Laptop HP się przegrzewa

Cześć,

Przegrzewa mi się procesor w laptopie hp pavilion g6. Laptop rozebrałem i wyczyściłem także nie ma problemu z kurzem. Nałożyłem nową pastę termoprzewodzącą.

Po uruchomieniu laptopa temperatura podnosi się do 100 stopni i wtedy komputer się wyłącza. Wentylator działa ok, to znaczy wraz ze wzrostem temp. zaczyna pracować szybciej - do prawie 6 tysięcy obrotów + wylatujące powietrze jest bardzo gorące.

Nie wiem jak sobie poradzić z tym problemem. Czy macie jakieś pomysły?

Laptop jest dość stary, ale od kiedy pamiętam było z nim coś nie tak. Już raz padł mi wentylator i wtedy go wymieniłem i było w miarę ok. Teraz już wcale się nie da z niego korzystać.

Marka/Model.
Radiator dobrze przylega?

HP Pavilion G6 2000sw

Radiator przylega dobrze. Wychodzące powietrze jest bardzo gorące - po tym wnioskuję, że temperatura z procesora jest poprawnie oddawana do układu chłodzenia.

Ta temperatura od razu podnosi się do 100 stopni zaraz po włączeniu laptopa czy raczej po prostu stopniowo wzrasta podczas jego użytkowania aż osiąga masę krytyczną?
Dzieje się tak zarówno gdy laptop pracuje na baterii czy z podpiętym zasilaczem?
Najpierw spróbuj wyeliminować uszkodzenie akumulatora. Odłącz baterię i sprawdź jak działa na samym zasilaczu. Jeżeli problem wystąpi sprawdź czy masz identyczny problem pracując na samej baterii.

… chodziło o pastę, jeżeli dałeś jakieś silikonowe dziwadło, to nie wszystko odda procek…

Temperatura podnosi się stopniowo, po około 20 minutach laptop się wyłącza.

Bateria już praktycznie nie działa - komputer może na niej działać z 5 minut. To samo się dzieje z podłączoną baterią i bez niej.

Pasta to MX-4 Thermal Compound 2019

Pasta dość dobra. Powinna sobie poradzić z odprowadzaniem ciepła. Jeżeli układ chłodzenia jest na pewno zamontowany prawidłowo to kolejnym winnym którego ja bym upatrywał to uszkodzenie sekcji zasilania.

Na karcie GPU powinien być thermopad lub w innych przypadkach gruba ilość pasty. Ja tak miałem w Dellu Latitude E6420.
MX-4 musi się wygrzać aby mogła osiągnąć optymalną wydajność.

…a ustawiasz wysoka wydajność? Może zejscie na oszczędny tryb coś pomoże?

Jeśli chodzi o sekcję zasilania to rozumiem, że tutaj już tylko serwis może pomóc.

W moim rozumowaniu jeśli wentylator wyrzuca gorące powietrze to wszystko zamontowałem ok. Gdyby temperatura dochodziła do 100 stopni a wentylator wyrzucał nie gorące wtedy trzeba montować jeszcze raz.

Ustawiony mam tryb oszczędny. Próbowałem też zmniejszyć wykorzystanie procesora i z 2,7 GHz zmieniłem na 1,4 GHz - nic szczególnego to nie dało.

To komputer na takim profilu będzie miał ograniczoną wydajność

Na tą chwilę wydajnością się nie przejmuję, bo póki co z laptopa nie mogę korzystać nawet do najprostszych rzeczy.

Wiec ustaw ograniczona wydajnosć i wyłącz boost…:wink: Może będzie stabilniej.

Właśnie nic to nie daje, nawet przy taktowaniu 1,4 GHz temperatura dochodzi do 100 stopni i lipa.

Może wymiana procesora na nowy załatwiłaby sprawę?

Raczej wymiana chłodzenia - pewnie heatpipe’y są wyeksploatowane.

Rozkręciłem laptop jeszcze raz i sprawdziłem heatpipy - działają ok, Wsadziłem jedną stronę do gorącej wody i od razu druga strona się nagrzała.

Nowa pasta, dobre heatpipy a ciągle się przegrzewa. Już nie wiem co z tym laptopem zrobić bo w teorii wszystko jak należy a w praktyce lipa ;/

A rozebrałeś i oczyściłeś radiator wentylatora. Tam zbiera się “kożuch” kurzu, który potrafi kompletnie zatkać radiator. Żadna wymiana samej pasty nic wtedy nie pomoże.

Jaki dokładnie model CPU/GPU siedzi w tym laptopie? Intel B960 + integra GPU?

1 polubienie

Proszę Państwa problem został rozwiązany, a oto co zrobiłem:

  • jeszcze raz nałożyłem pastę termo
  • sprawdziłem hitepip’y i działają ok
  • usunąłem każdy pojedynczy kłębek kurzu

Laptop huczy, bo zawsze głośno chodził (od nowości), ale już teraz się nie przegrzewa. Podsumowując mogę powiedzieć, że chyba za pierwszym razem coś robiłem nie tak.

Edit: Jeśli ktoś jest ciekawy dalszych przygód laptopa HP zapraszam tutaj: BlueScreen i komunikat "system thread exception not handled"

To się cieszymy… :slight_smile: