Laptop się grzeje

Szanowni

Laptop HP Compaq, nx7400, 4 GB Ram, Windows 7 Home.

Sformatowałem go i po postawieniu świeżo systemu, nadal się grzeje procesor jak nie wiem.

Co może być powodem?

Identyczny inny laptop, ta sama konfiguracja, ale takie “efekty” nie występują.

Ten “felerny” jak się dłoń przyłoży do wylotu wentylatora procesora, to okropnie gorące.

W tle tylko Firefox działa i jedna strona www otwarta.

 

A.jpg

po pierwsze system nie ma nic do temperatur

Dałem screen jako załącznik postu, ale nie widać coś… hmm

Może teraz…

A.thumb.jpg.a9276d969be41d7a71b2ca6b2529

 

czyściłeś go kiedyś w środku?

Odczepiłem klawiaturę, ale wydaje się być czysty (wentylator dobrze kręci), bez kurzu.

Niektóre elementy METALOWE z kolei są bardzo gorące w dotyku.

Jeśli chodzi o zdejmowanie procesora i grzebanie tam, to od 5 lat tego nikt nie robił (a poprzednie 5 lat to nie wiem - odkupiłem go).

Czy powyższe dane z HWmonitora są niepokojące jakoś, coś pokazują?

 

Ekhemm… drodzy komentujący  powyżej…

@ Howardknopfler - tak dane z HW są  niepokojące  bo 80 stopni to bardzo dużo. Myślę że  przyczyną  jest solidny "filc " na  radiatorze i pasta termoprzewodząca na  procesorze   która z  racji wieku  przestała spełniać swoje zadanie - ponad  5 lat bez  solidnego czyszczenia to proszenie się  o  solidną awarię 

@abrakadabra77

Jedno nie wyklucza drugiego (brak tzw. związku przyczynowo-skutkowego np. “filc”-reinstalacja Windows) . Ale twierdzenie , że nie ma zależności między liczbą procesów tj. obciążeniem procesora , a jego temperaturą jest … bzdurą !  

 

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe wypowiedzi. Zatem czeka mnie serwis czyszczący.

Droga to jest usługa? 50? 100 zł?

Spróbuj przedmuchać lap z zewnątrz bez rozbierania. Wystarczy sprężone powietrze.

Genialna” porada, szkoda tylko, że cały kurz rozproszy się w najlepszym wypadku po wnętrzu laptopa, o ile w ogóle sprężone powietrze z zewnątrz cokolwiek ruszy.

Samemu da radę to zrobić w necie pełno poradników jak rozłożyć laptopa.

Robiłeś to kiedyś ?

Jeśli nie to lepiej powstrzymaj się od komentarzy !

Tak i mogę z cała pewnością stwierdzić, że przy mocno zakurzonym urządzeniu czyszczenie sprężonym powietrzem, bez uprzedniego rozebrania sprzętu niewiele pomaga.

W dodatku może uszkodzić a nawet spalić płyte główną.

Tak jest w wypadku blaszaka ! Grill lapka można oczyścić z zewnątrz właśnie za pomocą sprężonego powietrza .

Ciekawe w jaki sposób .

Spłoniesz na stosie za te herezje. Laptopy są przeważnie dość szczelne, niewielki jest dostęp do jakichkolwiek elementów z zewnątrz. Wszelkie zanieczyszczenie muszą zostać usunięte właśnie na zewnątrz, Twoja porada powoduje, że można wewnątrz obudowy laptopa zrobić niezły burdel. Skąd Ty masz takie pomysły?

Wszelkie tzn jakie ?

■■■■■■■, naprawdę musisz pytać? Czy Ty myślisz, że w laptopie zbędny jest tylko kurz? Przecież dostają się też inne zanieczyszczenia. Czasami jakaś kropelka napoju kapnie na klawiaturę i spłynie do środka lub człowiek czymś się zatnie i kapnie mu trochę krwi. Resztki jedzenia do tego. A nie wszyscy dbają o higienę i pot oraz brud też stopniowo docierają, właśnie poprzez klawiaturę, do środka. To wszystko w połączeniu z płynami zaczyna się tam sklejać i sprężonym powietrzem tego nie ruszysz. Zanieczyszczeniem można też nazwać zaschniętą pastę na procesorze, ale by ją usunąć, trzeba laptopa rozebrać. Zgodnie z Twoim rozumowaniem można laptopa nawet do pralki wrzucić. :smiley:

Wymyślasz bzdury na własny użytek. W lapkach nie montuje się wentylatorów tylko turbiny powietrzne . Ich głownym przeznaczeniem jest odprowadzenie gorącego powietrza dostarczonego przez ciepłowód z procka do grilla znajdującego się własnie przy wylocie powietrza. Ten grill to zestaw cienkich blaszek aluminiowych rzadziej miedzianych z przerwami ok 1 mm.Ich zatkanie to praktycznie jedyny powód przegrzewania ( nie licząc starej pasty termo ).Podobnie jak w blaszaku żaden wentylator nie usunie świństwa dostarczonego przez użyszkodnika w postaci lepkich płynów i i ciasteczek bez względu na to czy ta klawa jest osobno czy też wbudowana a przecież żeby oczyścić układ chłodzenia nikt się nie pcha do klawiatury.Lapki w przeciwieństwie do blaszaków mają od wewnątrz na otworach wlotowych coś w rodzaju siateczek zabezpieczających.Griil ulega zatkaniu czymś co niektórzy nazywają filcem lub kotem (a faktycznie są to małe fragmenty włosów )i to właśnie ulega usunięciu i rozbiciu przez sprężone powietrze .Pozostałości po takim zabiegu nie wracają do lapka własnie dlatego że ma turbine powietrzną (jeśli wiesz co to jest ) Moja porada jest oparta na wiedzy teoretycznej i praktycznej,wyczyściłem już w ten sposób ponad setke lapków !