Laptop w okolicach 3000 zł

Siemanko, witam wszystkich serdecznie. Przymierzam się do kupna laptopa, co wiąże się ze szczegółową analizą dostępnych opcji. Ważne kwestie:

  1. Budżet, jaki chciałbym przeznaczyć to max 3000 zł. Ewentualnie może być troszkę więcej, jeśli różnica będzie zdecydowana na korzyść tego droższego. W razie czego, mogę poczekać do Black Friday. Potrzebowałbym jednak wówczas wiedzy odnośnie tego, jakie bebechy powinien mieć laptop spełniający moje oczekiwania. Tak czy inaczej, każda propozycja będzie na wagę złota :slightly_smiling_face:
  2. Sprzęt uniwersalny, działający płynnie, na dobrych kilka lat. Słowem: komputer-przyjaciel :wink:
  3. Do pracy, internetu, usług Google’a, Netflixa, muzyki itd., czyli żeby nie przerastała go codzienność. Jeśli chodzi o gry - w te wymagające nie gram. Zależy mi jednak na jednym tytule. Mowa o Football Manager. Chciałbym, żeby śmigał bezproblemowo (obecna edycja, jak i kolejne).
  4. Z wgranym systemem.
  5. Nowy.
  6. Mile widziana podświetlana klawiatura, smukłość oraz przyzwoite wykonanie (chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że czasami ciężko o wszystko na raz, bo coś kosztem czegoś).

Od razu mam pytanie - czy warto dołożyć ten ponad tysiąc PLNów więcej i zakupić Macbooka Air np. z Intel Core i3? Byłbym otwarty na zmianę systemu, ale musiałbym wiedzieć, czy taki wydatek jest tego wart. Pytam z ciekawości, lecz nic na siłę. Uważam, że z Windowsa też będę zadowolony, jeśli tylko będzie działał płynnie.

Jeśli chodzi o mnie i mój stosunek do kompów - używam, potrzebuję, ale się na nich nie znam. Dlatego też proszę Was o pomoc. Ostatni mój zakup to Lenovo ideapad 330, lecz sprzęt ten, w tamtej konfiguracji okazał się być totalnym niewypałem. Grzał się przy każdej - nawet prostej - aktywności, mulił, dusił się przy każdej aktualizacji. Doprowadzało mnie to do nieopisanej złości. Stąd również wynika mój niesmak w stosunku do marki Lenovo i chętnie (jeśli to możliwe) rozważyłbym propozycje innych marek. Jeśli jednak jakieś Lenovo jest warte uwagi, z pewnością rozważę. Inna sprawa, że popełniłem wówczas błąd - wybrałem laptopa bez konsultacji, bo był na promocji. Więcej tego błędu nie zrobię, dlatego napisałem tutaj. Będę szczerze wdzięczny za każdą propozycję :slightly_smiling_face:

Zależy jaki I3, ogólnie jednak radziłbym i5/Ryzena z 4 fizycznymi do gier i dedykowaną grafiką.

HDD + 4 GB RAM? Witamy w XXi wieku, na tym nigdzie nie zajedziesz, nawet z metką Ulra Gaming Pro. :wink: Kwestia hałasu też jest względna, podczas gry każdy laptop dobije spokojnie do ~~50 decybeli, nie ma zmiłuj i wyjątków. Ps. Miałem taki dopalony lapek Lenovo na 2200U niskonapięciowym i nie narzekałem.

Ogólnie polecałbym Asus tuf i Ryzen 3350/3450 (lub wyższy) z 1650 albo coś o zbliżonych parametrach. https://allegro.pl/kategoria/laptopy-asus-77916?string=asus%20tuf&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-5-0717&order=p

Oczywiscie dodanie RAM do 16 GB wskazane, drugi dysk tez wskazany.
Jeżeli komputer ma byc “stacjonarny w domu”, to polecam rozwazyć 17.

Niekoniecznie polecam natomiast zakup laptopów Lenovo Ideapad, to biurowe tylko serie w budżetowej cenie. :wink:

NIE. To sprzęt śmieciowy w stylu śmieciowego żarcia. Tylko ładniej opakowany niż wszystko inne. W środku stare przeterminowane podzespoły sprzedawane w cenie nowych z zawrotnie wysoką marżą producenta. Sprzęt absolutnie nie wart swojej ceny.

Niby Vega 8 wystarczy do gier, do tych mało wymagających, ale osobiście bym brał coś z dedykiem za 3000. Laptopa nie kupuje się na rok, powinien mieć lekki zapas, bo to inwestycja na około 5 lat. W takiej perspektywie Vegę 8 widzę średnio. :wink:

Jeśli możesz dorzucić coś do tych 3 tyś to ten Ideapad ma i3 dziesiątej generacji, 8 GB RAM z systemem, ale ma już dedykowaną kartę

… dorzucić gotówkę do śmietnika?
mx 330 to praktycznie zintegrowana Vega w Ryzenach. NIe wprowadzaj w błąd, ze to karta, nawet nowa mx350 jest słabsza od mobilnej 1050…

Ale ja nie mówię, że 350 jest lepsza od 1050. Nie jest to karta z wyższej półki, natomiast autor tematu san zaznaczył, że w wymagające gry nie gra

… ale ma tez starczyć na kolejne kilka lat/edycji gry, a 2 GB VRAM tego nie wróżą.
Również procek jest słaby, co z tego, że “10 generacja”, wydajność desktopowego Athlona. Za te pieniądze wydajniej wyjdzie i5 z normalną grafiką (nawet 1050/560), procek choćby 8xxx - 2 generacje do tyłu, ale bez “bazowego zegara 1.200”. :wink:

Tak, dokładnie o to mi chodzi w całej tej transakcji. Po ostatnim niewypale chciałbym kupić laptopa, który miałby potencjał do tego, by służyć te +/- 5 lat. Ponadto, chciałbym komfortowo pograć w Football Managera. Dlatego jestem skłonny dorzucić co nie co do dedykowanej karty graficznej. Jak więc wygląda temat kart graficznych? Czy GeForce 1650 to jedyna karta, na którą w tym zakresie cenowym warto zwracać uwagę? Czy są jakieś sensowne alternatywy, które wciąż pozwolą na komfortowe użytkowanie sprzętu przez kilka następnych lat? :slightly_smiling_face:

Trafiony, zatopiony! Tamten zakup już chyba na zawsze utkwi w mojej głowie jako jeden z najbardziej nietrafionych. Mądry Polak po szkodzie, bo dziś już wiem, że wystarczyło zapytać, gdyż ludzie są pomocni. Widać, to po ilości propozycji pod tym postem. Za każdą dziękuję i jeśli ktoś ma jeszcze jakąś to poproszę, wszystko rozważę. :slightly_smiling_face:

Przyznam, że trochę jestem w szoku. Jak idzie o rynek smartfonów, ceny Androidów poszybowały na tyle w górę, że różnica cenowa między nimi, a iOS’ami uległa zatarciu. Jednak wśród laptopów ta różnica jest zdecydowana. Myślałem, że płacąc tak grube pieniądze za Macbooka płaci się nie tylko za markę. Dzięki za oświecenie mnie :slightly_smiling_face:

Gtx 1650 z intelem i5 9x00 czy Ryzenem 3750 H to standardowe, budżetowe laptopy do gier. Mowa o obecnej generacji i nowszych grach.

Taniej można dostać starsze z gtx 1050 ti (nieduża różnica), rx 560x czy 1050. Powinny być parowane z minimum i5 8x00 czy Ryzenem 4 rdzenie/8 wątków i w wersji H. Do mniej wymagających gier wystarczą, ale ustawienia będą niskie.

Do tego dysk ssd, jeżeli jedyny nośnik, to z 500 GB. Ram wskazany 16, ale z 8 rozbudujesz łatwo.

Ogólna rada: unikaj procesorów z literką U, kart graficznych max-q i kart graficznych z rodziny mx. Przez niski ppobór mocy chodza dłużej nabaterii, ale wydajnośc mocno cierpi.

Z marek, w Twoim zasięgu, powiny być Acery lub Asusy. No i ostatnia rada, w najgorszym razie bierz gorszy dysk i RAM, to wymienisz, a procka/karty niet.

Wklej modele, które Ciebie interesuja, to ocenimy. :wink:

surface wchodzi 12 cali

Trochę mało informacji podałeś o ilości np cali ile by Cie interesowało.

Bardziej mobilny Acer Swift 3 R5-4500U/8GB/512/W10 Srebrny
Z nowym 6 4 rdzeniowym procesorem AMD przy tym niezła grafika zintegrowaną. Aluminiowa obudowa, matryca IPS, podświetlana klawiatura, lekki mobilny, bardzo dobre wyniki pracy na baterii.

Oki. Na podstawie informacji od Was, pobawiłem się filtrami i przykładowo wyszły mi następujące opcje:

Co prawda każda przekracza mój budżet, ale z tego, co piszesz, to na prawdę warto dołożyć do GTX1650. Mógłbym to zrobić lub poczekać na jakąś promkę, skoro warto. Wrzuciłem tu również Lenovo, bo ten model pojawia się wszędzie. Ciekaw jestem Waszych opinii na temat modeli, które wrzuciłem.

W sumie interesuje mnie nie większy niż 15,6 cala. Może być za to ciut mniejszy. Podany przez Ciebie model jest wizualnie piękny. Pod kątem wizualnym odpowiada mi bardziej od gamingowych, ale za to jak z wydajnością? Nie ukrywam, że jest ona dla mnie niezwykle ważna. Byłby kompem-przyjacielem na kilka lat i pograłbym w Football Managera (w zasadzie to w bardziej wymagające gry grał nie będę, może kiedyś z nudów odpalę co najwyżej jeszcze Euro Truck Simulatora :grinning: ) ?

W laptopach mniejszych od 15,6 masz głównie już niskonapięciowe podzespoły = mniej wydajne. 17 natomiast mają nieco lepszą kulturę pracy od 15. :slight_smile:

Ano przekraczają, niestety takie ceny. Tutaj masz porównanie MX350 vs 1650, prawie 2x wyższa wydajnosć. https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-1650-Mobile-vs-Nvidia-GeForce-MX350/m775280vsm1069350
Najwydajniejszy jest na 100% Acer Nitro Ryzen 4600, 6 rdzeni jednak robi swoje.

Ten Lenovo jest OK.

Moja sugestia jest taka: jeżeli nie zależy Ci na wydajności, nie aż tak kosmicznie, to weź najtańszy/ najładniejszy (recenzje wszystkich masz na notebookcheck). Różnice między nimi nie będą wielkie, Twoje gry wiele nie wymagają.

W najgorszym wypadku, gdybyś trafił za 2500 tysiąca z systemem i ssd laptopa na i5 i 1050ti/1050/rx 560, to będzie to też wystarczający dla CIebie wybór. Jednak przy minimalnej róznicy w cenie do 1650, to nie oszczędzaj, może kiedyś będziesz miał długie L4 i zaprzyjaźnisz sie z Cyberpunkiem. :slight_smile:

Lenovo IdeaPad L340-15 i5-9300HF/8GB/512/Win10 GTX1050
IdeaPad-a możesz wybrać w wersji z kartą 1050, która jest z systemem w cenie bliżej budżetu i spokojnie wystarczy do gier typu ets2, czy fm.
Lenovo Legion 5-15 Ryzen 5/8GB/256 GTX1650 120Hz
Wygodniejsze klawisze strzałkowe do grania w samochodówki mają niektore modele typowo gamingowe, ale są droższe. To dobra opcja jak ustawiasz sterowanie pojazdem na klawisze strzałkowe.

… ale nie z linków parterskich i nie w tym sklepie zwanym xkom. :wink:
Laptop za 3200 z gt 1050…?
Legion i owszem wygląda lepiej, ale to nie okolice 3, a ponad 4 tysiące, brakuje w nim Windowsa…

Odświeżam temat. Tym razem już ostatecznie, zakupu laptopa dokonam w najbliższych dniach. Zależy mi jednak na tym, żeby cena nie przekroczyła 3000 zł. Zdaję sobie sprawę z tego, że będzie się to wiązało ze zintegrowaną kartą graficzną. Znalazłem coś takiego:

Czy byłaby to racjonalna opcja? Czy zagrałbym na tym w Football Manager 2021 lub chociaż 2020? Gry nie są moim priorytetem, ale fajnie by było, gdyby ta konkretna działała zadowalająco. Jeśli nie, jakie inne opcje byście mi polecili? :wink: