Legalnosc

(Patricko) #1

Witam.

Chcialbym poruszyc problem z legalnoscia przy kopiach org. gier, programow czy filmow.

Czy zrobienie kopii org. gry oraz wykorzystanie cracka do grania bez cd jest legalne ?

Rowniez czy wykorzystanie no cd cracka przy orginalnej grze zeby zaoszczedzic plyte jest legalna rzecza ?

(Ryan) #2

Nie, nie jest legalne. Nawet jeśli posiadasz np. oryginał Quake3 i użyjesz cracka by grać bez płyty (bo to irytujące, ja to rozumiem) to łamiesz warunki licencji i tym samym postępujesz wbrew prawu. Crack zawsze modyfikuje w pewien sposób kod programu (gdzieś zmienia kilka bajtów, by nie wywołała się procedura sprawdzania CD w napędzie) a w świetle 99% licencji jakakolwiek modyfikacja kodu jest niezgodna z tą umową. Dodam, że tworzenie dodatków w postaci np. zewnętrznych skryptów czy skinów/modów nie jest modyfikacją kodu. Modyfikacja fragmentu kodu Q3 dostępnego publicznie potrzebna do tworzenia modów też jest zgodna z umową licencyjną - ta część kodu Q3 nie zawiera modułu odpowiedzialnego za sprawdzanie kluczy czy CD w napędzie a wyłącznie logikę gry.

Pewnym "obejściem" przepisów jest użycie tzw. loaderów ale i o nich od pewnego czasu nie zapominają twórcy (poza tym w przypadku gier z chronioną pamięcią, np. używających PunkBustera zmiana kodu już w pamięci zostanie zauważona).

(Monczkin) #3

w licencji oryginalnej gry jest to jasno określone. W większości przypadków można za niewielkie pieniądze zamówić u producenta kopię gry pod warunkiem rejestracji etc.

jakie kolwiek wykorzystanie cracka jest przestępstwem - i nie ważne w jakim kontekście

(Petro20) #4

To jest niestety nielegalne. :lol:

Ale możesz zrobić obraz płyty cd na dysku i użyć wirtualnych napędów. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej legalne (jeśli nie to prosze mnie poprawić :slight_smile: ) i nie modyfikuje kodu gry.

(Ryan) #5

Nie wydaje mi się, by licencja tego zabraniała. Wiele gier jednak z obrazów działać nie będzie (np. TrackMania Sunrise używająca zabezpieczeń StarForce znanych z tego, że dzięki nim często i legalna kopia z napędu nie chce działać :wink:).

(Patricko) #6

Chcialem zrobic kopie GTA:SA bo dalem za niego 230zl i szkoda mi troche plyty. Probowalem z obrazu jednak nic nie daje. Moze wylaczenie napedow by pomoglo jednak watpie. A placic za kopie tez nie wiem czy jest warto. Jedynimi wyjsciami sa no cd patche oraz innego typu narzedzia ktore pozwalaja grac bez plyty.

(Monczkin) #7

Patricko bez przesady - masz zamiar jeść na tej płycie, czy ją turlać po asfalcie ??

Ja wiem, że to kupa kasy i się obawiasz - ale jeśli będziesz się z nią obchodzić tak jak należy to te 2 lata przetrwa.

Po grze wkładaj ja do pudełka, nie trzymaj na słońcu i chowaj do szuflady - a nic się nie stanie :lol:

(Damian) #8

Jeśli obchodziłby się z nią tak jak należy to 2 lata byłyby skrajnym minimum... Dobrze traktowana będzie sprawna przynajmniej przez 10 lat.

Myśle, że nie przesadziłem...

(system) #9

Zacznijmy od tego, że legalne również nie jest zabezpieczanie płyt (jest to sprzeczne z którąś z książek (bodajże Red Book) a co za tym idzie standardem PC-CD. Natomiast nigdy nie słyszałem, ani nie czytałem o tym aby korzystanie z cracka przy kopii oryginału w POLSCE było nielegalne.

(Monczkin) #10

hm... skoro crack

to w tym momencie łamiesz licencję programu, który crackujesz, a więc chyba jest to niezgodne z prawem - czy źlę myślę ??

(system) #11

My o takiej nie mówimy.

Crack to poza tym zmodyfikowany wcześniej plik wykonywalny programu - zresztą zapewne nabyty, a nie wyprodukowany.

(Monczkin) #12

a więc zostało wcześniej złamane prawo, więc niejako z tego powodu jest to rzecz nielegalna i jej używanie jest sprzeczne z prawem - tak czy nie ??

dalsze jego używanie jest więc zabronione - to tak jak np. (nie wiem czy dobry przykład) Ktoś kradnie samochów i podarowuje/sprzedaje, komuś innemu - w tym momencie jest to paserswto - a to w Polskim prawie jest karalne

nie ja napisałem, a zacytowałem :wink:

skoro mamy legalną kopię programu (czytaj: licencja pozwala na jej wykonie, lub kupujemy kopię programu u producenta), to po co używać cracka ??

(Damian) #13

Zależy jakiego, bo np. crack typu "no CD", jest przydatny...

(system) #14

Jest to odpowiedź na łamanie zasad przez twórców gier.

Zauważ, że na opakowaniu oryginalnego programu masz napisane przeważnie tak: "Wykonywanie nielegalnych kopii zabronione". W Polsce jak zapewne wiesz legalne jest wykonanie na własne potrzeby 1 kopii bezpieczeństwa posiadanego oryginalnego programu - nie ma tutaj mowy o sposobie jej wykonania. A jednym ze sposobów prócz wykonania idealnej kopii jest ominięcie zabezpieczeń - a do tego służy crack.

(Idealny3) #15

z tej waszej rozmowy nic nie wynika, czytajac te posty sam nie wiem czy wkońcu jest to legalne czy nie :twisted:

Jeden mówi że tak ,, a jeden że nie.

Zastanówcie sie i odpowiedzcie jednym słowem czy jest to legalne czy nie ,, po co wy sie dochodzicie, macie problemy to skanujcie licencje jakies gry i umieścijcie je na forum , niech to bedzie czarno na białym :slight_smile:

(Monczkin) #16

a możesz mi zacytować odpowiedni przepis prawny ??

czyli ingerencję w zabezpieczenie, które służy do uniemożliwienia zrobienia kopi :o

no właśnie usiłujemy ten problem rozwiązać - przynajmniej częściowo. Skoro są niejasności, to trzeba je wyjaśnić.

(system) #17

Licencja programu nie jest nadrzędna w stosunku do polskiego prawa. A myk, że trzeba ją zaakceptować łatwo obejść najpierw wykonując kopię bezpieczeństwa a dopiero potem ją przeczytać.

:arrow: http://www.lexpress.pl/modules.php?name ... le&sid=129

:arrow: http://divx.dva.pl/index.php?dzial=publicystyka&nr=26

(Monczkin) #18

:o

nie wiem, czy wiesz, że nieznajomośc prawa i przepisów nie jest usprawiedliwieniem ich nieprzestrzegania - to twój obowiązek, żeby z nimi się zaznajomić

czekam na zapis o tym, że polskie prawo dopuszcza takie rozwiązanie,

(lazikar) #19

Zastanowiłeś się co pleciesz.

Coś mi się wydaje że jednak nie. :o

(system) #20

Link macie powyżej.