Laptop pracujący bez baterii i BSOD

Pacjent to HP Elitebook 840 G4, któremu spuchła bateria. Wyjąłem i pracuję bez baterii. Czasem zdarzają się BSOD z nic nie konkretyzującym opisem (Critical Process Died).

Sprawdziłem bardzo RAM, wymieniłem profilaktycznie dysk z M2 na SATA. Instalowałem ponownie system (W10 21H2). I nic. Mam jednego podejrzanego, jest nim przeglądarka Opera, w której był włączony tryb oszczędzania energii. Od kiedy to wyłączyłem, BSOD nie wystąpił. Obserwuję to.

Macie jakieś inne pomysły?

każdy BSOD ma swój kod, który jednak coś tam mówi (no fakt, nie zawsze, ale często naprowadza).
Wejdź we właściwości systemu,
Zakładka Zaawansowane,
W sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie zaznacz Ustawienia…
W Zapisywanie informacji o debugowaniu zaznacz Mały zrzut pamięci (256KB)
Na dole w Katalog małego zrzutu: powinno być %SystemRoot%\Minidump.


↓ ↓ ↓

A potem pobierz to narzędzie (nirsoft) i zobacz, co siedzi w plikach dmp.

Bluescreenview-x64.zip (83,4 KB)

Opera od jakiegoś czasu jest niewydajna w porównaniu do konkurencji. Bardzo możliwe…, że brak baterii źle wpływa na jej pracę. Spróbuj wyłączyć przyśpieszenie sprzętowe.
Wyjęcie baterii nie powinno być przyczyną problemów, choć w Windows, takie rzeczy się zdarzają.

Update firmware ze strony HP (chyba że zrobiłeś wcześniej).

Tak, wiem. Używam do tego BlueScreenView.

I nic z tego nie wynika, po za tym, że warto sprawdzić ram i dysk. Reszty hardware w zasadzie nie ma jak :slight_smile:

Tu mam zonka bo laptop ma hasło założone na Bios, którego nie znam, a sprzętowe zdejmowanie jest za drogą zabawą jak na wiek tego laptopa.

Jeśli chodzi o hasło BIOS to poszukaj czy jest jakieś uniwersalne lub token który generuje hasło admina na podstawie numeru seryjnego komputera i kodu błędu. Po wprowadzeniu hasła może być wymagana kombinacja klawiszy.

Jedyne co znalazłem to rozwiązania sprzętowe polegające na wylutowaniu kości i przeprogramowaniu biosa w zewnętrznym programatorze.

A jak termika?

Poprawnie.

Ja znalazłem to:
https://www.top-password.com/knowledge/reset-hp-elitebook-password.html

"Important info:

  • For this Service you need some technical knowledge.
  • You know how to make a bios dump with CH341A / RT809 / Raspberry or any other EEPROM programmer with a some soldering skills"

Wysyłasz im dumpa, oni odsyłają który fragment masz zmienić, a potem musisz przeprogramować kostkę z biosem.

Dokładnie to samo miałem, błąd w ntoskernl.exe i nic z tego dla mnie pomocnego nie wynikło. Pomógł mi WinDbg za pomocą którego namierzyłem problem. Wypróbuj postępowanie analogiczne do opisanego tutaj Niebieski ekran **INTERNAL_POWER_ERROR** (czyli jak dowiedzieć się więcej z pliku dump z bluescreen'a) - #14 przez Bradlee

Dzięki :slight_smile: Tu jest tyle informacji, że nie wiem jak to ugryźć :slight_smile:

Proszę:) Podchodziłem do tego kilka razy, dopiero za którymś tam podejściem w ogóle zauważyłem wpis wskazujący na monitor. Zanim pokojarzyłem fakty minęło jeszcze więcej czasu.

W sumie fajnie by było sprawdzać co miesiąc czy monitor da się jeszcze używać z tą jednostką.