Laptop zawiesza się lub restartuje podczas używania klawiatury

Niedawno pojawił się u mnie następujący problem w laptopie (Acer Aspire 3693WLMi) - gdy piszę coś na klawiaturze, laptop potrafi zawiesić się (kursor staje w miejscu i żaden klawisz ani mysz nie działają - konieczny jest “twardy reset”), albo też komputer sam się restartuje. Rozkręciłem laptopa, wyczyściłem dokładnie z brudu wentylator i jego okolice, ale problem dalej jest. Laptop potrafi zawiesić / zrestartować się czasem nawet kilka razy dziennie, a czasem ani razu. Co może być tego przyczyną i jak się pozbyć problemu?

 

Nie wiem, czy to może mieć z tym związek, ale kiedyś laptop czasem restartował się podczas naciskania klawiszy Fn + strzałki. Później problem samoczynnie, w dziwny sposób, zniknął…  

Głupie pytanie, ale próbowałeś przeinstalowania systemu ?

Na to nie wpadłem, bo co może mieć system do tego i dlaczego akurat do klawiatury?

Hej,

Resety zdarzają się na zasilaniu sieciowym czy bateryjnym? A nie dzieje się tak, że resetuje się bądź zawiesza się przy wstrząsach? Generalnie laptopie swoje lata już ma, bo to konstrukcja sprzed ponad 7 lat…

Pozdrawiam,

Dimatheus

HD Tune i wklej smart dysku,opcja health.

 

Edit:

 

Sprawdź temperatury - HWMonitor,Aida64.

 

Korzystam z laptopa na zasilaniu sieciowym i na pewno powodem nie są wstrząsy (laptop leży nieruchomo na stole). 

 

Wyniki z HD Tune:

 

![HD_Tune_-Health(stan_na_01.jpg](http://sgimg.sky-games.pl/di/JCB5/HD_Tune_-Health(stan_na_01.jpg)

 

Wyniki z HWMonitor:

 

 

Wiem, że dysk ma ze 4 bad sektory (gdzieś tak już z rok czasu), ale to raczej chyba nie może być przyczyną (opisywany problem pojawił się niedawno - ze 2 tygodnie temu).

 

Czasem też (ale dużo rzadziej niż dwa pozostałe objawy) pojawia się niebieski ekran z napisem:

*** Hardware Malfunction
Call your hardware vendor for support
***The system has halted***

Właśnie przed chwilą go miałem. 

Kolego dysk złom, do pilnej wymiany i to chyba ten problem.

 

Temperatury OK

 

I nie 4, a 15 badów - pozycja 05+ pozycja C5 i C6.

Z wymianą dysku noszę się już od pewnego czasu, ale że do tej pory wszystko działało bez zarzutu, nie widziałem pilnej konieczności.

 

Zastanawia mnie jednak ten związek pomiędzy klawiaturą a uszkodzonym dyskiem i dlaczego tylko używanie klawiatury działa niekorzystnie na dysk? Mogą być jakieś inne przyczyny (np. coś nie tak z taśmą łączącą klawiaturę z płytą główną)? 

Hej,

No to czas najwyższy na realizację tego, z czym się nosisz. Kondycja dysku będzie się już tylko pogarszać. Możesz oczywiście spróbować zerowania dysku, ale na cuda bym nie liczył.

W kwestii klawiatury polecam sprawdzić jej podłączenie do płyty głównej - może wystarczy tylko przetrzeć końcówkę taśmy, która klawiatura łączy się z płyta główną. Spotkałem się już z przypadkami, gdy zwarcie na klawiaturze zawieszało bądź resetowało komputer; czasami nawet iskra przeskakująca na port USB działa podobnie…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Sprawdzę zatem podłączenie klawiatury do płyty głównej i wymienię dysk. Bałem się, że może to być symptom poważniejszej awarii (płyta główna), ale skoro nikt takiej sugestii nie wysunął…

Hej,

Na razie zwróciliśmy uwagę na to, co wygląda na najbardziej prawdopodobne. Dysk widać jak na dłoni, klawiaturę po symptomach. Generalnie płyty montowane w tych Acerach całkiem dobrze się sprawują - sam mam bardzo podobny model; ma ponad siedem lat, a nadal działa.

Pozdrawiam,

Dimatheus

A jakie mogłyby być jeszcze przyczyny i jak to sprawdzić? Ja myślałem jeszcze o zasilaczu, ale na ile jest to prawdopodobne i jak to zweryfikować - nie wiem. Zależałoby mi na jak najpełniejszym rozeznaniu problemu przed podjęciem konkretnych kroków. Oczywiście dysk i tak trzeba wymienić, ale przecież może okazać się, że to nie on był przyczyną. Nawet oddając laptopa do serwisu, lepiej trochę wiedzieć na temat możliwych przyczyn awarii i zdiagnozować wszystko, co da się zrobić we własnym zakresie.

 

Wciąż też zastanawiam się, dlaczego tylko klawiatura powoduje taki problem. Na mój rozum laika w sprawach hardware’u komputera bardziej to wygląda na jakąś awarię na linii klawiatura - reszta komputera niż problem z samym dyskiem (który oczywiście też jest, ale niekoniecznie przecież musi wpływać na klawiaturę).

 

Pomimo tych siedmiu lat, laptop sprawuje się w zasadzie bezawaryjnie - tylko raz odwiedzał serwis (była wymieniana świetlówka w matrycy). Tak więc pod tym względem mogę być z niego zadowolony. No ale czas robi swoje, po tym okresie można spodziewać się najróżniejszych awarii.

Hej,

Zasilacz najlepiej sprawdzać miernikiem cyfrowym. Jeśli daje dobre napięcie i wystarczające natężenie, to raczej nie jest to jego wina.

Bo tak właśnie jest. Problem powoduje prawdopodobnie klawiatura, ale dysk jest w tak kiepskiej kondycji, że konieczna jest jego wymiana.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tego sam chyba nie sprawdzę, bo nie mam takiego urządzenia.

 

Czyli wymiana dysku nie rozwiąże mojego problemu?

Hej,

Do kupienia w pierwszym lepszym markecie budowlanym za kilkanaście złotych…

Nikt nie da Ci 100% pewności, że zmiana sprzętu spowoduje rozwiązanie problemów. Ja bym zaczął od klawiatury - ewentualnie spróbuj podłączyć klawiaturę poprzez USB i podziałać tak jakiś czas - jeśli nic nie będzie się działo, to potwierdzi, że problem leży po stronie klawiatury.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jeszcze musiałbym się na tym znać.

 

Musiałbym kupić jakąś tanią, bo niestety nie mam takiej. Gdybym miał, już bym dawno to zrobił. Liczyłem, że dowiem się na tym forum czegoś konkretnego i potem podejmę decyzję o ewentualnym zakupie. Cóż, najwyżej zrobię to, o czym napisałem wcześniej, a jak nie rozwiąże to problemu, trzeba będzie pomyśleć o kolejnych możliwych przyczynach. Najwyżej oddam laptopa do serwisu.

Hej,

Tutaj na szczęście wielkiej filozofii nie ma - w mierniku jest dokładna instrukcja, a całość zabawy polega na przyłożeniu kabli z miernika do wtyczki z zasilacza.

Tak jak pisałem wcześniej - nigdzie nikt nie da Ci 100% gwarancji, że problemem jest klawiatura, dysk, czy jakikolwiek inny podzespół. Każdy problem sprzętowy jest inny, więc można tylko z dużym prawdopodobieństwem wskazać, że to klawiatura powoduje przycięcia laptopa; a dysk jest do wymiany tak czy inaczej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

A można jeszcze w jakiś sposób zdiagnozować klawiaturę, poza obejrzeniem taśmy łączącej ją z płytą główną i użyciem innej klawiatury podłączanej przez USB?

Hej,

Obejrzenie taśmy niewiele da, bo na niej nie będzie widać przerwań czy innych defektów. Zresztą problem może leżeć w porcie na płycie głównej. Można jeszcze sprawdzić, czy podobne akcje dzieją się na systemie Live CD - na przykład Mini Windows XP z Hirens’ Boot CD bądź z jakiejś linuksowej dystrybucji Live CD. Generalnie są to systemy, które startują z płytki i nie czynią żadnych zmian na dysku twardym - system ładuje się do pamięci RAM, więc po jego wyłączeniu nie ma żadnych śladów na jego użycie. :slight_smile: Sprawdź na takim systemie, czy klawiatura się zacina i zawiesza system.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Chyba nie sprawdzę już w ten sposób, bo tak jak wcześniej komputer zacinał / restartował się co najmniej kilka razy dziennie (nawet zdarzało mu się kilka razy podczas pisania jednego akapitu), tak teraz… od kilku dni nie zaciął się ani razu. Chyba że znowu problem powróci. Dziwne… :? Czyżby laptop nagle wyzdrowiał? Fakt, że trochę się ostatnio wkurzyłem i mocno mu przywaliłem, ale nie sądzę, żeby to pomogło. O tyle ciekawe, że podobnie było wcześniej z klawiszem “Fn” + strzałka (o czym wspominałem na początku) - też po pewnym czasie problem samoistnie zniknął. Zobaczymy, na jak długo będzie poprawa tym razem.

 

A może to też jest jakaś wskazówka, co mogło / może mu dolegać?