Lenovo G510 a aktualizacja Windows 10 2004 lub 20H2

Witam ponownie. Minęło trochę czasu, i 2004 jak nie przyszło, tak nie przyszło. Trudno, jakoś to przeżyłem. Dziś po przyjściu do pracy i odpaleniu kompa mignął jakiś komunikat z WU, nie zdążyłem przeczytać, wszedłem do ustawień i na WU a tam mym oczom ukazało się następujące:

Jak mówicie, instalować? Czy zrobi się przycisk do papieru z laptopa?

Jak się obawiasz klapy, to przemyśl backup na zewnętrzny nośnik.

Mniej kopania by z trybu naprawy Windows 10 cofać się na 1909 lub ożywiać 20H2, a komunikat pewnie z powodu obcięcia wsparcia już 11 maja.

No chyba że lubisz w ciemno aktualizację do 21H1 jakby ona nagle pojawiła się w czerwcu zamiast 20H2.

Oczywiście, że tak. Z moich komputerów żadne “przyciski” się nie zrobiły :grinning: , a jednym z nich jest też “wiekowy” Lenovo G585. Istotne w jaki sposób chcesz ową aktualizację zrobić?

Jak nie miesza by zwiększać prywatność to raczej nie ważne czy aktualizację zrobi:

  • MCT opcją “uaktualnienie”,
  • z ISO 64 bitowego 20H2 na uruchomionym 1903/9,
  • asystentem aktualizacji do 20H2,
  • czy klikając “pobierz i zainstaluj”.

Nic nie mieszałem, system zainstalowany i po prostu jest.

Właśnie tak miałbym zamiar to zaktualizować.

To aktualizuj. Na wszelki wypadek zrób sobie kopię na dysku zewnętrznym.
Stracisz na to kilka minut, a w razie problemów szybko przywrócisz lapka do poprzedniego stanu.

Ale czy robiłeś to na G510, bo tego dotyczy wątek? Ja zrobiłem i zaczął sypać BSOD.

Nie instalować!!! Laptop Lenovo G510. Pierwsza próba instalacji zawiesza się na 61% jak i kolejne. Trochę grzebania w necie i okazuje się, że trzeba odinstalować sterowniki conexant. Dobra, poszło dalej. Po aktualizacji tradycyjnie przestała działać myszka bluetooth i przewijanie gestami w menu start. Znowu grzebanie w necie, i podobno trzeba odinstalować sterowniki elan touchpad. Zrobiłem, ale przestała działać klawiatura i touchpad! Na sczęście uratowała mnie klawiatura zewnętrzna i myszka. Po uruchomieniu Windows zainstalował sobie swoje sterownik do touchpada i wszystko działa. Na drugi dzień opalam kompa instaluję jakieś nowe poprawki i narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania i nagle BSOD. Komputer uruchamia się ponownie, działa parę sekund i znowu BSOD. I tak w nieskończoność. Komputer zamienił się w przycisk do papieru! Na szczęście udało się przywrócić poprzednią wersję systemu bo zostałbym bez narzędzia pracy. Niestety teraz cały czas windows mnie bombarduje informacją o nowym oprogramowaniu abym tylko zainstalował. Da się to jakoś wyłączyć?

@Darekb81, czy aby na pewno dobrze prześledziłeś wątek? Ja, gdy go zakładałem, na tapecie była aktualizacja do Windows 10 2004 - która na moim Lenovo była wstrzymana. Do tej pory operowałem i nadal operuję na 1909, ale on wkrótce traci wsparcie. W Windows Update pojawiła mi się możliwość zaktualizowania do Windows 10 20H2 i teraz o tej wersji systemu mowa. Objawy, które opisujesz, czyli BSOD, problemy z touchpadem występowały z tego co wyczytałem w czeluściach Internetu właśnie na wersji 2004.

Tak więc ponawiam pytanie, czy na pewno zainstalowałeś wersję Windows 10 20H2? Myślę, że gdyby były z nią jakieś problemy na tym sprzęcie, to podobnie jak 2004 byłaby wstrzymana. Ale mogę się oczywiście mylić.

Daj znać, co to w końcu zainstalowałeś, 2004, jak w tytule posta, czy 20H2. Muszę wiedzieć przed weekendem, bo mam zamiar siąść do aktualizacji, a jeśli takie cyrki robiły Ci się jednak na 20H2, to chyba sobie podaruję.

To zostaje chyba GNU/Linux jak nie boicie się luk 0-day / nienaprawialnych zewnętrznym oprogramowaniem Exploitów (np. 0 patchem albo czymś pokroju Malwarebytes z aktywnym modułem anty-exploit).

@krystian3w, w moim przypadku takie rozwiązanie byłoby dla mnie mało satysfakcjonujące, gdyż używam PS’a i LR, a na linuksowych odpowiednikach nie bardzo potrafię osiągnąć taki efekt, jak w wyżej wymienionych programach na Windows. Opisałem sytuację na supporcie Lenovo, jeśli dostanę odpowiedź, może sprawa się wyklaruje. Póki co się wstrzymam.

Na 100% była to wersja 20h2.

Jeśli tak, to dziwne, że 2004 wstrzymano, a 20H2 puszczono na G510. Kurcze, chyba zostanie zapytać w supporcie Microsoftu.

Zainstalowałem wczoraj ten update do 20H2. Jak na razie działa. Nie instalujcie tylko opcjonalnych aktualizacji.

Ale na czym go zainstalowałeś? Na laptopie, który podany jest w tytule tematu? Jakoś bardzo śmiem wątpić.

Ja zainstalowałem 20H2 na laptopie Lenovo G500, CPU 2020M, 4GB RAM dysk HDD 500GB Windows 1909 i działa. Czekałem aż WU sam pobierze. Wersji 2004 WU nie zainstalował.

Czy w tym laptopie jest karta dźwiękowa Conexant?

Lenovo niby nic nie wie by używało innego układu lub się to zatarło z porzuceniem Serii G400 / G500:

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/lenovo-g-series-laptops/lenovo-g500-notebook/downloads/driver-list/component?name=Audio

No to ja już nic nie wiem. Na stronie MS ze znanymi błędami i trudnościami wpisane są problemy ze sterownikami Conexant, w związku z czym wstrzymuję się z instalacją aktualizacji. Teraz się okazuje, że podobno działa. No ja naprawdę już nic nie wiem… Póki co aktualizacje mam wstrzymane na 35 dni, ale prawdopodobnie będę musiał robić tak cyklicznie, gdyż… aktualizację do 20H2 system pobrał sam, bez mojej ingerencji i woli. Póki co nie została ona jednak zainstalowana, ponieważ w czasie tego procesu podobno wystąpił jakiś błąd, którego kodu niestety nie pamiętam. Przypominam sobie jednak, że po jego wygooglowaniu mowa była o niemożności połączenia z serwerami MS.

greh Tak, mam kartę Conexant.