Laptop z Windows 8 nie włącza się

Instrukcję pewnie po tylu latach ciężko będzie wygrzebać :slight_smile: wystarczy że poszukasz w google specyfikację swojego modelu, i znajdziesz.

Macie rację mam SATA II. I teraz pomóżcie, bo czytam i nie rozumiem. Mam dysk SATA II, chcę kupić SATA III, niektórzy pisze, że tak można. I nie wiem czy dobrze zrozumiałam: prędkość SATA II to około 300 MB/s, a SATA III około 600 MB/s. Czyli teoretycznie kupując SATA III i tak będzie mi chodził jak SATA II. 

Pewnie to dla Was bełkot, ale inaczej tego wyjaśnić nie potrafię, a chcę się dokładnie wszystkiego dowiedzieć żeby dokonać dobrego wyboru i zakupu.

http://www.samsung.com/us/computer/pcs/NP350V5C-T01US-specs

 

 

No i widać czarno na białym, w sekcji Storage jest interfejs SATA2, a więc przy wyborze dysku SSD interesuje Cię jedynie to, aby miał pijemność jaka Cię satysfakcjonuje, i jak masz dwa modele z taką samą pojemnością, a różnią się szybkością Odczytu/Zapisu, to nie warto dopłacać do szybszego w twoim przypadku.

Jeszcze takie pytanie, bo chcę się upewnić, że dobrze rozumiem. Czyli SATA II czy SATA III ma stałą  prędkość odczytu/zapisu? W sensie, że idę do sklepu i kupuję SATA II i każdy inny dysk z SATA II będzie miał tą samą prędkość np. 300 MB/s?

Nie, to nie tak. Interfejs SATA jest częścią twojego laptopa, i to on determinuje, jaki jest typ interfejsu. Dlatego, że laptop jest starszy, masz SATA II ktory jest wolniejszy od nowszego SATA III. To, jak szybko płyną dane, zależy od tego jak szybki jest dysk, ale orędkość ta nie może przekroczyć maksymalnej przepustowości interfejsu SATA. nowe dyski SSD osiągają bardzo duże prędkości, ponieważ są robione z myślą o montażu ich w laptopach z interfejsem SATA III. Prędkości z jakimi one prqcują, przekraczają maksymalną prędkość dopuszczalną przez SATA II, więc jak kupisz sobie taki dysk, to będzie on musiał pracować wolniej, bo twój laptop ma SATA II który nie może pracować tak szybko jak dysk, a więc dysk nie może wtedy rozwinąć skrzydeł, i pokazać pełni swoich możliwości.

 

Oczywiście nie neguję tutaj sensu zakupu dysku SSD jako takiego, ponieważ dysk SSD nawet podłączony przez SATA II będzie pracował szybciej od dysku HDD, i to przyspieszenie odczujesz, ale to nie będzie tak duże przyspieszenie jak na SATA III.

Może polecicie mi jakiś dysk twardy, bo przeglądam allegro i większości dyski SSD mają interfejs SATA III i już nie wiem co kupić?

Interfejs jest nieważny kompatybilne wstecz. Nie wiem ile GB Cię interesuje ale bez różnicy czy kupisz sata 2 czy sata 3.

Oczywiście, że wszystkie dyski są na SATA III, w poprzednim poście mówiłem, że one są z myślą, o SATA III. Ale SATA III uest wstecznie kompatybilny z SATA II, a więc jak kupisz dysk na SATA IiI, i zamontujesz w swoim laptopie, to dysk przełączy się na tryb SATA II, czyli na tryb wolniejszy, dostosowany do twojego laptopa. Dlatego mówimy Ci abyś nie dopłacał niepotrzebnie do modelu który jest szybszy, tylko patrzył głównie na pojemność jakiej oczekujesz.

Rozumiem, teraz się zastanawiam czy jest sens kupować SSD, czy kupić najtańsze HDD i odłożyć kaskę na lepszy sprzęt. Bo jak mam wydać te 400zł żeby mi laptop trochę szybciej chodził, to już lepiej chyba 100zł przeznaczyć kupić sobie HDD, a 3 stówki już będą odłożone na lepszy sprzęt. Na HDD też mi ładnie chodził laptop. Poza tym kupując SSD i tak muszę dodatkowo kupić dysk HDD, bo 250GB to mało, a na większy mnie nie stać, więc i drugi bym musiała dokupić. 

Wcześniej miałam laptopa Asus z win7, laptop poszedł na części, ale dysk mi został, chyba nie byłoby problemu żeby narazie użyć tego dysku w moim laptopie? Bo jak go wkładam do lapka to mogę go uruchomić tylko przez narzędzie do naprawiania, ponieważ jest tam zainstalowany win7. Jak mam to zrobić żeby wejść do systemu i pobrać ze strony win8? 

Albo musisz uźyć drugiego komputera, albo może Ci się udać spod Ubuntu. Jak planujesz kupić lepszy sprzęt to nie żałuj na SSD. Na razie włożysz go sobie do tego lapka, i będzie chodził wolniej, a potem przełożysz do nowszego lapka i rozwinie skrzydła.

Planuję kupić laptopa już z dyskiem SSD, choć może rzeczywiście narazie sam dysk SSD (kwestia do przemyślenia).

A wracając, kupuję nowy dysk i wkładam go do laptopa i jak to wygląda, nie ma na nim windowsa ani nic, a zależy mi na oryginalnym win8 (pobranym ze strony) jak mi tu kolega doradził? Czy muszę go pobrać na innym komputerze i zainstalować do z płyty?

Musisz użyć innego komputera np. u kolegi pobrać system stąd https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows8zainstalować to narzędzie odpalić wybrać język Polski system zapewne W8.1 oraz architekturę (ciężko powiedzieć stawiam na x64). Następnie użyć pendrive najprościej sam za Ciebie zrobi bootowalnego pena z systemem. Dla pewności zrobiłbym dwa systemy jeden x86 drugi x64.

Tak, dysk sprzedawany jest cały goły, nie ma na nim nic. System Windows podczas pierwszej instalacji sam stworzy na nim wszystkie wymagane partycje, i zostanie zainstalowany. Musisz użyć innego komputera aby sobie nagrać system na płytę lub pendrive, bo instalacja systemu Windows z pendrive również jest możliwa.

No i super, dzięki za szybkie odpowiedzi. Wiem na czym stoję i co robić. Jeszcze raz wielkie dzięki, bardzo mi pomogliście.

 

A jeszcze jedno…

A mogę czysty dysk podłączyć do innego komputera, pobrać win8 na nowy dysk (bez instalacji) i przełożyć go do lapka? Czy lapek wystartuje mi od razu z instalacją?

 

I boję się czy laptop na pewno wyryje mi ten klucz systemu win8 z BIOSU. Jest możliwość… nie wiem spisania go gdzieś czy coś?

 

Dysk wrzuć do laptopa. Jeśli będziesz mieć przygotowany pendrive z systemem to w prosty sposób go wgrasz. Na temat instalacji OS na innej konfiguracji już się wypowiadałem, co najwyżej możesz rozpocząć instalację na innym komputerze a po pierwszym restarcie wyłączyć komputer i zamontować dysk ponownie we właściwym komputerze. Ale to trochę bez sensu.

O klucz się nie martw, musisz jedynie wgrać taki system jak był fabrycznie, 8 lub 8.1. Architektura czy wersja językowa już bez znaczenia. Jeśli wszystko będzie okej, przy instalacji nie pojawi się pytanie o edycję Windows, Home czy Pro.

 

Jak masz coś ważnego, to skopiuj sobie z tego dysku.

Ok, dzięki już wszystko wiem.

Polecane SSD cena/wydajność

Dysk SSD GoodRam Iridium Pro 240GB (SSDPR-IRIDPRO-240) 5lat gwarancji

Dysk SSD ADATA Premier Pro SP600S3 256GB SATA3 (3lata)

Ogólnie dyski na układach MLC o pojemności jaką potrzebujesz.

 

Czy omawiany dysk powędruje na śmietnik zdecydują wyniki testów diagnostycznych.

Bootowalne : MHDD(dysk w biosie na IDE), ViVard, HDAT2 np. na płycie Hirens:

Hiren’s BootCD 15.2

http://www.hirensbootcd.org/download/

Victoria 4.47 pod windows. lub z płyty(pena)

Płyta .iso z Win 10 posiada DMDE w wersji 2.10, oraz sporo innych przydatnych narzędzi.

http://sergeistrelec.ru/winpe_10/80-winpe-10-8-sergei-strelec-x86-x64-native-x86-20161224-english-version.html

size 2.22 Gb – pobrać hasło do archiwum

Diagnostyka po skopiowaniu danych z dysku.

Zamiast wstawiać dysk w miejsce DVD rozważ zakup:

kieszeń usb 3.0 dyski 2,5"(Google)

Cześć mam problem z innym dyskiem. Przy uruchamianiu pokazuję taki oto komunikat: Ultra DMA Mode-5, S.M.A.R.T. Capable but Disabled. 

W biosa też wejść nie mogę. Czyżby kolejny dysk zepsuty? Nie mam możliwości podpiąć go pod innego kompa…