeli kupisz jeden dysk. To na SSD wraz z systemem trzymaj tylko dwie, trzy gry które akurat grasz najczęściej. Jak przestaniesz w nie grać to je podmienisz na inne.

Na moje różnica w fpsach jest minimalna w granicach błędu pomiarowego. Bardziej tutaj chodzi o szybkość wczytywania save, kolejnych plansz, leveli, czy szybkość uruchamiania się gry itp. Tutaj w niektórych przypadkach różnica wydajności miedzy hdd a ssd jest bardzo znaczna.

W ogóle cała kultura pracy jest lepsza bo nie zawiera mechanicznych części…

To oczywiście prawda. Najlepsze rozwiązanie to dwa dyski SSD. Jeden bardzo szybki na system ze złączem m.2 i drugi SSD tradycyjny na SATA na gry/magazyn ale to podnosi koszty zestawu. Kompromisem takiego rozwiązania jest combo SSD+HDD.
Ja mam drugi dysk HDD i na razie nie żałuję. Jest dobrze wyciszony, nie słychać jak pracuje (w laptopach gamingowych to nie dysk HDD słychać ale pracujące wentylatory, które i tak pracę dysku zagłuszają), jest szybki ale wiadomo, ze w porównaniu na tym na którym mam system (m.2) to nie ma porównania.

Dyski SSD już nie są takie drogie… Ostatnio dorwałem Lenovo Y540 15.6", i7-9750H, 32GB RAM, 1TB SSD, RTX 2060 za 5750 zł (bez systemu) - zmodyfikowany przez sklep (więc 2-letnia gwarancja sklepowa). Do budżetu 7 tys. mamy jeszcze dużo miejsca. Spokojnie zmieścimy kilka gier i drugi dysk nie jest konieczny.

Złożył bym ci za 6k dobry pc z rtx 2070 ale pewnie kupowałeś w jakimś smeciowym sklepie i niezłą marże dopłaciłeś.

a na podzespoły miał byś po 3 lata zwyż jak byś na części brał z lepszych marek.

Laptopa?

Nie … stacjonarke !! laptopy to zou, a nie gamingowe maszyny… ciekawe ile ludzi jedzie poleginie na tym marketingowym click bait.

Ale ja nie potrzebowałem stacjonarki tylko mocnego laptopa do pracy z możliwością odpalenia gier. Sprawdza się w tej roli idealnie, więc Twoje rady niestety ani prawdziwe ani trafione :wink:

W tej cenie celuj w modele z RTX2060
Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16GB/512/Win10X RTX2060
HP OMEN 15 i7-9750H/16GB/512/Win10x RTX2060 144Hz
Oba modele posiadają wolny slot na jeszcze jeden dysk SATA. Do Twojej decyzji SSD czy HDD.

Ten Lenovo coś dziwnie tani w porównaniu z innymi modelami ?

Czy są tu jakieś większe różnice niz dysk ?
Numer 1


Numer 2

Moim zdaniem trochę bez sensu dokładać do 32GB ram, lecz to już musi być Twoja decyzja.
Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/32GB/960/Win10X RTX2060
Nawet z oddzielnym dyskiem HDD, wyjdzie taniej.
Seagate BARRACUDA 1TB 5400obr. 128MB