Legalnosc

Witam.

Chcialbym poruszyc problem z legalnoscia przy kopiach org. gier, programow czy filmow.

Czy zrobienie kopii org. gry oraz wykorzystanie cracka do grania bez cd jest legalne ?

Rowniez czy wykorzystanie no cd cracka przy orginalnej grze zeby zaoszczedzic plyte jest legalna rzecza ?

Nie, nie jest legalne. Nawet jeśli posiadasz np. oryginał Quake3 i użyjesz cracka by grać bez płyty (bo to irytujące, ja to rozumiem) to łamiesz warunki licencji i tym samym postępujesz wbrew prawu. Crack zawsze modyfikuje w pewien sposób kod programu (gdzieś zmienia kilka bajtów, by nie wywołała się procedura sprawdzania CD w napędzie) a w świetle 99% licencji jakakolwiek modyfikacja kodu jest niezgodna z tą umową. Dodam, że tworzenie dodatków w postaci np. zewnętrznych skryptów czy skinów/modów nie jest modyfikacją kodu. Modyfikacja fragmentu kodu Q3 dostępnego publicznie potrzebna do tworzenia modów też jest zgodna z umową licencyjną - ta część kodu Q3 nie zawiera modułu odpowiedzialnego za sprawdzanie kluczy czy CD w napędzie a wyłącznie logikę gry.

Pewnym “obejściem” przepisów jest użycie tzw. loaderów ale i o nich od pewnego czasu nie zapominają twórcy (poza tym w przypadku gier z chronioną pamięcią, np. używających PunkBustera zmiana kodu już w pamięci zostanie zauważona).

w licencji oryginalnej gry jest to jasno określone. W większości przypadków można za niewielkie pieniądze zamówić u producenta kopię gry pod warunkiem rejestracji etc.

jakie kolwiek wykorzystanie cracka jest przestępstwem - i nie ważne w jakim kontekście

To jest niestety nielegalne. :lol:

Ale możesz zrobić obraz płyty cd na dysku i użyć wirtualnych napędów. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej legalne (jeśli nie to prosze mnie poprawić :slight_smile: ) i nie modyfikuje kodu gry.

Nie wydaje mi się, by licencja tego zabraniała. Wiele gier jednak z obrazów działać nie będzie (np. TrackMania Sunrise używająca zabezpieczeń StarForce znanych z tego, że dzięki nim często i legalna kopia z napędu nie chce działać ;-)).

Chcialem zrobic kopie GTA:SA bo dalem za niego 230zl i szkoda mi troche plyty. Probowalem z obrazu jednak nic nie daje. Moze wylaczenie napedow by pomoglo jednak watpie. A placic za kopie tez nie wiem czy jest warto. Jedynimi wyjsciami sa no cd patche oraz innego typu narzedzia ktore pozwalaja grac bez plyty.

Patricko bez przesady - masz zamiar jeść na tej płycie, czy ją turlać po asfalcie ??

Ja wiem, że to kupa kasy i się obawiasz - ale jeśli będziesz się z nią obchodzić tak jak należy to te 2 lata przetrwa.

Po grze wkładaj ja do pudełka, nie trzymaj na słońcu i chowaj do szuflady - a nic się nie stanie :lol:

Jeśli obchodziłby się z nią tak jak należy to 2 lata byłyby skrajnym minimum… Dobrze traktowana będzie sprawna przynajmniej przez 10 lat.

Myśle, że nie przesadziłem…

Zacznijmy od tego, że legalne również nie jest zabezpieczanie płyt (jest to sprzeczne z którąś z książek (bodajże Red Book) a co za tym idzie standardem PC-CD. Natomiast nigdy nie słyszałem, ani nie czytałem o tym aby korzystanie z cracka przy kopii oryginału w POLSCE było nielegalne.

hm… skoro crack

http://pl.wikipedia.org/wiki/Crack_%28informatyka%29

to w tym momencie łamiesz licencję programu, który crackujesz, a więc chyba jest to niezgodne z prawem - czy źlę myślę ??

My o takiej nie mówimy.

Crack to poza tym zmodyfikowany wcześniej plik wykonywalny programu - zresztą zapewne nabyty, a nie wyprodukowany.

a więc zostało wcześniej złamane prawo, więc niejako z tego powodu jest to rzecz nielegalna i jej używanie jest sprzeczne z prawem - tak czy nie ??

dalsze jego używanie jest więc zabronione - to tak jak np. (nie wiem czy dobry przykład) Ktoś kradnie samochów i podarowuje/sprzedaje, komuś innemu - w tym momencie jest to paserswto - a to w Polskim prawie jest karalne

nie ja napisałem, a zacytowałem :wink:

skoro mamy legalną kopię programu (czytaj: licencja pozwala na jej wykonie, lub kupujemy kopię programu u producenta), to po co używać cracka ??

Zależy jakiego, bo np. crack typu “no CD”, jest przydatny…

Jest to odpowiedź na łamanie zasad przez twórców gier.

Zauważ, że na opakowaniu oryginalnego programu masz napisane przeważnie tak: “Wykonywanie nielegalnych kopii zabronione”. W Polsce jak zapewne wiesz legalne jest wykonanie na własne potrzeby 1 kopii bezpieczeństwa posiadanego oryginalnego programu - nie ma tutaj mowy o sposobie jej wykonania. A jednym ze sposobów prócz wykonania idealnej kopii jest ominięcie zabezpieczeń - a do tego służy crack.

z tej waszej rozmowy nic nie wynika, czytajac te posty sam nie wiem czy wkońcu jest to legalne czy nie :twisted:

Jeden mówi że tak , a jeden że nie.

Zastanówcie sie i odpowiedzcie jednym słowem czy jest to legalne czy nie , po co wy sie dochodzicie, macie problemy to skanujcie licencje jakies gry i umieścijcie je na forum , niech to bedzie czarno na białym :slight_smile:

a możesz mi zacytować odpowiedni przepis prawny ??

czyli ingerencję w zabezpieczenie, które służy do uniemożliwienia zrobienia kopi :o

no właśnie usiłujemy ten problem rozwiązać - przynajmniej częściowo. Skoro są niejasności, to trzeba je wyjaśnić.

Licencja programu nie jest nadrzędna w stosunku do polskiego prawa. A myk, że trzeba ją zaakceptować łatwo obejść najpierw wykonując kopię bezpieczeństwa a dopiero potem ją przeczytać.

:arrow: http://www.lexpress.pl/modules.php?name … le&sid=129

:arrow: http://divx.dva.pl/index.php?dzial=publicystyka&nr=26

:o

nie wiem, czy wiesz, że nieznajomośc prawa i przepisów nie jest usprawiedliwieniem ich nieprzestrzegania - to twój obowiązek, żeby z nimi się zaznajomić

czekam na zapis o tym, że polskie prawo dopuszcza takie rozwiązanie,

Zastanowiłeś się co pleciesz.

Coś mi się wydaje że jednak nie. :o

Link macie powyżej.