Niebieski ekran **INTERNAL_POWER_ERROR** (czyli jak dowiedzieć się więcej z pliku dump z bluescreen'a)

Kontntynuacja Czarny ekran po przebudzeniu z trybu uśpienia lub hibernacji

Eh zgłupiałem już. Teraz po wybudzeniu z uśpienia raz na jakiś czas mam zwiechę na minutę, dysk coś sobie ledwo miga a potem blue screen INTERNAL_POWER_ERROR. Wygląda na to że wszelkie zmiany w Bios czy z planem zasilania nic nie dają.

Dwa razy się przytrafiło że sprzęt zawisł gdy odszedłem na jakiś czas, nie przeszedł nawet w uśpienie. Wkurza mnie to bo to jedyny komp który świruje.

  • Pamięć sprawdzona MemTestem, pass 1 przeszedł.
  • CrystalDiskInfo mówi że dysk 100% dobry
  • BlueScreenView wskazuje na kernel Windowsa. Gdyby choć wskazywał na jakiś sterownik.
    ntoskrnl.exe ntoskrnl.exe+5698b5 fffff8010ce00000 fffff8010de46000 0x01046000 0x0d8333e6

Pozostawiam opcję reinstalki jako ostateczność bo komp ma poinstalowane trochę rzeczy, które nie tak łatwo się stawia od zera

Help!

Przetestuj chwilę na jakimś Linuksie w trybie live. Jak tam też będzie sypało kernel panic, to będziesz wiedział, że to sprzęt.

Właśnie myślałem o tym. A Live ma opcję uśpienia/hibernacji ? Zwiecha sama z siebie to rzadkość.

Tak, powinno być. Weź najlepiej Ubuntu LTSa.

dzięki biorę i testuję

Masz tylko jeden dysk? Pokaż tego smarta. Ile masz wolnego miejsca na dysku? Czy ustawiałeś ręcznie wielkość pliku hibernacji?

Komp niedawno złożony. Dysk tylko jeden, pojemność 1TB zapełniony może w 40% i więcej jeszcze długo nie będzie. Tak powiększenie pliku hibernacji robiłem

Sprawdź napięcia zasilacza i bateryjki od BIOSu.

Na wtyczce molex mam 5,17V i 12,6V, na wtyczce zasilacza jest pomiar 3.35V . Zasilacz ma zapas mocy na kartę graficzną, której obecnie w zestawie nie ma.

Pobawiłem się trochę Ubuntu, 3 sesje tar w tle, do tego proces zjadający 80% wolnej pamięci, różne programy odpalone i skubaniec budzi się z uśpienia od pierwszego strzału. Ale z Windą też tak miałem że przez parę dni działał, choć tak ostro go nie usypiałem jak teraz to Ubuntu.

Przypomnij sobie co robiłeś z plikiem hubernate.sys
Na początek spróbuj wykonać z admina powercfg /h /type full

Jedyne co robiłem to powercfg -h -size 100. Wynik z polecenia które podałeś:

C:\Windows\system32>powercfg /h /type full
The hiberfile size has been set to: 17039376384 bytes.

Problem występuje też przy budzeniu z uśpienia (nie hibernacji). Generalnie po hibernacji pierwsza faza uruchamiania się systemu zawsze przechodzi. OK. Zwis jest dopiero gdy przełącza sie na etap który kończy się ekranem logowania.

Wkurzyłem się, trzepnąłem sprzętowi format i czysty system, zobaczymy teraz.

Ponieważ problem z tym sprzętem jest od jakiegoś czasu rozwiązany, to opiszę jak to wyglądało w nadziei, że komuś się ta wiedza przyda.

Komputer podczas wybudzania jakiś czas trwał w stanie zawieszenia, dysk mrugał, ekran pozostawał czarny. Po kilku, czasami kilkunastu minutach wyświetlał niebieski ekran INTERNAL_POWER_ERROR.

Przeinstalowałem Windows, zrobiłem aktualizacje sterowników ze stron producentów. Dodatkowo zrobiłem aktualizację z użyciem Driver Booster. Sprzęt dostał nowy zasilacz oraz nowy procesor. Nie rozwiązało to problemu. Postanowiłem poszerzyć wiedzę o to co i jak można wyciągnąć z pliku zrzutu minidump (C:\Windows\Minidump)

Na pierwszą próbę poszedł program BlueScreenView, ale jedyne co się z niego dowiedziałem to, że błąd wystąpił w jądrze Windows ntoskrnl.exe. Taki błąd nie wskazuje na konkretny sterownik sprzętu, przez co dalej nic nie wiadomo.

Przejrzane strony internetowe zaprowadziły mnie do oprogramowania do debugowania z Microsoft, czyli WinDbg https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/debugger/debugger-download-tools

W WinDbg jest opcja Open Crash Dump . Program przez chwilę analizował plik dump a następnie wyświetlił For analysis of this file, run !analyze -v Po wykonaniu polecenia nastąpiła dalsza analiza, która wyświetliła szereg dalszych możliwości. Klikałem w nie po kolei. BLACKBOXPNP: 1 (!blackboxpnp) zdradził coś ciekawego



PnpEventInformation: 3
PnpEventInProgress : 0
PnpProblemCode : 24
PnpVetoType : 0
DeviceId : DISPLAY\PHLC0B3\4&12ab9f96&0&UID206371
VetoString :

Nie wiem do końca o co chodzi, ale w DeviceId jest wyraźne wskazanie na drugi monitor, czyli Phillips.

Wypiąłem ten monitor, wpiąłem inny i problem rozwiązany :slight_smile: Proste, ale kto by przypuszczał że powodem niebieskiego ekranu jest monitor. Nie wiem czy to problem z tym monitorem czy ze sterownikami Intela.

1 polubienie