Legal Vista no i XP- czy będzie działało

Witam,

mam laptopa z Windows Vista Ultimate jednakże chciałbym zainstalować również XP Professional którego niemam.

czy jezeli zainstaluje system XP obok Visty tzn, na innej partycji naprzykład to czy moja licenicia od Visty zostanie jakoś naruszona ?

Pozdrawiam

Nie. Licencja będzie taka sama jak przed instalacją XP.

Gdybyś był na moim miejscu czy wykonał byś taki ruch ‘‘licencyjny’’ :?:

Pozdrawiam

Vista sama w sobie nie łamie licencji - jest zainstalowana na sprzęcie, z którym została sprzedana (polityka OEM), XP natomiast to już zupełnie inna śpiewka.

Ale te dwie licencje nie będą się gryzły ze sobą i będą działały zupełnie “na osobności”?

Tak i już dawno to zrobiłem :P. Mam na HDD Viste i potem zainstalowałem Xp i jest wszystko OK. Licencja Visty jak i XP jest OK i nie ma żadnych problemów.

A czemu miałby by sie gryźć?? One są zapisane w 2 różnych lokalizacjach i jak Masz włączonego Xpeka to vista stoi w spokoju i tak samo na odwrót. Niewiem jak to jest w tym wirtualnym świecie ale jak jest uruchomiony XP to on ni ewie że na dysku jest jeszcze jakiś system. On je widzi poprostu jak każde inne pliki. Oczywiście oprócz bootmanagera bo on jest wspólny, ale z licencjami nic nie ma wspólnego.

Ok rozumiem

to teraz chyba by dobrze było by znaleść jakiegoś softa z systemem bo nie chce korzystać ze swojej legalnej kopii systemu z innego komputera

Czy masz jakies propozycje co do stronki z downloadem

W google masz, ale to już nielegalne.

Ale jak ten system jest w wersji OEM to w innym kompie będzie to taki trial na 30 dni (lub 60 niepamiętam dokładnie).

No to jakim cudem ty masz legalne ?

Ja nie chce się w żadne triale bawić tylko mieć dzialający system !!

Bo ja mam BOX i nie z neta.

No to to by tłumaczyło sprawę ?

A jak wygląda sprawa systemów z neta ? Jakies problemy i w tym stylu sprawy :?:

BOX to jest licencja na kilka komputerów, a OEM na 1.

Możesz ściągnąć z neta ale trzeba wpisać swój klucz i wtedy będzie legalnie. A Ty chyba masz OEM więc klucz nie wejdzie bo jest przypisany do tylko do 1 płyty głównej i na innych nie będzie działać.

A jak nie piszesz swojego tylko jakiś z neta to już jest piractwo.

Czyli teoretycznie mógłbyś się podzielić kluczem i było by na legalu :?:

czy box jest również ograniczony do kilku komputerów ?

Nie, bo mam wszystkie wykorzystane. Po za tym jeżeli nawet bym nie miał to by było nie legalne, bo za wersje box sie więcej płaci.

tak. Nie ma tak, że możesz instalować na wszystkich, które natrafią Ci się na “rękę”.

Dobra to wybiorę się do sklepu i kupie oprogramowanie

dzięki za poświęcony czas

pozdrawiam

W wersji OEM musi być przyklejona naklejka na obudowę komputera z nr seryjnym i musimy posiadać oryginalną płytkę z systemem lub fakturę zakupu. W wersji BOX naklejka nie musi być przyklejona. Jak są spełnione te warunki to wtedy jesteśmy legalni. I o ile dobrze pamiętam to wersja BOX może być zainstalowana na 1 kompie w danej chwili. Oczywiście mogę się mylić bo te przepisy tak często się zmieniają.

Ale co czy będzie działało??

Bo z Twojego posta nic nie wynika.

:wink:

No czy nie stracę licencji na legalną Vistę

Witam, jeśli źle mówię prosze o poprawienie ale przy instalacji następnego systemu pwinieneś zmienić, kolejność tzn, pierwszy “XP” a następnie “Vista”.

Rozumiem że chodzi ci o kolejność bootowania systemów :?:, jeśli tak to to już rozwiązałem(tzn znalazlem informacje na ten temat)

Moje pytanie teraz jest następujące :

Jeżeli będę instalował XP to będzie to na laptope Asus G1 Series do którego nie ma sterowników pod XP. Czy jeżeli zrobie dual-boota to XP będzie korzystał ze sterowników które będą zainstalowane pod Windows Vistę ?